Atomfegyverek árnyékában: Franciaország és Lengyelország titkos megállapodása megdöbbenti Moszkvát és Washingtont. Ez a váratlan szövetség új dimenziókat nyit a geopolitikai játszmában, és feszültséget szít a nemzetközi porondon. Az együttműködés részlete

Franciaország és Lengyelország új védelmi megállapodást kötött, amely nemcsak Moszkvának, hanem Washingtonnak is szóló üzenet: Európa mostantól saját kezébe veszi biztonságának irányítását. A Macron és Tusk által aláírt paktum nem csupán a katonai együttműködést erősíti, hanem gazdasági téren is szorosabbra fűzi a két ország közötti kapcsolatokat.
Franciaország és Lengyelország május 9-én történelmi jelentőségű védelmi és gazdasági együttműködési megállapodást köt, amely új dimenziót adhat a két ország közötti kapcsolatoknak – számol be a Financial Times. A megállapodás fő célja, hogy erősítse Európa biztonsági függetlenségét, különösen az orosz fenyegetés és az amerikai elkötelezettség körüli bizonytalanságokkal szemben. Ezt a lépést különösen indokolttá teszi Donald Trump amerikai elnök NATO-ellenes kritikáinak és oroszbarát megnyilvánulásainak fokozódása.
Donald Tusk lengyel kormányfő a szerződést az európai gazdasági és katonai biztonságpolitika "komoly felgyorsításaként" jellemezte.
A tárgyalások során szóba került Franciaország nukleáris ernyője is, amelyre egyre nagyobb európai érdeklődés mutatkozik. Bár Macron és Tusk aligha jut megállapodásra atomfegyveres védelmi garanciákról, a párbeszéd elindítása is fontos stratégiai lépés lehet.
A megállapodás gazdasági összetevői között különösen fontos szerepet játszhat a lengyel energiatranszformációs folyamatok támogatása, amelyben Párizs reménykedik abban, hogy jelentősebb befolyásra tehet szert. Ugyanakkor Tusk megerősítette, hogy Lengyelország első atomerőművének építése az amerikai Westinghouse vállalat kezébe kerül, noha a francia EDF az utolsó pillanatban még intenzív lobbitevékenységet folytatott a projekt érdekében.
Varsó eddigi védelmi beszerzései elsősorban amerikai és dél-koreai forrásokból valósultak meg, azonban a francia fegyveripar, mint például az Airbus, szintén részt vesz a versenyben, kínálva helikoptereket, szállító- és utántöltő repülőgépeket, valamint tengeralattjárókat.
A francia vezetés - a lap szerint - most lát esélyt arra, hogy Washington politikai elmozdulását kihasználva erősebben jelenjen meg Lengyelországban.