A szerb egyetemisták, akik eddig határozottan tiltakoztak, most újabb fontos mérföldkőhöz érkeztek, és döntöttek a közmédia blokádjának megszüntetéséről.

A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) munkatársai kedden zavartalanul kezdhették meg a munkájukat, miután az egyetemisták, akik hónapok óta folytatták a tiltakozást, hétfő este végleg felhagytak a közmédia épületének blokádjával. A demonstrálók céljaik elérésével zárták le ezt a feszültséggel teli időszakot.
Az egyetemisták határozottan követelték, hogy a szerbiai médiahatóság (REM) tagjainak megválasztására új pályázatot írjanak ki. Úgy vélik, hogy a REM működésének hiányában nincs olyan szerv, amely képes lenne megakadályozni az RTS "rosszindulatú tudósításait". A közmédia blokádjának kezdetén kijelentették, hogy addig maradnak a helyszínen, amíg új pályázat meg nem jelenik, vagy amíg az RTS meg nem szűnik. A céljaikat végül sikerült elérniük, hiszen a szerbiai parlament illetékes testülete hétfőn hatályon kívül helyezte a korábbi pályázatot, és új eljárást indított.
A demonstrálók két héten keresztül zárva tartották a közmédia épületét. Az akciójuk során hangsúlyozták, hogy a közszolgálati média nem az állampolgárok érdekeit képviseli, hanem éppen ellenkezőleg, Aleksandar Vučić államfő politikai céljait szolgálja. A blokádnak köszönhetően sikerült megbénítaniuk az RTS működését, és a rendőrség sem tudta megszakítani a tiltakozást.
Szerbiában tavaly ősz óta rendszeresen zajlanak demonstrációk a kormány és Vučić elnök ellen. A feszültségek tavaly november 1-jén kezdődtek, amikor az újvidéki vasútállomás előtetője – amely már kétszer is átadásra került a kampány keretében – leszakadt, tragikus módon 16 ember életét követelve. Ezt követően az országos tiltakozások hulláma indult el, amelyek azóta is folytatódnak. Az illetékes hatóságok eddig 16 személyt vonnak felelősségre mulasztás és veszélyeztetés vádjával, míg az újvidéki ügyészség a felújítás során felmerült esetleges korrupciós ügyek kivizsgálását is megkezdte.
Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021-2022-ben több hullámban újították fel, és a munka tavaly is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért. Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djuric és Milos Vucevic január végén jelentette be lemondását. Az új miniszterelnököt és a kormányt április 16-án választotta meg a parlament.
Civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők gyűltek össze, hogy hangot adjanak tiltakozásuknak a tragikus esemény után. Követeléseik között szerepelt a baleset felelőseinek azonosítása és felelősségre vonása, valamint a vasútállomás felújítása érdekében szükséges dokumentumok nyilvánosságra hozatala. Emellett követelték a tüntetőkre támadó személyek felelősségre vonását, a tiltakozások során őrizetbe vett diákok és tanárok szabadon engedését, és a felsőoktatásra szánt költségvetés 20%-os emelését is. Az MTI híradása szerint ezek az események a közelmúlt feszültségeit tükrözik.
A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek, mivel az illetékes hatóságok folyamatosan nyilvánosságra hozzák a felújítási munkálatok dokumentációját. Ezen kívül eljárás indult azon személyek ellen, akik a tiltakozókat támadták, és az államfő közbenjárásának köszönhetően a korábban őrizetbe vett diákokat és tanárokat szabadon engedték. A költségvetési források átcsoportosításával pedig 20%-kal növelték a felsőoktatásra szánt büdzsét, így a kormány szerint a további tiltakozások már nem indokoltak. Ezzel szemben a diákok úgy vélik, hogy még mindig nem teljesültek minden követelésük. Az építésügyi szakemberek, akik szimpátiával viseltetnek irántuk, hangsúlyozzák, hogy hiányoznak kulcsfontosságú dokumentumok, amelyek feltárhatnák a felelősöket az újvidéki tragédiával kapcsolatban, ezért továbbra is folytatják a demonstrációikat.