"Az elhajlások és züllések mindig is részei voltak a történelemnek, függetlenül attól, hogy melyik korban éltünk." - magyarázta.

A hétvégi Pride rendezvényen rekordszámú felvonuló vonult fel, miközben egy kisebb csoport ellentüntető is megjelent a Szabadság híd környékén, valamint a budai oldal elkerített szakaszán. Az utóbbi napokban a sajtót bejáró képek tanúsága szerint az ellentüntetők egyik molinóján a "This is Sparta" felirat díszelgett. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) még egy "spártai stílusú" területfoglalási kérelmet is benyújtott, ám ennek pontos célja és jelentése végül nem került tisztázásra. A közvélemény azóta is találgat, mit is akartak kifejezni a szélsőjobboldali aktivisták, különösen figyelembe véve, hogy az ókori Spártában a történelmi források szerint a homoszexuális kapcsolatok meglehetősen elterjedtek és elfogadottak voltak.
Két nappal az esemény után a HVIM újabb nyilatkozatot tett közzé, amelyben részletesen kifejtik, miért választották a „This is Sparta” feliratot a molinójukon, valamint azt is, hogy miért esett a választásuk az angol nyelvre.
Mi ez? Hát egy filmes idézet!
A szöveg egyértelműen utal Zack Snyder 2006-os "300" című filmjére, amely a híres thermopülai csatát és annak előzményeit ábrázolja. A történet középpontjában 300 bátor spártai harcos áll, akik dacolnak a túlerőben lévő perzsa sereggel, ezzel megtestesítve a bátorságot és az önfeláldozást. A film látványos stílusa és epikus narratívája nemcsak a történelmi eseményekre reflektál, hanem a hősiesség és a szabadságért folytatott küzdelem örök érvényű üzenetét is közvetíti.
Még a legkülönbözőbb hátterű külföldiek is felfogják az angol idézet mögötti áthallásos üzenetet, akik 2025. június 28-án a Budapest Pride felvonulásán vonultak el a molinóink előtt. "A világ tudni fogja, hogy egy maroknyi szabad ember szembeszállt a tömegekkel" – olvashatjuk, és megjegyzik, hogy egy molinónak "hülyebiztosnak" kell lennie, hogy valóban mindenki számára érthető legyen. Úgy érzik, hogy talán túlságosan magasra tették a lécet, "de kit érdekel".
A mi akcióink nem aktuálpolitikai síkon mozognak, hanem metapolitikai, ideológiai síkon. Minket nem érdekel az az érvelés, hogy "most akkor, aki nem áll be a Pride-menetbe, az Orbánnal van", és ilyen blődségek. Minket az érdekel, hogy a társadalmunkat aláásó devianciával szemben kötelességünk minden esetben kiállni. Még akkor is, ha látszólag már teljesen reménytelen az ügyünk. Ennyi.
A "buzi spártaiakkal" kapcsolatos megközelítést pedig elutasítják, érvelésük szerint azért, mert az erről általában elsődleges forrásként idézett Plutarkhosz 800 évvel később írt a spártaiakról, és még az ő beszámolójában sem fogalmazódik meg konkrétan a homoszexualitás.