Az Európai Tanács elnöke úgy véli, hogy Magyarország egyre inkább elszigetelődik a nemzetközi porondon, amire azonnal érkezett is a reakció.

António Costa a csütörtöki rendkívüli EU-csúcs után tartott beszédében arról beszélt, hogy "Magyarország elszigetelődött", miután a 27 tagállamból 26 aláírta az Ukrajna védelméről szóló konklúziót. Orbán Viktor rögtön az ülés után reagált a helyszíni tudósítóknak: szerinte az Európai Unió szigetelődött el. A magyar miniszterelnök Volodimir Zelenszkijről is elmondta a véleményét az újságíróknak.
Tiszteletben tartjuk Magyarország véleményét, azonban fontos hangsúlyozni, hogy ez csupán egy álláspont a 27-ből. A többi huszonhat ország együttesen pedig felülmúlja az egyetlen véleményt – emelte ki António Costa, az uniós állam- és kormányfők tanácsának elnöke csütörtökön az Európai Parlament ülésén.
Egy portugál politikus kifejezésével élve "Magyarország elszigetelődött", ami Orbán Viktor vétójának következményeként alakult ki az Ukrajnáról szóló határozat ügyében. A magyar miniszterelnök lépése csupán annyit eredményezett, hogy a többi 26 tagállam közösen folytatta a munkát. Amikor Robert Fico, a szlovák politikai vezető, a korábbi pletykákkal ellentétben nem élt vétójogával, Orbán Viktor egyedül maradt. Ezután a teremben lévő európai vezetők úgy határoztak, hogy a magyar kormányfő nélkül is előre lépnek, és elfogadnak egy ambiciózus katonai segítségnyújtási tervet.
Orbán Viktor az ülésterem ajtaján kilépve reagált a kritikákra, kijelentve, hogy az Európai Unió az, amely elszigetelődött. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Magyarország jó kapcsolatokat ápol mindhárom irányban, így nem érezzük magunkat elzárva. Szavai szerint az EU saját magát zárta ki az Egyesült Államoktól, Kínától, a kereskedelmi háború következtében, valamint Oroszországtól a szankciós intézkedések miatt, így a helyzet inkább az unió hátrányos helyzetéről tanúskodik.
Természetesen! Íme egy egyedibb változat: "Ő az, aki Ukrajna irányítását vállalta magára."
- felelte arra az újságírói kérdésre Orbán Viktor, hogy szerinte Volodimir Zelenszkij a megfelelő személy-e a tárgyalások lefolytatására. A kettejük kapcsolatáról pedig annyit mondott, hogy "minden szuverén ország vezetőjét tiszteli", és ez nincs másképp az ukrán elnökkel sem.
Az egyhangúság hiánya ellenére António Costa "nagyon elégedett" volt az eredménnyel, és megígérte, hogy "az Európai Unió továbbra is vállvetve küzd Ukrajnáért". Az ET vezetője az Oroszországgal szembeni következő szankciókat illetően sem fejezte ki aggodalmát, emlékeztetve rá, hogy Magyarország a korábbi 16, érvényben lévő korlátozásokat helyben hagyta.
Costához csatlakozva Ursula von der Leyen hangsúlyozta, hogy "még soha nem volt ilyen sürgető" a támogatás fokozása az ukrán fegyveres erők számára, miután az Egyesült Államok hivatalosan is leállította katonai és hírszerzési segítségnyújtását.
Ahogy már korábban értesítettük olvasóinkat, Orbán Viktor élt a vétójogával, mivel a feltételei nem teljesültek, de a többi tagállam vezetője erre már felkészült. Ezzel szemben Robert Fico, a szlovák miniszterelnök, jelentős engedményt tudott kiharcolni az Ukrajnán keresztül érkező gáztranzittal kapcsolatban, így ő nem élt az előzetes vétózási szándékával.