Fenyítő mértékű uniós pénzbírság vár a magyarokra, ami komoly kihívás elé állítja az országot.
"Valószínűleg nem fog meghívni sehová" - Határozottan tükrözi a helyzet komolyságát, ahogyan Ráskó Eszter reagált Gálvölgyi János provokatív megnyilvánulásaira.
Az Európai Bizottság ismét fizetési felszólítást küld ma Magyarországnak, ez újabb csaknem 60 millió eurós menekültügyi bírságról szól, ugyanis a kormány továbbra sem hajtja végre az EU Bíróságának jogerős ítéletét - írja a Népszava.
Az Európai Unió Bírósága először 2020-ban hozott döntést, amelyben megállapította, hogy Magyarország megsérti az uniós menekültügyi normákat. A bíróság hangsúlyozta, hogy a magyar jogszabályok nem garantálnak megfelelő eljárási keretet és jogorvoslati lehetőségeket a menedékkérők számára, továbbá a határ menti tranzitzónákban jogellenesen tartják őket. Mivel Magyarország nem hajtotta végre az ítéletet, az Európai Bizottság tavaly júniusban újabb jogi lépéseket tett, ennek következtében pedig 200 millió eurós alapbírságot róttak ki az országra. Azóta a bírság napi egymillió euróval nő, amíg a kormány nem tesz eleget a bíróság határozatának.
Az Orbán-kormány továbbra is kitart a megszokott politikai irányvonal mellett, ennek következtében a kiszabott bírság már meghaladta a 400 millió eurót, ami forintban kifejezve több mint 165 milliárd forintnak felel meg. A hírek szerint a kormány kommunikációja azt sugallja, hogy Brüsszel a magyar határ védelmére hivatkozva bünteti az országot, azonban a valóságban a menekültügyi szabályok megsértése áll a háttérben.
A Bizottság már korábban is küldött figyelmeztetést a fizetési kötelezettségekkel kapcsolatban, legutoljára november hónapban. Most pedig egy újabb értesítést kaptunk, amely a november közepétől január közepéig terjedő időszakra vonatkozik. Amennyiben Magyarország nem rendezi a tartozását, a bírság összegét az uniós kifizetésekből vonják le, ahogyan az első 200 millió eurós esetben is történt - nyilatkozta a Népszavának egy bizottsági illetékes.