A kezeletlen alvászavarok komoly egészségügyi problémákat idézhetnek elő. Az alvás hiánya vagy minőségi romlása nemcsak a mindennapi életminőséget rontja, hanem hosszú távon számos betegség kockázatát is növelheti.


Ha huzamosabb ideig nem tudsz aludni, vagy csupán néhány órát sikerül pihenned, az jelentős hatással van az egészségedre. Ha nem lépsz fel a fennálló problémával szemben, az akár komolyabb betegségekhez is hozzájárulhat!

"Ha az embernek van egy olyan életfunkciója, ami a napjának egyharmadát kitölti, akkor sejthető, hogy annak fontos szerepe van az életében és sok mindennel összefügg. Az alvás során történik meg a test regenerálódása, hatással van az immun- és az idegrendszer működésére, befolyásolja a gondolkodást, a stressztűrő képességet és az anyagcsere működését is" - nyilatkozta korábban az alvás fontosságáról Dr. Purebl György pszichiáter, a Magatartástudományi Intézet igazgatója.

Legyengülhet az immunrendszer

Ha észreveszed, hogy folyamatosan küzdesz betegségekkel, vagy úgy tűnik, hogy egyik nyavalyából a másikba csúszol, érdemes lehet alaposabban megvizsgálnod az alvási szokásaidat. A megfelelő mennyiségű alvás – legalább napi 8 óra – elengedhetetlen ahhoz, hogy immunrendszered optimálisan működjön. Ha nem pihened ki magad, az immunválaszod gyengül, és a gyulladáscsökkentő anyagok termelése is csökken a szervezetedben. Ennek következtében pedig a vírusok és baktériumok könnyebben képesek megtalálni utadat, így a fertőzések is gyakrabban lephetnek meg.

Állandósuló fejfájás

A fejfájás és az alváshiány közötti összefüggés még mindig rejtélyes, de ez nem jelenti azt, hogy elhanyagolhatjuk a lehetséges kapcsolatokat. „A fejfájás gyakran az alváshiány következményeként jelentkezik, és különösen a hajlamos egyéneknél fordul elő” - magyarázza a Harvard Egyetem orvosi karának egyik szakértője.

Nagyobb az elhízás kockázata

Számos kutatás bizonyította, hogy a kialvatlanság és az elhízás között szoros kapcsolat áll fenn. A túlzott étkezés és a mozgás hiánya mellett a megfelelő alvás mennyiségének hiánya is kulcsfontosságú tényező, amely hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz.

A vérnyomásproblémák olyan egészségügyi kihívások, amelyek sok ember életét befolyásolják. Ezek a rendellenességek, legyen szó magas vagy alacsony vérnyomásról, számos tünetet okozhatnak, és komoly következményekkel járhatnak, ha nem kezelik megfelelően. A magas vérnyomás, más néven hipertónia, gyakran "csendes gyilkosnak" nevezik, mivel sok esetben tünetmentes, miközben fokozza a szívbetegségek, a stroke és a vesebetegségek kockázatát. Az alacsony vérnyomás, vagyis a hipotónia, szintén problémákat okozhat, például szédülést, ájulást vagy fáradtságot. Fontos, hogy rendszeres orvosi ellenőrzéseken vegyünk részt, és figyeljünk a testünk jelzéseire. Az egészséges életmód – például a megfelelő táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a stresszkezelés és a megfelelő alvás – jelentősen hozzájárulhat a vérnyomás normális szinten tartásához. Ha valaki vérnyomásproblémákkal küzd, ne habozzon szakemberhez fordulni, hiszen a megfelelő diagnózis és kezelés kulcsfontosságú lehet a hosszú távú egészség megőrzésében.

A kialvatlanság következtében a szervezetnek fokozott erőfeszítéseket kell tennie a normális működés fenntartásához, ami a vérnyomás emelkedéséhez vezethet. Ha ez a helyzet tartósan fennáll, komolyabb egészségügyi problémák, például szívbetegségek vagy szívinfarktus is megjelenhetnek.

Állandó hangulatváltozások

Fáradt állapotban sokkal könnyebben sodródhatunk vitákba. Az alváshiányos személyek nehezebben látják a dolgokat tisztán, és a nehézségekkel szemben gyakran pánikba esnek. Ilyenkor a helyzetek elemzése is komoly kihívás elé állítja őket. A kialvatlan emberekre jellemzőbb a gyakori veszekedés, a hangos szóváltások és az érzékenyebb reakciók.

Fokozza a depresszió megjelenésének valószínűségét.

A depresszióval küzdő emberek jelentős része alvásproblémákkal találja szembe magát: vagy túl sok időt töltenek az ágyban, vagy éppen ellenkezőleg, alig pihennek. A fáradtság gyakran egyfajta sötét szemüvegen keresztül való világérzékelést eredményez, amelyben a valóság színei elhalványulnak, és a saját helyzetüket egyre kilátástalanabbnak látják. Ha ez az állapot huzamosabb ideig fennáll, könnyen a depresszió mélyebb bugyraiba vezethet.

Az alváshiány és a cukorbetegség között szoros kapcsolat lehet, hiszen a megfelelő pihenés hiánya befolyásolhatja a vércukorszint szabályozását. Az alvás elengedhetetlen a test regenerálódásához, és ha ez nem valósul meg, az káros hatással lehet a metabolikus folyamatokra. Az álmatlanság nemcsak a cukorbetegség kialakulásának kockázatát növelheti, hanem a már meglévő állapot súlyosbodásához is vezethet, mivel a hormonális egyensúly felborulása miatt a szervezet nehezebben képes kezelni a glükózt. Érdemes tehát figyelmet fordítani az alvási szokásainkra, hiszen ezek jelentős hatással lehetnek az egészségünkre, különösen cukorbetegség esetén.

Minden egyes álmatlan éjszaka gyengíti immunrendszerünket, ami hosszú távon hozzájárulhat krónikus betegségek megjelenéséhez. Az alváshiány ráadásul arra ösztönzi a testet, hogy evés után több inzulint termeljen, ezzel fokozva a zsírraktározást.

A bőrünk egyre inkább elveszíti természetes nedvességtartalmát.

Amikor az emberi test nem kap elegendő pihenést, a stresszhormon, a kortizol szintje megemelkedik. Ez a hormon, ha túlzásba vitt, káros hatással lehet a bőrünkre, mivel képes lebontani a szükséges kollagént, amely a bőr feszességéért felelős. Ennek következtében a bőr megereszkedhet és puffadtnak tűnhet.

Csontritkulás

Állatkísérletek során bizonyították, hogy a krónikus alváshiánytól szenvedő patkányok csontsűrűsége igen erősen lecsökkent. Ez nagy valószínűséggel az emberekre is igaz: ha keveset alszunk, jobban veszélyeztet minket a csontritkulás.

Related posts