Döntés született a dohányzás visszaszorításáról, és a jövőben szigorúbb intézkedések lépnek életbe.

Az Európai Unió Tanácsa kedden Brüsszelben, az uniós tagországok egészségügyi minisztereinek tanácskozását követően bejelentette, hogy elfogadta a dohányfüst- és aeroszolmentes környezet megteremtésére irányuló ajánlásokat. Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint ez a lépés nemcsak a nemdohányzók védelmét erősíti meg, hanem jelentős mértékben hozzájárul az Európai Unió rákellenes stratégiájának megvalósításához is.
Várhelyi Olivér, az egészségügyért és állatjólétért felelős államtitkár, közös sajtótájékoztatót tartott, ahol hangsúlyozta, hogy az ülésen megszületett ajánlások nem csupán a nemdohányzók védelmét erősítik, hanem lényegesen hozzájárulnak az európai rákellenes stratégia megvalósításához is.
Takács Péter kiemelte, hogy a néhány tagállam sajtójában megjelent hírekkel ellentétben ezek az ajánlások nem kötelezőek a tagállamok számára, és nem írják elő a szabadtéri dohányzás betiltását sem.
Kiemelte, hogy a szakpolitikai diskurzus középpontjában az európai egészségügyi unió és a Draghi-jelentés kapcsolata állt, különös figyelmet fordítva az innovációra, a versenyképesség növelésére és az egészségügyi rendszerek megerősítésére.
A tagállamok lelkesen fogadták a jelentés megvitatását, és támogatták az abban foglalt ajánlásokat. Hangsúlyozták, hogy a versenyképesség növelésének kulcsa a betegek magas szintű ellátása és az egészségügyi rendszerek fenntarthatóságának egyensúlyban tartása.
- tájékoztatott Takács Péter, a helyzet részleteit ismertetve.
Az Európai Tanács döntésére az Európai Bizottság is rábólintott. Mint azt a Portfolio megjegyezte, az új irányvonal célja a passzív dohányzás és az aeroszolok káros hatásainak csökkentése, különös tekintettel a gyermekvédelemre.
Az új ajánlások alapján a tagállamoknak szükséges kiterjeszteniük a füstmentes szabályozásokat olyan lényeges kültéri helyszínekre, mint a játszóterek, az egészségügyi és oktatási intézmények környezete, valamint a tömegközlekedési megállók. Ezzel a lépéssel elkerülhető, hogy a dohányzás normává váljon a következő generációk számára. A kezdeményezés hátterében az EU4Health program áll, ám a szabályozás végrehajtása a tagországok feladata marad.
Az államtitkár emellett kiemelte, hogy az ülés másik lényeges pontja a szív- és érrendszeri betegségek elleni harc volt.
"Ezen kihívás kezelésére a magyar elnökség kezdeményezte a kardiovaszkuláris egészség fejlesztéséről szóló tanácsi következtetések elfogadását, a ma elfogadott következtetések pedig hangsúlyozzák az uniós szintű intézkedések megerősítésének szükségességét, különös tekintettel a megelőzésre, a korai felismerésre, a szűrésre, a hatékony kezelésre, a rehabilitációra és a kardiovaszkuláris megbetegedésekkel kapcsolatos kutatásokra" - jelentette ki.
A résztvevők emellett foglalkoztak az elnökség másik kiemelt területével is, amely a szervadományozás és transzplantáció kérdéskörét érinti. A témában született tanácsi megállapítások arra ösztönzik az uniós intézményeket, hogy dolgozzanak ki egy új, frissített cselekvési tervet, amely célja az ellátottak számának növelése.
Takács Péter rávilágított, hogy az ülés során különös hangsúlyt fektettek az európai gyógyszercsomag kérdésére. Ennek a kezdeményezésnek az a célja, hogy egy igazságosabb és fenntarthatóbb rendszert alakítsanak ki, amely nemcsak az innovációt serkenti, hanem egyenlő esélyeket teremt a gyógyszerekhez való hozzáférés terén is. Az erről szóló diskurzusok várhatóan december közepéig tovább folytatódnak.