5 árulkodó jel, ami alapján azonnal észlelheted, ha valaki hazudik neked 1. **Testbeszéd**: Ha a beszélgetőpartnered folyamatosan kerül bizonyos testtartásokat, például a karjait keresztbe fonja vagy állandóan a haját simogatja, az árulkodó lehet. A hazu

Szörnyű érzés, amikor azt gyanítod, hogy valaki nem mond igazat. Azonban léteznek bizonyos árulkodó jelek, amelyek segíthetnek abban, hogy tisztábban lásd a helyzetet, és megértsd, valóban van-e okod a kételkedésre.
Egyes kutatások azt mutatják, hogy naponta mindössze 2, míg más tanulmányok szerint akár 200 alkalommal is hazudhatunk. Persze az nem mindegy, hogy ezek a hazugságok komoly csalások vagy csak apró füllentések, de bármelyik szám is legyen a valóság, igazán elgondolkodtató a jelenség gyakorisága. Teljesen érthető, hogy vágyunk arra, hogy észrevegyük, ha valaki nem mond igazat, főleg olyan helyzetekben, amikor az igazság kulcsfontosságú. Habár vannak emberek, akik mesterien kezelik a hazugságot, mégis léteznek olyan árulkodó jelek, amelyekre érdemes odafigyelnünk, hogy érzékelhessük a valóságot.
Aki eltér a valóságtól, az könnyen ellentmondások hálójába keveredik saját történetében. Ez a helyzet akkor is fennáll, ha valaki alaposan felkészült, hiszen nem minden kérdésre lehet előre választ találni. Ráadásul, ami a fejünkben jól hangzik, az gyakran másképp cseng, amikor kimondjuk. Az emberek gyakran hosszabb szüneteket tartanak a beszélgetés során, hogy csökkentsék a lebukás esélyét és alaposan átgondolják, mit mondanak a következő pillanatban.
Ha a másik felkészült arra, amit mondani kíván, akkor valószínűleg alaposan átgondolta a mondandóját. Ugyanakkor ennek árnyoldala lehet, hogy olyan részletekbe is belemélyedett, amelyekre egyébként nem is lenne szükség. Az oda nem illő, lényegtelen információk kiterjedt taglalása könnyen gyanúra adhat okot, különösen, ha a történetben több olyan szál is felbukkan, amely már-már hihetetlennek tűnik.
Legyen szó bármilyen rutinos emberről is, a hazugság még nála is stresszel jár. Továbbá pedig szinte törvényszerű, hogy zavarba is jön a helyzet közben. Ezeknek az érzéseknek fizikai kivetülése, hogy a közvetlen szemkontaktust igyekszik kerülni az ember, az arcán alig észrevehető, éppen csak átsuhanó érzelmek jelennek meg, melyek sokszor ellentmondanak annak, amit hallunk tőle. Ez utóbbi okozhatja azt az érzést bennünk, hogy bár nincsen közvetlen bizonyítékunk, mégis úgy érezzük, hogy valami nem stimmel. Ha azt látod, hogy szinte kényszeresen és öntudatlanul matat mindeközben, akkor azt nyugodtan tekintheted újabb gyanús momentumnak.
A szüneteken kívül nagyon jellemző, hogy a hazugságát tálaló ember ismételgetéssel és számtalan töltelékszóval nyer magának időt a következő mondat kitalálásáig. Ha például csak úgy hemzseg monológjában az "izé", "mondjuk", "tehát", pedig máskor nem jellemző rá ennyire, az sajnos elgondolkodtató.
Zavarba ejtheti a hazudót, ha váratlan kérdésekkel bombázod a történetének egyes részleteit. Mivel nem számít arra, hogy ilyen irányban faggatják, nehézségekbe ütközhet a hiteles válaszok megtalálásában. Egy másik hatékony módszer, ha arra kérded, mesélje el a történetet visszafelé: az időrend megfordítása jelentősen megnöveli a kognitív terhelést, így még nehezebbé válik számára a hazugság szövése. Érdemes figyelni arra is, hogy ha valakiről úgy véled, rendszeresen hazudik, fontos átgondolni ennek okát, és érdemes mérlegelni, hogy megéri-e számodra az a személy, aki ilyen érzéseket vált ki belőled.