A Fed határozott lépései következtében a forint olyan szintre esett, amelyet már két éve nem tapasztaltunk.
A szerdai napon az Egyesült Államok központi bankja, a Fed, 25 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, amely nem okozott különösebb meglepetést a piacon. Ugyanakkor az inflációs előrejelzések emelkedtek, ami azt jelenti, hogy a jövőbeli kamatcsökkentések mértékét jelentősen visszafogják a szeptemberi várakozásokhoz képest. A bejelentést követően a dollár szárnyalni kezdett, és a forinttal szemben új, két éve nem látott magasságokba emelkedett; közel 400 forintot kellett fizetni egy dollárért. Az euróval szemben pedig a forint gyengülése tovább folytatódott, a 413-as szintet is átlépve.
A kamatdöntés előtt különös figyelmet fordítottunk arra, hogy a Fed határozata komoly következményekkel járhat a világ pénzügyi piacaiban, beleértve a forint helyzetét is. Szakértők már korábban jelezték nekünk, hogy várhatóan 25 bázispontos csökkentésre lehet számítani, és végül ez a várakozás valóra is vált.
A legutóbbi kamatcsökkentés következtében az irányadó kamatráta a 4,25-4,50 százalékos sávba került. A forint már a döntés bejelentése előtt elkezdett gyengülni, majd Jerome Powell, a Fed elnökének nyilatkozata csak tovább súlyosbította a helyzetet az ülést követő háttérbeszélgetés során. A szeptemberi előrejelzésekhez képest most már magasabb inflációval számolnak, ami jövőre korlátozottabb kamatcsökkentési lehetőségeket jelent.
Szerda reggel 409,5 körüli értéken indult az euró-forint árfolyam, de estére már a 413-as szintet is meghaladta a gyengülés. A dollárral szemben pedig még szembetűnőbb volt a forint leértékelődése.
Egész pontosan 399,8 forintot kellett adni egy dollárért az esti órákban. Utána következett egy korrekció, csütörtök reggel 7 óra magasságában a 398-as szintnél jár a magyar fizetőeszköz.
A Federal Reserve frissítette a leglényegesebb makrogazdasági előrejelzéseit. A szeptemberi prognózisukkal ellentétben most 2,5 százalékos GDP-növekedést jósolnak 2024-re, nem pedig az előzőleg várt 2 százalékot. Ezen kívül jövőre az amerikai gazdaság várhatóan 2,1 százalékkal gyarapodik.
A Federal Reserve által kiemelten figyelt inflációs mérőszám, a PCE, idén várhatóan 2,4%-os éves növekedést mutathat. Jövőre pedig a mutató 2,5%-ra emelkedhet, ami jelentősen meghaladja a szeptemberi előrejelzésben szereplő 2,1%-ot.
Jövő szeptemberre vonatkozóan a korábbi 100 bázispontnyi kamatcsökkentés helyett most csupán 50 bázispontnyi mérséklésre számítanak. Ez valószínűleg két lépésben, egyenként 25 bázisponttal fog megvalósulni.
A fölfelé módosított kamatpálya hírére a tőzsdeindexek jókorát estek, a dollár pedig kívánatossá vált, az euró-dollár majdnem 1,04-ig zuhant. Az elnök utalt rá, hogy további kamatcsökkentés csak akkor lehetséges, ha az inflációs számok újra csökkenni kezdenek. A globális pénzpiacokon esést láttunk, a forint a 413-as szint fölé gyengült az euróval szemben.