Az idei időjárás jelentős mértékben felülírta a gazdasági előrejelzéseket.
Idén a mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8 százalékkal maradt el. A mérséklődéshez a teljes termelési volumen 4,4 és az árszínvonal 3,8 százalékos együttes szűkülése vezetett. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a növénytermesztés volumene 11 százalékkal kisebb, az állattenyésztésé 4,9 százalékkal nagyobb volt. Már szeptemberben lehetett látni, hogy odavág a teljes idei GDP-nek az agráriumot sújtó aszály.
A GDP-adatok alapján már korábban is sejthető volt, hogy az idei év aszályos időjárása komoly hatással volt a mezőgazdaság teljesítményére. A harmadik negyedév során a szektor termelési mutatói 14,9 százalékkal esettek vissza az előző év hasonló időszakához képest. Ennek fényében különösen jelentős volt a pénteken közzétett legfrissebb KSH-jelentés, amely részletesebben is feltárta a helyzetet.
- a mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult.
Idén a növénytermesztés termelési volumene a tavalyi évhez viszonyítva 11%-kal csökkent, míg az árszínvonal 2,5%-os visszaesést mutatott az első, előzetes adatok alapján. A gabonafélék összmennyisége 16%-kal csökkent, ezen belül az árpa esetében a csökkenés 29%, a kukoricánál 19%, míg a búzánál 9,8%-os. A repce termésmennyisége 31%-kal, a napraforgóé pedig 13%-kal maradt el az előző évi szinttől.
A fehérjenövények és a cukorrépa termésmennyisége emelkedett, míg a dohányé csökkent, ami összességében azt eredményezte, hogy az ipari növények hozama 11 százalékkal alacsonyabb lett. A takarmánynövények volumene 4,6, míg a kertészeti termékeké 1,7 százalékkal csökkent. A gyümölcsfélék termelése 12 százalékkal esett vissza, ezen belül az alma 31 százalékos csökkenést mutatott, míg a barack termésmennyisége 39 százalékkal nőtt. A bor mennyisége 6 százalékkal csökkent, míg az egyéb növényi termékek volumene stabil maradt.
Ugyanakkor az állattenyésztés teljes termelési volumene 4,9 százalékkal bővült. Az élő állatok termelése 5,8, az állati termékeké 2,9 százalékkal nőtt. A mezőgazdasági ágazat kibocsátásának értéke folyó alapáron 8, termelési volumene 4,4, árszínvonala 3,8 százalékkal szűkült. A folyó termelőfelhasználás volumene 2,9 százalékkal nőtt, ára összességében 7,8 százalékkal csökkent.
Az első adatok alapján a ráfordítások közül a műtrágya és a növényvédőszerek volumene egyaránt 15, az állatgyógyászati költségeké 3,1, a takarmányoké 2,5 százalékkal bővült, a többi ráfordítás enyhén csökkent vagy változatlan maradt.
A mezőgazdaság munkaerő-felhasználásának mértéke 5,6%-kal csökkent, míg a termelési tényezők jövedelme 15%-os visszaesést mutatott. Eközben a vállalkozói jövedelem 35%-kal maradt el az előző évhez képest.
Szeptember elején Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője az Indexen kifejtette, hogy az idei aszályos időjárás jelentős hatással lesz a GDP-re. Az augusztus elejére már 75 ezer hektáron regisztrált aszálykárok elsősorban a kukorica- és napraforgótermelést érintették, ami komoly aggodalomra ad okot a gazdák körében. A 2022-es év aszályos viszonyai voltak a legrosszabbak az elmúlt 48 évben, amikor is a növénytermesztés volumene 28 százalékkal csökkent a 2021-es adatokhoz képest. Ezzel szemben 2023-ban, a kedvező időjárásnak köszönhetően, a növénytermesztés 44 százalékkal bővült.
Kiemelte, hogy a 2022 nyarán bekövetkezett súlyos aszály következményeként az ország kukoricából és napraforgóból kénytelen volt importálni. Ennek hatására 2022 őszétől a 2023-as új termés érkezéséig a forgalom drámai mértékben csökkent. Szerencsére a tavalyi termés Magyarországon kedvezően alakult, így 2023 nyarától év végéig, mindössze fél év alatt, közel sikerült elérni a 2022-es év teljes kereskedett mennyiségét.
Az elmúlt három év tapasztalatai alapján világosan kiderült, hogy a magyar mezőgazdaság szereplői igénylik egy hatékonyan működő árupiac létrejöttét. Remélhetőleg egyre többen ismerik fel, hogy ebben a dinamikusan változó környezetben az áruszekció mindenki számára értékes lehetőségeket kínál. Legyen szó termelőkről, végfelhasználókról vagy pénzügyi befektetőkről, a piacon való aktív részvétel lehetővé teszi számukra, hogy pozícióikat előre biztosítva, magabiztosan a fő tevékenységeikre összpontosíthassanak.