A világon először szülési szabadságot és nyugdíjat is igényelhetnek majd az érintettek.

Belgium lehet az első nemzet, ahol véget ér a szexmunkásokkal szembeni munkaerőpiaci diszkrimináció.
Belgium a világ élvonalában jár, hiszen elsőként törvényben biztosítja, hogy a szexmunkások is jogosultak legyenek szülési szabadságra és nyugdíjra - számolt be róla a Guardian.
Az ország törvényhozói még májusban szavazták meg a jogszabályt, amivel azt szeretnék elérni, hogy a szexmunkásoknak is ugyanolyan munkajogi védelemben részesüljenek, mint minden más munkavállaló. A reformot azzal indokolták, hogy a segítségével akarják visszaszorítani a szexiparban tapasztalható kizsákmányolást és egyéb visszaéléseket.
A vasárnap hatályba lépett törvény biztosítja, hogy a szexmunkások munkaszerződést köthessenek és megfelelő jogi védelemmel rendelkezzenek.
A brit sajtó értesülései alapján az újonnan bevezetett szabályozások célja, hogy a 2022-es évben dekriminalizált szexipart rendezett keretek közé tereljék. A korábbi enyhítések ugyanis nem biztosítottak megfelelő védelmet a szexmunkások számára, így az iparág a szürke zónába került, ami számos kihívást hozott magával.
Az új törvény értelmében viszont a szexmunkások ugyanúgy elmehetnek majd fizetett szülés utáni szabadságra, illetve ugyanúgy jogosultak lesznek egészségbiztosításra, nyugdíjra és munkanélküli segélyre is, ahogy az átlagemberek.
Az új szabályozások lehetőséget adnak a szexmunkásoknak arra, hogy elutasítsák a számukra kényelmetlen kérdéseket és nem kívánt partnereket. Ezenkívül joguk van bármikor megszakítani a munkát, ha úgy érzik, hogy az nem megfelelő. A munkaadóknak pedig tilos olyan indokkal elbocsátaniuk őket, hogy nemet mondtak valamire.
A bordélyházak üzemeltetőitől elvárják, hogy a munkavállalóik számára biztonságos és megfelelő körülményeket teremtsenek. Ez nem csupán annyit jelent, hogy a szobákban elengedhetetlen a fürdőszoba, a friss ágynemű és a kellő mennyiségű óvszer biztosítása, hanem azt is, hogy a vendégek fogadására használt helyiségekbe pánikgombokat kell telepíteniük.
Az új törvény által biztosított védelem sajnos nem vonatkozik az otthoni munkavégzésre, a sztriptízbárokra, valamint a felnőttfilm-forgatásokra sem.
A Szexmunkások Belga Uniója úgy véli, hogy a törvény "jelentős előrelépést jelent, amely megszünteti a szexmunkásokkal szembeni jogi hátrányos megkülönböztetést".
A szervezet véleménye szerint ezek az új szabályozások könnyen eszközként szolgálhatnak a szexmunka visszaszorítására vagy akár teljes megszüntetésére is.
Már most látjuk, hogy egyes önkormányzatok a "biztonság" és a "higiénia" szavak mögé bújva nagyon szigorú helyi szabályokat hoznak, amelyek szinte lehetetlenné teszik a szexmunkát a területükön
- tette hozzá a szexmunkások szövetsége.
Egyes feminista szervezetek viszont elítélik az új törvényt. Amikor 2023-ban közzétették a tervezetet, a Frankofón Nők Tanácsa nevű belga feminista szervezet úgy kommentálta a javaslatot, hogy az elfogadása "katasztrofális" lenne a fiatal lányokra és az emberkereskedelem áldozataira nézve.
"A prostitúció létezésének elismerése és az iparágban dolgozók védelme mellett kiállni azt jelenti, hogy tudomásul vesszük a prostitúcióval összefüggő szexista erőszakot is, ami ellen nem teszünk semmit" - hangsúlyozta a szervezet vezetője.