13,6 milliárd évvel ezelőttre nyúlik vissza a világ keletkezésének története – számolt be a 24.hu.


Egy friss kutatás szerint a James Webb űrteleszkóp (JWST) olyan potenciális galaxisokat fedezett fel, amelyek valószínűleg a legkorábbi ismert univerzális rendszerek közé tartoznak – számol be róla a Live Science.

Az öt jelölt 13,6 milliárd fényévre fekszik, és mindössze 200 millió évvel az ősrobbanás után alakulhatott ki.

Amennyiben a további megfigyelések megerősítik létezésüket, hatalmas segítséget jelenthetnek a galaxisképződéssel kapcsolatos kérdések megválaszolásában. A rendszerek hosszú időn át az észlelési hatáskörön kívül maradtak, ám a JWST egészen új korszakot hozott az űrkutatásban.

A kozmológusok korábban úgy becsülték, hogy az első csillaghalmazok néhány száz millió évvel az ősrobbanás után kezdtek el összeolvadni és galaxisokat alkotni. A jelenlegi elméletek alapján ezek a korai protogalaxisok 1-2 milliárd évvel az univerzum kezdete után törpegalaxisokká fejlődtek, majd elkezdték felfalni egymást, létrehozva a galaxisokat.

A folyamatok precíz időzítése komoly kihívást jelent, hiszen az érintett rendszerek fénye rendkívül gyenge, míg a világegyetem folyamatos tágulása a vöröseltolódás következtében a hullámhosszukat az infravörös tartományba tolta el. A James Webb teleszkóp, ellentétben elődjével, a Hubble-lal, képes az infravörös spektrum megfigyelésére, így elvileg betekintést nyerhet az univerzum korai szakaszaiba. Mégis, a legősibb égitestek fénye így is túlzottan halvány ahhoz, hogy könnyen észlelhető legyen.

A probléma megoldására a kutatók a gravitációs lencse jelenségét alkalmazták. Ennek a folyamata abban rejlik, hogy egy hatalmas tömegű objektum, amely a megfigyelő és a megfigyelt cél között helyezkedik el, lencseként működik, felnagyítva ezzel a mögötte lévő képet. E konkrét esetben az Abell S1063 galaxis vállalta ezt a különleges szerepet.

A szakértők a módszerrel a JWST-t képességei határáig tolták, ami sikerre vezetett. Amennyiben sikerül igazolni a most bemutatott galaxisok létezését, úgy csupán nagyjából 90 millió évvel lesznek fiatalabbak a jelenlegi csúcstartónál, a JADES-GS-z14-0-nál.

A tény, hogy a rendszerek az égbolt ugyanazon régiójában helyezkednek el, azt sejteti, hogy további rendkívül ősi galaxisok várják a felfedezést.

Related posts