Az NGM álláspontja szerint a magyar gazdaság visszaesésének egyik fő oka, hogy az Európai Unió jelentős forrásokat irányít Ukrajnának.


A tárca döntése értelmében 150-re növekszik az Orbán Viktor által indított 100 új gyár program kerete.

A Nemzetgazdasági Minisztérium is reagált a Központi Statisztikai Hivatal szerdán reggel közzétett első negyedévi GDP-adatainak megjelenésére. Az adatok alapján a gazdaság teljesítménye éves összehasonlításban 0,4 százalékkal, míg a 2024 utolsó negyedévéhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent.

Az NGM álláspontja szerint a probléma forrása nem a saját készülékeikben keresendő. A visszaesés hátterében az áll, hogy az "Európai Unió hosszú távon elhibázott gazdaságpolitikát folytat: egyrészt a háború támogatását választja a béke helyett, másrészt pedig az összes rendelkezésre álló forrást Ukrajnának juttatja el." Érdekes módon most nem került említésre az a jól ismert téma, amely szerint Németország gyengélkedése idézi elő a német autóiparhoz szorosan kapcsolódó magyar gazdaság leépülését.

A háború "elviselhetetlen terhei" és Ukrajna EU-csatlakozási lehetőségei súlyosan befolyásolják a magyar gazdaság jövőjét, hiszen a konfliktus és a hozzá kapcsolódó szankciók költségeit "Európa, köztük Magyarország" viseli. A hetek óta tartó, Ukrajnát negatív fényben feltüntető kormányzati narratíva ugyanolyan hamis, mint amikor Gyurcsány Ferenc a 23 millió román munkavállalóval riogatott. Erről a témáról részletesebben írtunk már ebben a cikkben.

Az NGM legfrissebb közleményében hangsúlyozza, hogy a kormány célja a "legoptimálisabb gazdasági növekedés" elérése a jelenlegi kedvezőtlen európai környezet közepette. Azonban a szerdán közzétett adatok tükrében ez a cél eddig nem teljesült. Pozitívumként emelhető ki, hogy "Magyarország háborúellenes költségvetést állít össze", amely támogatja a családok és a kis- és középvállalkozások helyzetét.

A februárban Orbán Viktor által bejelentett 100 új gyár programot (amely önmagában is szinte biztos bukásra van ítélve) 150-re bővítik, a vonatkozó beruházások listáját állítólag hamarosan közzéteszik.

A hírek szerint azt tervezik, hogy csökkentik az élelmiszer-inflációt, és az árrésstopot kiterjesztik a nem élelmiszer jellegű termékekre is, amiről Nagy Márton miniszter a hétvégén már nyilatkozott. Az NGM reményei szerint ez hozzájárulhat a családok fogyasztásának növekedéséhez.

A tárca szerint pozitív jel, hogy az építőipar teljesítménye és a turizmus iránti kereslet is folyamatosan emelkedik.

A jelenlegi helyzetet figyelembe véve, a kormány egy merész vállalással vág neki az év hátralévő szakaszának: "A magyar kormány továbbra is eltökélt abban, hogy maximális gazdasági növekedést érjen el. A 2025-ös és 2026-os gazdaságpolitikai programok továbbra is ezt az ambiciózus célt tűzik ki, és ennek megvalósítására fókuszálnak" – olvasható.

Related posts