A dalai láma fontos bejelentést tett utódlásával kapcsolatban, ami már most előrevetíti a Kínával való feszültségek fokozódását.

A jelenlegi, XIV. dalai láma, Tendzin Gyaco szerdai videóüzenetében azt mondta, szeretné, ha utódját a tibeti buddhizmus hagyományainak megfelelően választanák ki - írja a CNN.
Megerősítem, hogy a Dalai Láma intézménye továbbra is élni fog, és fenntartja hagyományait a jövőben is.
- hangoztatta a vallási vezető.
A buddhista tanítások szerint az aktuális dalai láma mindig az előző dalai láma újjászületett formája. E hagyomány szerint a dalai lámák sorozata egészen 1391-ig vezethető vissza, megerősítve ezzel a tibeti buddhizmus gazdag és folyamatos történelmét.
Tendzin Gyaco szerint utódját egyedül az általa alapított Gaden Phodrang Alapítvány választhatja ki, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy kisgyermekben fogják majd felismerni a dalai láma újabb reinkarnációját. A XIV. dalai láma márciusban megjelent memoárjában azt írta, reinkarnációja a "szabad világban", tehát Kínán kívül fog megszületni, amelyhez Tibet is tartozik.
A dalai láma 1959-ben kényszerült elhagyni Tibetet, miután a tibeti nép hiábavaló felkelést indított a kínai kommunista hatalom ellen. Ezt követően Dharamszalába, Indiába menekült. Tendzin Gyaco, a dalai láma, később nyilvánosan kijelentette, hogy nem a teljes függetlenséget keresi Tibet számára, csupán autonóm státuszt óhajt a régió részére. A dalai láma nemcsak a tibeti buddhizmus vallási vezetője, hanem a tibeti nép politikai irányítója is, bár a politikai hatalom hivatalosan az emigráns Központi Tibeti Adminisztráció kezében van.
Ugyanakkor fennáll a lehetősége, hogy a XIV. dalai láma eltávozása után Kína saját jelöltet állít a dalai láma posztjára, ami azt eredményezheti, hogy egyszerre két különböző dalai láma létezhet a világban.
Tendzin Gyaco július 6-án tölti be a 90. életévét.