Az ukránok és a szlovákok között feszültség alakult ki, miközben a lengyelek most készen állnak a közbelépésre.


A lengyel kormány elkötelezett amellett, hogy fokozza a belföldi energiatermelést, ezzel próbálva ellensúlyozni azokat a lehetséges hiányokat, amelyek Ukrajna áramellátását érintenék egy esetleges szlovák döntés következtében - nyilatkozta egy kormányzati képviselő a Bloomberg hírportálnak. Korábban már beszámoltunk arról, hogy Kijev már jó időben bejelentette, nem kívánja meghosszabbítani az orosz gáz tranzitjára vonatkozó megállapodást, amely december 31-én jár le.

Ez a lépés sokaknak nem tetszik, többek között Robert Ficónak sem. A szlovák miniszterelnök emiatt bejelentette, megvizsgálják a helyzetet január elseje után, és felmérik annak lehetőségét, hogy visszavágjanak Ukrajnának, mondjuk az áramszállítás leállításával.

A lengyel támogatásra akkor lehet szükség, ha Robert Fico megvalósítja fenyegetését, és megszünteti a háború által érintett ország tartalék áramellátását.

A lengyel kormány elkötelezett amellett, hogy fokozza a hazai energiatermelést, ezzel mérsékelve az egyensúlyi problémákat, amelyek Ukrajna áramellátását érintenék, amennyiben Szlovákia lépéseket tenne.

Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, nyílt levélben hívta fel a figyelmet arra, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyoldalú döntése az orosz gáz tranzitjának leállításáról súlyos, több tízmilliárd eurós veszteséget okoz az Európai Uniónak (EU). Fico hangsúlyozta, hogy ez a "csendes" elfogadás nemcsak helytelen, hanem feszültségekhez és válaszlépésekhez is vezethet. A levelet a pozsonyi kormányhivatal sajtóosztálya eljuttatta az MTI-hez vasárnap.

Robert Fico határozottan kijelentette, hogy az ukrán elnök döntései súlyosan befolyásolják az uniós tagállamok versenyképességét. A szlovák miniszterelnök a pozsonyi kormány által megrendelt hatástanulmányra hivatkozva hangsúlyozta, hogy a szlovák gázművek (SPP) elemzései alátámasztják ezt az állítást.

Az ukrán gáztranzit leállítása jelentős hatással bír, hiszen a gáz megawattórára vetített ára a holland és német tőzsdéken 10-12 euróval emelkedik. A szakértők prognózisa szerint ez az uniós tagállamok számára évente közvetlenül 40-50 milliárd eurós többletkiadást fog eredményezni. Ezen kívül, az elektromos áram árát is érinteni fogja, így további 60-70 milliárd eurós hatással kell számolni.

Robert Fico megjegyezte, hogy ha az ukrán gáztranzit továbbra is működik, Oroszország legfeljebb 2 milliárd euró bevételhez juthat ugyanabban az időszakban. Fico levelében hangsúlyozta, hogy számára nem világos, vajon az Európai Bizottság eddigi "felületes" hozzáállása az ügyhöz a szükséges elemzések hiányából fakad-e, vagy csupán ideológiai szempontok vezérlik a döntéseiket. Az azonban kétségtelen, hogy alábecsülték az ukrán elnök döntésének hatását az európai gazdaságokra.

A szlovák miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az ukrán elnök "egyetlen oldalon meghozott döntésének csendes elfogadása ésszerűtlen és helytelen lépés lenne", ami feszültséget szülhet, valamint válaszlépésekhez vezethet. Kifejtette, hogy meggyőződése szerint az EU minden polgárának érdeke, hogy Ukrajna európai támogatása racionális keretek között valósuljon meg, nem pedig önrontó és az EU-t súlyosan érintő gesztusok révén.

Ukrajna december 17-én hivatalosan is bejelentette, hogy nem kívánja meghosszabbítani az orosz gáztranzitról szóló megállapodást, habár ezt a döntést már korábban is jelezte. E fejleményre reagálva Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke december 19-én találkozót tartottak, hogy átbeszéljék a gázszállítás Ukrajnán keresztül történő folytatásának lehetőségeit 2024 után.

Robert Fico korábban úgy nyilatkozott, hogy ha Kijev nem adja beleegyezését a gáztranzit folytatásába, Szlovákia mérlegelni fogja, hogy karácsonyra válaszlépéseket hozzon Ukrajnával szemben. Ekkor hangsúlyozta, hogy ez nem befolyásolja az áramszállítást, valamint a humanitárius segélyek, lőszerek és fegyverek Szlovákiából történő továbbítását, amelyek folytatódtak. Most azonban a szlovák miniszterelnök egy Facebook-videóban ismételten figyelmeztetést intézett Ukrajna felé, megerősítve ezzel a feszültséget a két ország között.

Január 1-je után alaposan áttekintjük a helyzetet, és felmérjük, milyen lehetőségeink vannak arra, hogy válaszlépést tegyünk Ukrajnával kapcsolatban. Amennyiben szükséges, fontolóra vesszük az elektromos áram szállításának felfüggesztését Ukrajnába, vagy más megfelelő intézkedések bevezetését.

Robert Fico, a szlovák miniszterelnök, az MTI beszámolója szerint kifejtette, hogy az orosz gáz alternatív szállítási útvonalakon történő megoldása jelentős többletköltségeket vonna maga után. Hangsúlyozta, hogy az ukrajnai tranzit leállása nemcsak Szlovákiát, hanem az Európai Unió egészének versenyképességét is súlyosan érintené. Becslései alapján a 27 tagállam költségei a következő két év folyamán akár 120 milliárd euróra is rúghatnak.

Related posts