A Harvard Egyetem jogi lépéseket tett Donald Trump adminisztrációja ellen, mivel úgy vélik, hogy a kormány "egzisztenciális fenyegetést jelent az intézmény számára".


Az Amerikai Egyetemi Professzorok Szövetségének harvardi tagozata pénteken pert indított a Trump-kormány ellen, célja a szakpolitikai változások elérése. Eközben azonban a hírek szerint a szövetségi támogatások körülbelül 9 milliárd dolláros csökkentése is fenyegeti az intézményt.

A Harvard Egyetem oktatóit képviselő helyi szakszervezet, amely az Amerikai Egyetemi Professzorok Szövetségének (AAUP) harvardi ága, jogi lépéseket tett az amerikai kormány ellen. A benyújtott keresetben arra hivatkoznak, hogy a kormány a Polgárjogi Törvény VI. címével való visszaélés révén politikai és ideológiai nyomást gyakorol a felsőoktatási intézményekre - számolt be róla a CNN.

A kereset megfogalmazása szerint a kormány lényegében "egzisztenciális nyomást gyakorol az egyetemekre", amikor a szövetségi forrásokat – beleértve a kutatási támogatásokat és szerződéseket – kockára teszi, hogy a felsőoktatási intézmények politikai követelményeknek feleljenek meg.

A tét nem kicsi: a Harvardnak jelenleg 8,7 milliárd dollárnyi szövetségi támogatása és 225,6 millió dollár értékű szerződéses állománya van, amelyek veszélybe kerülhetnek a kormányzati vizsgálatok miatt, melyeket akkor indítottak, amikor az Egyesült Államok több egyetemén is palesztin párti tüntetések zajlottak. A hatóságok közölték:

"A Harvard - akárcsak minden amerikai egyetem - szövetségi forrásokra támaszkodik kutatási tevékenysége alatt" - írják a közleményben.

A szakszervezet szerint a kormány ezekkel a pénzügyi fenyegetésekkel próbálja elérni, hogy az egyetemek korlátozzák a szabad véleménynyilvánítást és akadémiai kutatást.

A keresetben hangsúlyozzák, hogy a Trump-kormány eddig 60 egyetemen indított nyomozást, amelynek célja annak ellenőrzése, hogy az intézmények betartják-e a zsidó hallgatók jogi védelmét biztosító előírásokat. Ugyanakkor a szakszervezet véleménye szerint ezek az intézkedések túllépnek a jogvédelem keretein, és komoly veszélyt jelentenek a felsőoktatás függetlenségére.

A per akár precedenst is teremthet: a döntés befolyásolhatja, mennyire szabadon működhetnek a jövőben az amerikai egyetemek - különösen, ha politikai kérdésekről vagy érzékeny társadalmi témákról van szó.

Related posts