A Vertán-cég és az ügyvédi közösség: Az Ügyvédkör aggodalmait fejezi ki, miközben a kamarai elnök hangsúlyozza...
Az utóbbi hetekben napvilágot látott Magyar-Vogel-féle lehallgatási ügy sok budapesti ügyvédet aggasztott, ahogy azt az Ügyvédkör megjegyezte. A felmerült vádak szerint Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, olyan kijelentéseket tett, amelyek a Tigra Kft.-t és vezetőjét, Vertán Györgyöt érintik. Magyar állítása szerint a cég szoros kapcsolatban áll Kubatov Gáborral, a Fidesz pártigazgatójával, és Vertán az ő megbízottja, aki állítólag anyagilag támogatja azokat a nőket, akik korábban barátnői voltak, és most ellene fordultak. Vertán György maga is elismerte a 24.hu-nak, hogy a Tigra szakértőként foglalkoztatja Magyar exfeleségét, Varga Judit volt igazságügyi minisztert, míg Vogel Evelin, egykori barátnője számára belvárosi lakást biztosít.
Az ügyvédek aggályait egy különös helyzet szülte: a Magyar Péter által említett Tigra Kft. felelős a Budapesti Ügyvédi Kamara informatikai rendszereinek és munkaállomásainak kezeléséért. Ebből kifolyólag komoly félelmek merültek fel, hogy a Tigra Kft. illetéktelenül hozzáférhet a kamara által kezelt ügyvédi adatokhoz is. Ezt a problémát az Ügyvédkör is hangsúlyozta, amely magát egy "az igazságszolgáltatás egészségéért küzdő társadalmi szervezetként" definiálja, figyelmeztetve a közvéleményt a helyzet súlyosságára.
Horváth Lóránt, az Ügyvédkör elnöke aggodalmát fejezte ki a 24.hu-nak, miszerint a Tigrán keresztül komoly kockázatok merülhetnek fel. A Tigrának hozzáférése van a pénzügyi adatok teljességéhez – ideértve a teljes tagdíjállományt, a szerződések részleteit és a költségvetési információkat. Emellett rálát a jogi szakma képviselőinek, ügyvédjelölteknek és jogtanácsosoknak a nyilvántartásában szereplő adatbázisokra, amelyek tartalmazzák a személyes és szakmai információkat is. Lóránt hangsúlyozta, hogy a pénzmosás elleni törvények szerinti ellenőrzések, a kamarai bejövő és kimenő posták, valamint a teljes fegyelmi iratok és e-mailek átláthatósága is kérdéses. Mindezek mellett felvetette, hogy a Tigrán keresztül Kubatovék akár ügyvédi titkokhoz is hozzáférhetnek, ami komoly etikai és jogi aggályokat vet fel.
A rendelkezésre álló nyilvános információk alapján 2019-ben a kamara szerződést kötött a Tigra Computer- és Irodatechnikai Kft.-vel. E szerződés célja az volt, hogy a cég felügyelje a kamara informatikai rendszereinek és munkaállomásainak működését, valamint kezelje az esetlegesen felmerülő üzemelési problémákat. Az idő múlásával a szerződést több alkalommal is módosították, és azóta a Tigra Kft. nemcsak az üzemeltetési feladatokat látja el, hanem fejlesztési munkálatokban is részt vesz a kamara számára.
Tóth M. Gábor, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke, részben egy korábban a 24.hu-n megjelent hirdetésre hivatkozva világította meg számunkra, miért nem a belső forrásokat veszik igénybe a kamara informatikai rendszerének üzemeltetéséhez.
Ahogy hat évvel ezelőtt, szinte napra pontosan, a 24.hu-n megjelent egy cikk, amely világosan rámutatott egy fontos trendre: "A jövő kulcsa a kiszervezett biztonság". A cikk hangsúlyozta, hogy a kiszervezéstől már nem érdemes tartani, hiszen a valódi fenyegetést nem a külső, szakértői infokommunikációs szolgáltatók jelentik, hanem az adatvesztést és bevételkiesést okozó számítógépes vírusok. Azóta a cikkben foglaltak csak még inkább megerősítést nyertek, így...
