Az új kormányrendelet egy kalap alá helyezi az energiaitalokat, a homoszexualitást népszerűsítő kiadványokat és az alkoholt, ezzel egy különös, vitákra okot adó megközelítést alkalmazva a szórakoztatóipar és a társadalmi normák összefonódásában.

A kormány ismételten nekiveselkedik annak, hogy megtiltsa az energiaitalok vásárlását a 18 év alatti fiatalok számára. Az új szabályozás a veszélyességük alapján hasonló rangra emeli ezeket az italokat, mint az alkoholt és a fóliázott könyveket. A nyárra tervezett tilalom elsősorban a koffeint célozza meg, holott a fiatalok a kávé és a különböző üdítőitalok révén sokkal nagyobb mennyiségben fogyasztanak koffeint.
Tíz hónappal az első kísérlet után a kormány újra nekilát annak, hogy megtiltsa az energiaitalok vásárlását a 18 év alatti fiatalok számára. A késlekedés oka az EU-s notifikációs eljárás elhúzódása, amely a jogszabály bevezetéséhez szükséges. A kormány honlapján közzétett rendelettervezet szerint a jövőben csak a vásárlás tilalmáról van szó: az energiaitalok értékesítése 18 év alattiak számára nem lesz megengedett, míg a fogyasztást csupán korlátozzák. Ez azt jelenti, hogy bár a fiatalok nem vásárolhatnak energiaitalt, a felnőttek - akár családtagok - által beszerzett italokat szabadon fogyaszthatják, így a korlátozás nem érinti az otthoni fogyasztást.
Ráadásul a kormányrendeletben - amely a még májusban várható kihirdetése után 30 nappal, vagyis nyárra lép életbe - a legszigorúbban meghúzott összetevőből, a koffeinből a felmérések szerint a fiatalok sokkal többet fogyasztanak más, továbbra is legális formákban, például szánsavas üdítőben vagy kávéban. A Magyar Energiaital Szövetség honlapján található, 2025-ös felmérés szerint például a 18 év alattiak napi koffeinbevitele bőven a még egészségesnek mondott 400 mg-os határ alatt van, 87,6 mg-os értékkel, és ennek csak alig tizede származik energiaitalból, míg kávéból majdnem hatszor annyi (48,6 mg), de koffeintartalmú szénsavas üdítőből is két és félszer annyi (21,2 mg).
Egy tipikus, 250 ml-es energiaital doboz koffeintartalma 37,5 és 80 mg között változhat.
A piacon elérhető emelt koffeintartalmú italok között akadnak olyanok is, amelyek egy deciliterjében 32-38 mg koffeint tartalmaznak, így egy dobozban akár 100 mg koffein is összegyűlhet. Érdekes megjegyezni, hogy a kormányrendelet-tervezetben a koffein kifejezés egyáltalán nem található meg, mivel hivatalosan a metilxantin vegyületcsoportba sorolják, amelyhez olyan anyagok is tartoznak, mint a teában fellelhető teofillin, vagy a csokoládéban és kakaóban előforduló aminofillin.
A kormány által javasolt rendelet-tervezet a metilxantin-hatóanyag tartalmát 15 mg/100 ml-ben határozta meg, mint a tilalmi küszöböt. Ez azt jelenti, hogy ha egy ital metilxantin-tartalma ennél alacsonyabb, akkor az a jogszabályok szerint nem minősül energiaitalnak, csupán üdítőitalnak számít. Emellett a tervezet nem csupán a metilxantin-tartalmú italokat érinti, hanem azokat a termékeket is, amelyekben a metilxantin mellett bármilyen mennyiségben jelen van a következő anyagok egyike: ginseng, L-arginin, inozitol, glükuronolakton vagy taurin. Ezen összetevők tiltólistára kerülnek, így jelentős szigorítás várható a piacon.
A korábbi kormányrendelet-tervezet, amely tavaly májusban készült el, tartalmazta azokat az értékeket, amelyeket most is figyelembe vettek, azonban a notifikációs eljárás következtében nem tudták életbe léptetni. A legfrissebb dokumentumban már nem található, de az akkori hatásvizsgálati lapon még olvasható volt, hogy a 2011 és 2023 közötti 12 év alatt összesen 565 alkalommal érkezett bejelentés az energiaital-fogyasztás következtében bekövetkezett esetekről, rosszullétekről és egyéb kellemetlen tünetekről. Emellett azt is megjegyezték, hogy a vásárlási tilalom 1,681 millió 18 év alatti fiatalt érint, ideértve a csecsemőket és az óvodásokat is, valamint 17 energiaital-gyártó és -forgalmazó céget is.
Érdekesség, hogy a friss kormányrendelet-tervezet alapján az Orbán-kormány a veszélyességét tekintve lényegében egy kalap alá veszi az energiaitalokat az alkohollal és más, "gyermekvédelmi jellegű" termékekkel, mint például a sokat vitatott, fóliázandó könyvekkel. A rendelet ugyanis a kereskedelmi tevékenységekről szóló, 2009-es kormányrendeletet 20-as paragrafusát egészíti ki egy B ponttal, miközben az A pont rendelkezik arról, hogy be kell csomagolni, illetve templom és nevelési-oktatási intézmény 200 méteres körzetében nem lehet árusítani olyan terméket, amelynek a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását vagy a homoszexualitás népszerűsítését jeleníti meg, vagy a szexualitást öncélúan ábrázolja.
A Fidesz és a KDNP 2023 októberében bejelentette, hogy kezdeményezi az energiaitalok 18 éven aluliak számára történő vásárlásának betiltását. A törvényjavaslat, amely fél évvel később készült el és csak most, áprilisban kapta meg az Országgyűlés jóváhagyását a notifikációs eljárás lezárása után, úgy fogalmazott: "napjainkban a fiatalok többsége divatosnak tartja az energiaital-fogyasztást, sőt, sokan üdítőként tekintenek a vonzó ízű italokra, amelyeket szinte korlátlanul fogyasztanak". Érdemes megjegyezni, hogy a tiltás gondolata nem új keletű; a kormány már 2012-ben megkezdte egy hasonló jogszabály előkészítését, amely végül a népegészségügyi termékadóhoz vezetett. 2015-ben a Demokratikus Koalíció (DK) hozta vissza a témát a köztudatba, mire a szaktárca jelezte, hogy vizsgálják a lehetőségeket. Így 9 évvel később a kormánypártok gyakorlatilag ugyanazt az elképzelést sajátjaként tálalták.
Korábban már megfogalmazódott az az igény, hogy az energiaitalokat ki kellene zárni az iskolákból, de eddig ez a szabály nem lépett életbe. A tavalyi kormányrendelet értelmében, amely szeptembertől, a tanév kezdetétől vonatkozik, a tanórákon való mobileszköz-használat mellett az energiaitalok is a tiltott termékek közé kerültek az oktatási intézményekben. A szabályozás úgy fogalmaz, hogy a "tiltott tárgyak" köre magába foglalja azokat az eszközöket, melyek a közbiztonságra kifejezetten veszélyesek, valamint mindazon tárgyakat, amelyek birtoklása a szabálysértési törvény vagy a Büntető törvénykönyv szerint büntetendő. Ezen kívül, azok a termékek is ide tartoznak, amelyeket 18 év alatti fiatalok nem vásárolhatnak meg - ide mostantól az energiaitalok is beletartoznak. Ezentúl tehát ugyanúgy tiltólistásak lesznek, mint az alkohol, a kábítószerek, az ólmosbotok vagy a dobócsillagok. A teljes tiltott terméklista itt található: