Georgiában vajon az erőszak elszabadulása, a választások megújulása, vagy éppen ellenkezőleg, az ellenzéki apátia köszönt be?
Feszült hónapokkal néz szembe Georgia, ahol az uniós csatlakozás folyamata megakadt az orosz mintájú törvénykezés miatt. A dél-kaukázusi ország nyugatos orientációjú ellenzéke azzal vádolja a kormánypártot, hogy az október végi választások során manipulálta az eredményeket. Ennek következtében folyamatos tüntetésekre hívják fel támogatóikat, követelve a voksolás megismétlését. A hatalmon lévő Georgiai Álom, amely már 12 éve irányítja az országot, és amelyet Orbán Viktor az újraválasztása után azonnal meglátogatott, viszont úgy véli, hogy nincs ok aggodalomra: a legutóbbi választás során is a vesztes ellenzék emelt kifogásokat, és a demonstrálók idővel megnyugodtak. Helyszíni riport Tbilisziből.
A Magyar Péterről készült hangfelvételek hetében Georgiába utaztunk, de a posztmodern politikai diskurzuson sem léptünk túl: ebben az Európai Unióba belépni vágyó dél-kaukázusi országban az emberek képtelenek közös nevezőre jutni a valóságukkal kapcsolatban, és a küzdelem nem a digitális térben, hanem az utcákon zajlik. A nyugatos ellenzék azt hangoztatja, hogy a hatalom manipulálta az októberi választásokat, míg a magát szintén nyugatosnak valló, de egyre inkább oroszbarát kormánypárt azon tűnődik: hol is van a konkrét bizonyíték? Az ellenzék emlékeztet arra, hogy a 12 éve hatalmon lévő Georgiai Álom mélyen beágyazódott az állami intézményekbe, így hiába tálalják fel a jogsértéseket a hatalom irányítása alatt álló, az Egyesült Államok által szankcionált bírók vagy a választási hatóság előtt. Éppen ezért kérik a nemzetközi közösség támogatását, hogy - a foglyul ejtett államot megkerülve - független vizsgálatot indítsanak az októberi választások ügyében. A kormány viszont elutasítja ezt a lehetőséget, mivel számukra ez azt jelentené, hogy elismerik: az országban nem működnek megfelelően az ellensúlyok, ez pedig végső soron a saját szuverenitásuk feladását jelentené.
Az Európai Unió előtt sem egyszerű a helyzet. Mindenki egyetértene abban, hogy a legutóbbi választásokon számos szabálytalanság történt, és sokan úgy vélik, hogy egy átfogó vizsgálat segítene tisztázni, milyen mértékben érintették ezek az események a végeredményt. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), az Európai Parlament, valamint más szervezetek közösen megfogalmazott választási jelentése sem ad egyértelmű képet: megállapítja, hogy a választás napja jól szervezett volt, de nem állítja, hogy a választási folyamat teljes mértékben szabad és igazságos lett volna.
A kormány már továbblépne, az ellenzék megismételt választást akar, szigorú nemzetközi felügyelet alatt. Az egymással versengő igazságok sorsát a tüntetők kitartása és a hatalom önmérséklete dönti el.
Október 26-án Georgia lakói feszülten várták a választási eredményeket, hiszen a politikai légkör rendkívül feszített volt. A két politikai tábor egymásra licitált a tét emelésében, miközben a közvélemény-kutatások és az első exit pollok is merőben eltérő előrejelzéseket adtak. Amikor végre megérkeztek a hivatalos eredmények, az ellenzék számára sokkoló hírek érkeztek: a kormányzó, a Georgiai Álom elnevezésű párt 54 százalékot szerzett, ezzel rekordot döntve, míg az atomjaira hullott ellenzék csupán 37,5 százalékot tudott felmutatni. Orbán Viktor, mint az első hivatalban lévő kormányfő, gratulált a győzteseknek, de az ellenzéki pártok azonnal reagáltak: kijelentették, hogy a választást manipulálták, így az eredményeket nem ismerik el, képviselőik pedig bojkottálják az új parlamentet.
A választások óta a tüntetések szinte megszakítás nélkül zajlanak. Az ellenzéknek ezen a fronton nem sok sikerélménye akadt, de az elmúlt öt év folyamatos tiltakozásai lehetőséget adtak arra, hogy alaposan átgondolják, miként tudnának vonzóbb módon megjelenni. Emellett az erőforrásaik figyelembevételével a legnagyobb hatást szeretnék elérni a hatalomra gyakorolt nyomásban.
A választási adminisztráció szögletes épülete csaknem 50 percnyi buszút távolságra található Tbiliszi szívétől. Szerda kora délután van, és az égbolt sötét felhőkbe burkolózik, esőre készülve: a helyszín, az időpont és a körülmények mind-mind a legrosszabb feltételeket teremtik egy normális tüntetéshez. Ennek ellenére néhány tucatnyi ember mégis itt van: egyéni panaszleveleiket készülnek átadni a hivatalnak, mivel a regionális bíróság nemrégiben az összes, választásokkal kapcsolatos kérvényt egyetlen halmazba gyűjtve utasította el. A résztvevőket két dolog különösen felháborította: az, hogy az állampolgárok és civil szervezetek beadványait együttesen, egyetlen ügyként kezelték, valamint az, hogy egyöntetűen elutasították azokat. Most itt állnak, hogy a választások végeredményének hitelesítését végző hatóságnál kifejezzék panaszukat.
Az ellenzéki megmozdulások koncepciózusak: a mostani, hivatal előtti egy női tüntetés.
A helyszín meglehetősen túlbiztosított, a rendőrök és a tüntetők aránya legalább három az egyhez. A rendőrök feszes sorokban állnak, elzárva a tüntetőket a bejárattól, és nem csupán az épület kapuit, hanem a környező utcákat is védik; a levegőben pedig drónok zümmögnek, figyelve minden mozdulatra. Ha akarnák, könnyedén egy gyűrűt formálhatnának, ami megakadályozná bárki távozását a helyszínről. A tüntetők a kinyomtatott kérvényeket magasra emelve nyomulnak a rendőrsorfal felé, míg a bentiek, idővel, engednek a nyomásnak. A panasztevők bemehetnek, de csupán egyesével, mintha ez lenne az egyetlen módja, hogy hangot adjanak sérelmeiknek.
Ellopták az országunkat, ellopták az európai jövőt
- mondja a kerítés mellett annak a Daitove nevű civil szervezetnek az alapítója, ami a tavaszi, külföldiügynök-törvény elleni tüntetéssorozat idején jött létre, hogy a Facebookon szerveződve szállással és transzferrel segítse a vidékiek fővárosba utazását. Arra a kérdésre, hogy mit tudnak elérni a folyamatos tüntetésekkel, elmondja, a választási adminisztrációnak rövidesen hitelesítenie kell a választás végeredményét, ami után tíz napja van a parlamentnek, hogy megtartsa az alakuló ülését. Ha ez megtörténik, szerinte új lendületet kaphat az ellenállás: forró decemberre számít. "Mindent meg kell tennünk azért, hogy delegitimáljuk a folyamatot. A hatalom arra játszik, hogy kifárassza a tüntetőket, de ha nem adjuk fel, nyerni fogunk. Készen kell állnunk rá, hogy ez egy nagyon-nagyon hosszú küzdelem lesz" - mondja.
A tüntetők a kérvények benyújtása után egy platós autó körül gyülekeznek az épülethez vezető mellékúton. Itt, Tbilisziben, a helyi tiltakozások dinamikája teljesen eltér az otthoniaktól: a megmozdulások kevésbé formalizáltak és sokkal szabadabbak. A grúz főváros, amely a 3,7 millió fős ország lakosságának harmadát otthont adja, így nem meglepő módon jóval nagyobb szerepet játszik a politikai események alakításában, mint Budapest. Az utcák nem éppen gyalogosbarátak, hiszen Tbiliszit főként az autók uralják, és a közlekedési dugók szinte mindennaposak. Különösen akkor, amikor a tüntetők elárasztják a város útjait, hiszen a demonstrációk célja éppen a forgalom megzavarása, amit legkönnyebben az autóközlekedés blokkolásával érnek el.
Mindössze ötvenen gyűltek össze a hivatal külvárosi épülete előtt, de mivel ez a helyszín kulcsfontosságú a belső kerületek eléréséhez, a négysávos bekötőút mentén való elhelyezkedése miatt elegendő, ha csak néhányan vannak, hogy zavart keltsenek a forgalomban.
A rendőrök sietve szelték át a négysávos út mellett húzódó mellékutcát, de sajnos nem tudták megakadályozni a betörést. A tüntetők különféle alapanyagokból főzik az ételt, és ha csak néhány tucatnyian gyűlnek össze, akkor is kimerészkednek a város bevezető útjára. Most sem történt másképp: az autó hirtelen megfordul, a platóra szerelt hangfalakból zúgva tör elő az Örömóda, míg a tüntetők mögötte sorakozva elfoglalják a forgalom négy sávjából kettőt. Ezt követően megkezdődik a vonulás. A rendőrök feszülten próbálnak keretet adni a káosznak, igyekeznek legalább a maradék két sávot szabadon tartani. Ez folyamatos harcot jelent, a spontán tüntetés határait ideges lökdösődés és sürgetés formálja.
Kattints a képre, és fedezd fel a tüntetés során készült fényképekből álló galériát!
Büszke magára, hogy nincs még egy olyan politikai párt, amelyik jobban másolná a Fideszt, mint a Georgia Álom?
"Ezt kiabálta Orbán Viktornak egy magyar politikai aktivista a grúz fővárosban, megzavarva a friss választások után mindössze 24 órával az országba érkező miniszterelnök látogatását. Tbilisziben találkoztunk Mézes László Róberttel, aki elmondta, hogy az akciója után váratlan népszerűségre tett szert: az utcán egyre többször ismerik fel, és fotót kérnek tőle."