Nincs miért izgulni!
- válaszolt Tóth M. Gábor, aki szerint költségvetési szempontok is alátámasztják a választásukat.
A Budapesti Ügyvédi Kamara egy olyan szakmai köztestület, amely az ügyvédi tevékenységet folytatók önkormányzati elveken alapuló működésére épít, és tagjai által fizetett tagdíjakból finanszírozza magát. A kamara elnöke hangsúlyozta, hogy a biztonságos informatikai rendszer kiépítése és fenntartása érdekében szükséges szakemberek alkalmazása nem indokolt, különösen, hogy a Magyar Ügyvédi Kamara példáját követve nem rendelkeznek saját szakembergárdával. A jelenlegi gazdasági helyzetben a tagság jogos elvárásait figyelembe véve, a prudens gazdálkodás elvei alapján nem lenne célszerű olyan többletköltségeket vállalni, amelyek nem eredményeznek minőségi vagy biztonsági javulást. Továbbá, a kamara elnöke rámutatott, hogy a folyamatosan változó biztonsági követelményeknek sem tudnának megfelelni a tervezett intézkedések.
A Tigrára esett választás okait firtatva a kamara elnöke a következőket mondta: "2019 júniusában egy alapos pályáztatási folyamat után a kamara elnöksége úgy döntött, hogy a Tigra Kft. lesz a választott szolgáltató. A tender győztese, a sajtóban megjelent információk szerint, nemcsak a közbeszerzés keretében nyert megbízásokkal büszkélkedhet, hanem olyan neves piaci szereplőknek is nyújtott szolgáltatásokat, mint a Nokia, az Erste Bank, a Budapest Bank, a Deutsche Telekom, az Allianz, az Oracle és a HP. A szolgáltatás részletei a kamara hivatalos weboldalán elérhetők, és azóta nem érkezett kritika a megvalósítással kapcsolatban."
A cég, illetve vezetőjének politikai kapcsolatairól azt mondta, hogy egy transzparens kiválasztási eljárásban ez egészen bizonyosan értelmezhetetlen fordulat, mely kizárólag hangulatkeltésre alkalmas. "Ezzel a hangulatkeltéssel pedig szerintem az ügyvédség egészének működésébe vetett közbizalomnak ártanak. De bármelyik hozzám forduló kollégámmal szívesen egyeztetek személyesen is e tárgyban" - jegyezte meg.
Rákérdeztünk arra is, hogy tényleg hozzáférhet-e a cég ügyvédi adatokhoz, ügyvédi titkokhoz.
Az informatikai szolgáltató adatkezelésének kereteit a vonatkozó jogszabályok és a felek közötti megállapodások világosan meghatározzák. Amennyiben valaki törvényellenes vagy szerződésszegő elvekből indulna ki, amit a kérdés vagy a szerkesztőséghez érkező kollégák sugallhatnak, azzal nemcsak a fent említett cikk által javasolt IT szolgáltatások érvényességét kérdőjelezné meg, hanem a szakma hírnevét is veszélyeztetné. Ugyanakkor az ügyvédi tevékenységre vonatkozó jogszabályok, a hivatásrendi elvárások, valamint a megkötött szerződések kellően biztosítják az adatok és titkok teljes körű védelmét.
A titoktartási kötelezettség kiterjed a törvény által védett ügyvédi titkokat tartalmazó adathordozók tárolására, archiválására, megőrzésére, valamint az ezen adatok feldolgozását végző személyekre is. Ez a kötelezettség vonatkozik az adatfeldolgozóként részt vevő egyéb közreműködőkre is, akiknek feladata a titkos információk kezelése.
Tóth M. Gábor kiemelte, hogy az elmúlt 5,5 év során a nyújtott szolgáltatásainkkal kapcsolatban egyetlen problémával vagy kifogással sem találkoztunk.