Francia régészek lenyűgöző felfedezéseket tettek, amikor különleges fegyverekre és értékes kincsekre bukkantak. Az ásatások során előkerült tárgyak nem csupán a múlt titkait tárják fel, hanem a történelmi örökségünkhöz is újabb színfoltokat adnak. A felfe

Francia régészek lenyűgöző ókori kincsekre bukkantak a Creuzier-le-Neuf nevű településen. Az ásatások során előkerült ereklyék kelta sírokból származnak, amelyeket a szakértők a Krisztus előtti 3-4. századra datálnak, tehát körülbelül 2400 éves múltra tekintenek vissza.
A francia nemzeti régészeti kutatóintézet (INRAP) közleménye szerint a helyszínen egy több mint 100 sírt magába foglaló temetőt tártak fel. A nagyszámú temetkezés ellenére csontvázak nem kerültek elő, mivel a talaj savassága nem tette lehetővé az emberi maradványok megőrzését.
A halottakkal együtt elföldelt tárgyak azonban fennmaradtak, köztük rézötvözetből készült karkötők, ruhakapcsok, kerámiák és fegyverek.
A legizgalmasabb felfedezésnek két kard számít, amelyeket hüvelyeikbe csúsztatva találtak meg.
Az egyik kard egy kompakt, rövid pengéjű gyalogsági fegyver, amelynek hüvelyét és markolatát különleges sorminták díszítik, kiemelve ezzel a mesteri kézművességet. Röntgenvizsgálatok alapján kiderült, hogy a penge felülete is gazdag gravírozott motívumokkal van ékesítve, amelyek egyedi karaktert kölcsönöznek neki. A másik kard viszont sokkal hosszabb, de a hüvelyén nem találhatóak vésett díszítések – olvasható a Heritage Daily cikkében.
Az INRAP munkatársai úgy vélik, igazán különleges leletekről van szó, amelyekhez nem sok hasonló került elő eddig Európában.