Engedélyezték egy palesztin diák kiutasítását, aki csupán annyit tett, hogy kifejezte véleményét, amely nem volt kedvező a Trump-kormány számára.


Egy amerikai bíró pénteken hozott határozatában engedélyezte, hogy a Trump-kormányzat kiutasíthassa Mahmoud Khalilt, aki a Columbia Egyetem alumnusaként ismert, és akit múlt hónapban vettek őrizetbe a palesztinpárti demonstrációkon való részvétele miatt – számolt be róla a BBC.

Khalil 2024-ben megszerezte az állandó tartózkodásra jogosító zöldkártyáját, így minden jogi előírásnak megfelelően tartózkodott az Egyesült Államok területén. Ennek ellenére márciusban a bevándorlási hatóságok emberei váratlanul megjelentek New York-i egyetemi lakásában, és letartóztatták. Azóta több mint ezer kilométerre, Louisiana államban tartják fogva, azzal a céllal, hogy kiutasítsák az országból.

A 30 éves férfi tavaly a Columbia Egyetemen a Gáza elleni háború elleni tiltakozások egyik legismertebb arca volt, vagyis mindössze annyi a bűne, hogy olyan véleményt fogalmazott meg, ami nem tetszik a kormánynak. Ügyvédei szerint ugyanakkor semmilyen antiszemita megnyilvánulásra utaló bizonyítékot nem mutattak be ellene.

A Trump-adminisztráció egy 1952-es jogszabályra hivatkozva tervezi egy férfi kiutasítását, amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy olyan személyeket állítson ki az országból, akiknek jelenléte potenciálisan hátrányosan befolyásolhatja az amerikai külpolitikai helyzetet. Marco Rubio külügyminiszter korábban kijelentette, hogy Khalil kiutasítása a zsidó diákok védelmét szolgálja az Egyesült Államok területén. Rubio szerint Khalil "jelenlegi vagy jövőbeli nézetei, megnyilatkozásai és elképzelései" ellentétesek az amerikai külpolitikai érdekkel, és ez elegendő alapot ad a kiutasításra.

A bíró álláspontja szerint a kormányzat jogszerűen lépett a kiutasítási eljárás megindítása mellett, mivel az az érvelés, hogy Khalil kedvezőtlen hatásokat gyakorolhat a külpolitikára, "látszólag megalapozott". Az ítélethirdetést követően Khalil a bírónak így nyilatkozott:

Az ítélet nem jelenti automatikusan Khalil kitoloncolását az országból. A bíró április 23-ig biztosította az ügyvédjeinek a lehetőséget a fellebbezés benyújtására. Az ítéletet követően ügyvédei kijelentették: "Mahmoud nem az Egyesült Államok ellenfele, és nem mutat antiszemita nézeteket."

Khalil emellett szövetségi bírósági keresetet is benyújtott New Jersey államban őrizetbe vételének alkotmányellenessége miatt. De a kormányzat külön eljárásban azzal is megvádolta a diákot, hogy bevándorlási csalást követett el, állításuk szerint nem tüntetett fel bizonyos információkat a zöldkártya-kérelmén.

A Fehér Ház sajtóosztályának helyettes vezetője, Taylor Rogers nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy "a Trump-adminisztráció határozottan elkötelezett a bevándorlási törvények betartása mellett, és sürgősen lépéseket tesz annak érdekében, hogy eltávolítsa azokat a külföldi állampolgárokat, akik jelentős külpolitikai fenyegetést jelentenek az Egyesült Államokra nézve."

Az ügyet bemutató cikkünkben azt írtuk, sokak szerint ha Khalilt sikerül kitoloncolni, akkor senki sem lesz biztonságban, aki nem úgy gondolkodik a világról, ahogy a MAGA-tábor.

Related posts