A rák sajnos olyan kórként terjed, mint egy járvány, és a fiatalokat sem kíméli. Fontos, hogy figyeljünk a figyelmeztető jelekre!

A pajzsmirigyrák kockázata általában az életkor előrehaladtával nő, ugyanakkor az utóbbi években egyre több fiatal esetét is észlelik. A betegség előfordulása a nőknél sokkal magasabb, mint a férfiaknál, ami figyelembevételre érdemes tényező a szűrőprogramok tervezése során.
Az elmúlt évtizedben végzett becslések azt mutatják, hogy az éves növekedési ráta három százalékos, ami azt jelenti, hogy a pajzsmirigyrák előfordulása 30 év alatt megduplázódik. Hasonló növekedési trendeket figyeltek meg az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Nyugat-Európában is. A pajzsmirigyrák-járvány mögött álló okok azonban még nem teljesen tisztázottak.
A rákos megbetegedések legnagyobb része az idősebb felnőttek körében figyelhető meg. E korosztályt leggyakrabban a bőrrák, a tüdőrák, valamint a vastagbél- és végbélrák érinti, továbbá a nőknél az emlőrák, míg a férfiaknál a prosztatarák a leggyakoribb. Az idősebb generáció tagjai esetében sok rákos eset összefügg az életmódbeli kockázati tényezőkkel, mint például a dohányzás, a túlsúly vagy a mozgáshiány, valamint különböző környezeti hatásokkal. Ezenkívül néhány esetben a betegség kialakulását a genetikailag öröklött változások is befolyásolják, amelyek a szülőktől származnak.
A pajzsmirigyrák leggyakoribb jelzése egy csomó megjelenése a nyak elülső részén. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb pajzsmirigycsomó nem rosszindulatú, ám elengedhetetlen, hogy orvosi vizsgálaton essünk át a biztonság érdekében. A pajzsmirigyrák további lehetséges tünetei közé tartozik a nyaki fájdalom vagy duzzanat, légzési és nyelési nehézségek, valamint a hang megváltozása. Jó hír, hogy a pajzsmirigyrák gyógyulási esélyei általában kedvezőek, különösen a fiatal felnőttek körében.
A pajzsmirigyrák diagnózisa sok fiatal számára meglepő és sokszor váratlan élmény, hiszen sokan közülük kifejezetten jól érzik magukat a diagnózis felállításakor, és gyakran nincsenek is észlelhető tüneteik. A tünetek azonban személyenként változhatnak, de a leggyakoribbak közé tartoznak a következők:
Ezek a tünetek más egészségügyi problémákkal és állapotokkal is összefüggésben állhatnak, így elengedhetetlen, hogy orvosi segítséget kérjünk. Különösen fontos, hogy a fiatalabb generáció figyelmét felhívjuk a tünetek korai észlelésére, és bátorítsuk őket, hogy ne halogassák a kivizsgálást, ha gyanús jeleket tapasztalnak.
Figyelemfelhívásból hozta létre a fiatalok között terjedő pajzsmirigyrákról a posztot a TikTokon a Dr. Ahmed néven ismert orvos, aki egészségügyi edukációs tartalmakat oszt meg a közösségi oldalon. Az orvos a videóban arra figyelmeztet, hogy a pajzsmirigyrák már egyáltalán nem csupán az idősek problémája, és egyre több fiatalt érint, ezért fontos ismerni minden korosztálynak a tüneteket.
A fiatal felnőttek (20-39 évesek) körében előforduló daganatok nem csupán ebben a korosztályban jelentkeznek, hanem a leggyakoribb fajta daganatok itt jelentős eltéréseket mutatnak a gyermekek és az idősebb felnőttek esetében tapasztalt típusokhoz képest.
Számos egyéb ráktípus is megjelenhet fiatal felnőtteknél, így már a 20-as éveikben is fontos, hogy komolyan vegyék az egészségügyi szűrővizsgálatokat. Az American Cancer Society statisztikái szerint a fiatal felnőttek körében leggyakrabban diagnosztizált rákos megbetegedések a következők:
Még a fiatalabb korosztályokban is tapasztalható, hogy a rákos megbetegedések előfordulása az életkor előrehaladtával változik. Például a limfómák gyakrabban fordulnak elő 25 éves kor előtt, míg az emlő-, a méhnyak- és a vastagbélrák esetei 25 éves kor után kezdenek el gyakoribbá válni.