Lezsák Sándorék akár a saját vagyonukkal is vállalhatják a felelősséget az egyetemi pénzek elköltésének kérdése miatt.

Az Állami Számvevőszék jelentéseinek köszönhetően derült fény arra, hogy a kecskeméti egyetem fenntartója a Neumann János Egyetemért Alapítvány a rábízott vagyonának 80 százalékát, 127 milliárd forintot egyetlen egyféle befektetési formába fektette, a jegybanki alapítvány cégének, az Optima Befektetési Zrt. kötvényeit jegyezték le. A történteket ebben a cikkünkben mutattuk be részletesen.
Az egyetemi alapítvány kuratóriumának tagjai a döntéseik következményeként anyagi és büntetőjogi felelősséggel bírnak – hívta fel a figyelmet Bárándy Péter ügyvéd, korábbi igazságügyi miniszter a 24.hu-nak adott nyilatkozatában. Kiemelte, hogy a vezető testületek tagjai nemcsak szakmai, hanem személyes vagyonukkal is felelhetnek az általuk okozott károkért.
A lap értesülései szerint a kuratóriumi tagok nem csupán önkéntes alapon vállalják a feladatukat: havi 1,6 millió forintos juttatásban részesülnek, ami nem túl nagy időráfordítást igényel, de komoly felelősséggel jár. Ezen a szinten a felügyelőbizottsági tagok, köztük Kecskemét fideszes polgármestere is hasonló mértékű díjazásban részesülnek.
A kötvényvásárlásokat négy kuratóriumi tag támogatta, mindannyian igennel szavaztak.
Bánkuty Tamás a 24-nek azt mondta, ő nem ismeri az ÁSZ jelentéseit, az alapítvány álláspontját sem ismeri, ezért nem tud nyilatkozni. Az érintett személyek közül ő volt az egyetlen, akiről el lehet mondani, hogy válaszolt a lap megkeresésére.
Az alapítványhoz irányították a lapot, Lezsák Sándor telefonja pedig egy kollégájáéra lett átirányítva. Ő írásban kérte a kérdéseket, ám végül nem érkezett válasz. Gaál viszont egyáltalán nem reagált.