Ezért Magyarország előtt felfüggesztették az uniós támogatásokat, összesen 9,45 milliárd euró értékben.

A politikai jellegű viták következtében nem tudunk minden uniós forráshoz hozzáférni - nyilatkozta Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter az Economx Money Talks konferencián hétfőn. Hozzátette, hogy az uniós forrásokhoz való hozzáférés folyamatosan biztosított. A miniszter tájékoztatása szerint 12 milliárd euró érkezik a kohéziós és agrártámogatások keretében, ám 9,45 milliárd euró jelenleg felfüggesztett állapotban van.
"Magyarországon kiemelkedő politikai diskurzus tárgyává vált az uniós forrásokkal kapcsolatos kérdések" - kezdte meg előadását Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter a Money Talks konferencián. A miniszter hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak nemcsak hét éves költségvetése létezik, hanem egy éves keret is. Míg az előbbi elfogadásához egyhangú döntés szükséges, mindkét költségvetés jóváhagyása a tagállamok konszenzusát igényli.
A tagállamok általában a költségvetési helyzetüket a nettó befizetéseik tükrében vizsgálják. Luxemburg kiemelkedik, mint az egy főre jutó legnagyobb kedvezményezett. A legnagyobb nettó befizetők között pedig természetesen Németország és Franciaország állnak - mutatott rá Bóka János. Hozzátette, hogy az uniós forrásokhoz való hozzáférés nem mentes a nehézségektől, hiszen egy aknamezőn kell átkelniük a tagállamoknak.
A miniszter hangsúlyozta, hogy ezek a befizetések folyamatosan változáson mennek keresztül. Továbbá az Unió számos projektet, például Ukrajna támogatását, hitelből finanszíroz. A hitelfelvételek növekedése következtében 2028-tól az Unió költségvetésének 20%-a hitelek visszafizetésére fog fordítódni, ami várhatóan komoly vitákat fog generálni Bóka János véleménye szerint.
Az Európai Unió versenyképessége és védelmi ipara új kihívások elé néz. Bóka János rámutat, hogy a kohéziós politikát érő kritikák már régóta jelen vannak, sokan a fenntarthatóságával kapcsolatban fogalmaznak meg aggályokat. Ezzel szemben a kedvezményezettek az előnyökről és a támogatás fontosságáról beszélnek. "A kohéziós politika pozíciója gyengül" – figyelmeztet Bóka, utalva a terület jövőbeli kilátásaira.
A második kihívás, amellyel szembesülünk, hogy az RFF-projektek elvonják a figyelmet a kohéziós forrásokból. A miniszter hangsúlyozta, hogy ez megnehezíti a hozzáférést a kohéziós támogatásokhoz. Ennek ellenére Magyarország nettó pozíciója továbbra is kedvező, 4,5-5 milliárd eurós többletet mutat. A miniszter tájékoztatása szerint politikai jellegű viták gátolják a teljes uniós forráshoz jutást. Bóka János arról számolt be, hogy 12 milliárd euró érkezik a kohéziós és agrártámogatások keretein belül, azonban 9,45 milliárd euró jelenleg felfüggesztés alatt áll.
Az RFF keretében jelenleg csak az előleghez jutunk hozzá, mivel a kormány célja "a blokkoló tényezők felszámolása" volt. Ezért a kormány a kondicionális akadályok megszüntetésén dolgozik, és ennek érdekében összesen 17 intézkedést vitattak meg az Európai Bizottsággal. Ugyanakkor, amikor Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, látogatást tett az Európai Parlamentben, a korábban elfogadott intézkedések ellenére nem biztosították a források teljes körű hozzáférését.
Bóka János hangsúlyozta, hogy bár az uniós források egy része még hozzáférhető számunkra, politikai kockázatok övezik ezeket a pénzeket. Úgy véli, hogy Magyarország számára az uniós támogatások teljes körű elérése nem fog egyik napról a másikra megtörténni; a haladás fokozatosan, lépésről lépésre valósulhat meg a miniszter szerint.
"Ne a megszokott, lineáris fejlődésre számítsanak, inkább egy brazil szappanopera bonyolultságára" - fogalmazott a tárcavezető. A miniszter optimistán tekint a jövőbe, úgy véli, hogy a források folyamatos biztosítása fokozatosan fog megvalósulni. Ugyanakkor ő is úgy véli, hogy nem érdemes nagy kataklizmákra vagy szenzációs bejelentésekre számítani az uniós támogatásokkal kapcsolatban.