Alig hogy a ceruzája papírra érintette a nevet, máris 22 állam indított jogi eljárást Donald Trump ellen egy friss rendelet következményeként.
Hosszú jogi csatározás következhet Donald Trump hétfőn beiktatott új amerikai elnök egyik rendelete nyomán, ugyanis egyik rendelete miatt máris 22 állam főügyészei perelték be. A rendelet ugyanis a születési joggal járó állampolgárságként ismert, évszázados bevándorlási gyakorlat megszüntetését tartalmazza, amely széles körű felháborodást váltott ki az országban.
Összesen 22 állam perel, hogy megállítsák Donald Trump régi-új elnök rendeletét, amely blokkolja a születési joggal járó állampolgárságot.
Az AP News jelentése alapján a 22 állam főügyészei kedden jogi lépéseket tettek Donald Trump elnök ellen, hogy megakadályozzák a születési jogon alapuló állampolgárság megszüntetését. Ez a több évszázados bevándorlási gyakorlat biztosítja, hogy az Egyesült Államok területén született gyermekek, szüleik státuszától függetlenül, automatikusan állampolgárok legyenek.
Mint arról beszámoltunk, Donald J. Trump január 20-án letette hivatali esküjét, ezzel hivatalosan is ő lett az Amerikai Egyesült Államok 47. elnöke, és kezdetét vette a második elnöki ciklusa. Az Amerikai Egyesült Államok vezetője mindössze pár óra leforgása alatt több rendeletet is aláírt, köztük olyanokat is, amelyeket 20 ezer ember előtt hitelesített a kézjegyével. Hivatalba lépésének első napján rögtön megdöntött egy rekordot is, ugyanis 42 végrehajtó rendeletet, 115 "személyi intézkedést" és több mint 200 végrehajtói intézkedést írt alá.
Trump még hétfőn késő este kiadott, megközelítőleg 700 szavas rendelete most annak a megvalósulása, amiről az elnökválasztási kampányban is beszélt, a sikere azonban attól függ, hogy az elnök bevándorlási politikájával és az állampolgársághoz való alkotmányos joggal kapcsolatos, várhatóan hosszadalmas jogi csatározások hova futnak ki.
A demokrata párti főügyészek és a bevándorlók jogainak védelmezői hangsúlyozzák, hogy a születési jogon alapuló állampolgárság kérdése folyamatosan jelen van a jogi diskurzusban. Bár az elnökök széles hatáskörrel rendelkeznek, nem rendelkeznek királyi jogosítványokkal ahhoz, hogy ezt a jogot egyszerűen eltöröljék. A Fehér Ház viszont jelezte, hogy készen áll arra, hogy szembenézzen az ellenálló államokkal bírósági úton, és a jogi eljárásokat „csupán a baloldali ellenállás további kiterjesztésének” minősítette.
A radikális baloldaliak két irányba léphetnek: vagy úsznak a folyóval szemben, elvetve a nép világos akaratát, vagy csatlakoznak a hajóhoz, és együttműködnek Trump elnökkel.
- jelentette ki Harrison Fields, a Fehér Ház helyettes sajtószóvivője.
William Tong, Connecticut állam főügyésze, aki születési jogával amerikai állampolgár, és az ország első kínai-amerikai megválasztott főügyésze, azt mondta, hogy a per személyes ügy számára.
Nincs érvényes jogi eljárás ebben a témában. Azonban az a tény, hogy Trump teljesen tévúton jár, nem akadályozza meg abban, hogy súlyos következményeket okozzon olyan amerikai családoknak, mint az enyém.
- Osztotta meg gondolatait Tong.
A születési jog alapján járó állampolgárság lényege, hogy mindazok, akik az Egyesült Államok területén látnak napvilágot, automatikusan állampolgárságot nyernek, függetlenül attól, hogy szüleik milyen bevándorlási helyzetben vannak. Ez azt jelenti, hogy azok a gyermekek, akik az Egyesült Államokban születnek, akár turistavízummal, akár egyéb vízummal rendelkező, vagy akár illegálisan tartózkodó szülők gyermekei, jogosultak amerikai állampolgárságra.