Az áfa terén óriási, ezermilliárd forintos megbotlás várható, figyelmeztetett a Pénzügyminisztérium.
Az utolsó öt év során nem tapasztalhattunk olyan helyzetet, amikor az általános forgalmi adó (áfa) tervezett összege alacsonyabb lett volna, mint az előző évre vonatkozó előrejelzés. Ezzel párhuzamosan, a portálunk kérdésére válaszolva, a Pénzügyminisztérium a következő információkat osztotta meg velünk,
A jövő évben várható, hogy az általános forgalmi adóból származó bevételek túlszárnyalják az idei évre prognosztizált szintet.
A tárca szerint erre utal a keresetek tartós emelkedése és a visszatérő, bővülő fogyasztás is, amelyek a gazdaság növekedését is magukban hordozzák. A forgalmi adóbevételek előirányzata tehát összhangban van a költségvetés makrogazdasági várakozásaival is - válaszolták a hivataltól.
Az áfából 2024-ben az előirányzat, 8574 milliárd forint volt (szeptemberig 5433,2 milliárd forintos volt a teljesítés, ami 63,4 százalékos szintet jelent); 2025-ben 8277,2 milliárd forint az áfabevétel előirányzata, ami kisebb összeg, mint amit 2024-től vártak előzetesen.
A kormányzat természetesen nem számol a fogyasztás vagy a kiskereskedelmi forgalom visszaesésével, hiszen a tervezet 3,2 százalékos inflációval és a fogyasztás volumenének 3,9 százalékos bővülésével számol - válaszolta az Economx felvetésére Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, hozzátéve:
Az előrejelzések szerint az áfabevételek körülbelül 7,2%-os növekedésére lehet számítani.
A makrogazdasági elemző véleménye szerint az eltérés hátterében az állhat, hogy a referenciaérték, amelyhez a 2025-ös növekedést viszonyítani szükséges, elmarad a korábbi várakozásoktól. Az idei költségvetés 2023 tavaszi tervezésénél 2023-ra és 2024-re lényegesen nagyobb növekedési ütemet prognosztizáltak.
Mivel azonban a 2023-as adóbevételek a vártnál mintegy ezermilliárd forinttal alacsonyabban alakultak, így ez kihatott a 2024-es adatra is, itt is van tehát egy elmaradás a tervezettől. A jövő évi költségvetési törvény tehát nem az eredeti 2024-es tervvel számol, hanem azzal, ami most várható a 2024-es év egészére - fogalmazott.
Rámutatott arra is, hogy 2024 első kilenc hónapjában az áfabevételek éves szinten 7,3%-os emelkedést mutattak. Figyelembe véve az első három negyedév 3,6%-os inflációs rátáját és a kiskereskedelmi forgalom 2,7%-os növekedését, megállapítható, hogy a makrogazdasági folyamatok alapján vártnak megfelelően alakulnak a számok, így nem tapasztalható elmaradás.
A kormány 6 százalékos inflációval számolt, ami alapján az év elején végrehajtották a nyugdíjak emelését is. Azonban a valóságban a pénzromlás ennél alacsonyabb, 3,7-3,8 százalék körüli értékre tehető, ami esetlegesen némi elmaradást eredményezhet.
A Költségvetési Tanács állásfoglalásából kiderül, hogy az általános forgalmi adó 2025-ös tervezett összege 8277,2 milliárd forintot tesz ki, ami 8,1%-os növekedést jelent a 2024-es várható értékhez képest, ez összességében 617,4 milliárd forint többletet jelent. Ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy kockázatot jelenthet, ha a 2024-es bázis évi teljesítménye és a makrogazdasági folyamatok nem a várt módon alakulnak.
A jövő évi előirányzat 617,4 milliárd forinttal haladja meg az idei várható áfabevételt. Ez alapján az idei évre 7659,8 milliárd forintos bevételt valószínűsítünk. Figyelembe véve, hogy az idei prognózis 8574 milliárd forintra rúgott, arra következtethetünk, hogy...
az államháztartáson 914,2 milliárd forintos lyukat fog ütni az elmaradt áfabevétel.
Regős Gábor úgy vélte, hogy egy ilyen óriási, ezermilliárdos veszteség nyilvánvalóan éreztetni fogja hatását a költségvetésen.