Több mint fél évvel a választások lezárulta után végre megalakul a kormány Belgiumban. | 24.hu
DIRK WAEM / BELGA MAG / Belga via AFP Bart De Wever (bal oldalon) és Fülöp király (jobb oldalon).
Több mint hét hónapon át tartó egyeztetések után péntek éjjel megállapodás született Belgiumban az új, koalíciós kormányról és a leendő miniszterelnök személyéről. A jobboldali, Antwerpen polgármesteri tisztségét betöltő Bart De Wever a jövő hét elején teheti le hivatali esküjét, írja az MTI.
A belga királyi palota tájékoztatása alapján Bart De Wever az éjszaka Fülöp király előtt járt, és sajtóértesülések szerint már hétfőre beiktathatják kormányfői posztjára. De Wever vezette Új Flamand Szövetség (N-VA) a tervek szerint koalíciós kormányt alakít a vallon liberális Reformer Mozgalommal (MR), a centrista Les Engagés-szal, valamint flamand részről a kereszténydemokratákkal (CD&V) és a szociáldemokrata Vooruittel (Előre) együttműködve. A legfrissebb választások során a második helyen végző Flamand Érdek (Vlaams Belang) nevű szélsőjobboldali, szeparatista párt nem kapott helyet a koalícióban; ez a párt Orbán Viktorral közös politikai szövetségben politizál, és az északi régió függetlenségét szorgalmazza.
A kormányalakítási tárgyalások eddig számos alkalommal meghiúsultak, többek között az adózási kérdések és a munkanélküli járulékok körüli nézeteltérések következtében.
Belgiumban június elején, az európai parlamenti választásokkal párhuzamosan zajlottak a parlamenti választások is. Ezen a megmérettetésen a Flamand Szövetség (N-VA) kiemelkedően teljesített, hiszen 25 mandátumot nyert el a 150 fős képviselőházban.
A jelenlegi, hét hónapig tartó kormányalakítási folyamat Belgiumban valójában nem tekinthető különösebben elnyúltnak, ha a helyi viszonyokat nézzük.
A jelenlegi belga miniszterelnök, Alexander De Croo, csupán két évvel (652 nappal) az előző kormány bukása után tette le esküjét. De Croo olyan színes politikai szövetség élén kormányzott, amely még az ötpárti koalíciónál is változatosabb. Az új kormányt Vivaldi-koalíció néven emlegetik, mivel gyakorlatilag a politikai spektrum teljes spektrumát felöleli: kereszténydemokrata, zöld, szocialista és liberális pártok, összesen hét különböző politikai irányzat képviselőivel.