Újabb felmérés látott napvilágot: a magyar gazdaság kilátásai nem éppen rózsásak.


Júniusban a fogyasztók kissé pesszimistábbak lettek májushoz képest, de az üzleti szektor valamivel derűlátóbban tekint a közeljövőre - ezzel a háztartások optimizmusa másfél éves mélypontra süllyedt, a vállalatok helyzetértékeslése pedig nem lépett ki a szűk sávjából. A változások eredményeképp a GKI felmérésének kompozit konjunktúra indexe ebben a hónapban stagnált. A cégek foglalkoztatási hajlandósága az előző havihoz képest alig változott, ugyanakkor hosszabb távon nézve érezhetően lefelé tartó trend kezd kialakulni. Inflációs szempontból jó hír viszont, hogy az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás nyolchavi mélypontjára esett.

A GKI üzleti bizalmi indexe a májusi, több mint 2 pontos csökkenést követően júniusban egy ponttal emelkedett az előző felméréshez viszonyítva, így visszatért a három hónappal ezelőtti szinthez. Ebben a hónapban az ipari várakozások jelentősen javultak, az ipari bizalmi index három ponttal nőtt az előző adatbázishoz képest. A kereskedelmi index változatlan maradt, míg az építőipari index 3, a szolgáltatói index pedig közel 2 ponttal csökkent. Ezek a változások nem befolyásolták lényegesen a teljes képet; az építőipar továbbra is a legkevésbé optimista szektor, míg az üzleti szolgáltatások a legnagyobb derűlátósággal rendelkeznek.

A vállalkozások összesített létszámgazdálkodási várakozásait kifejező foglalkoztatási indikátor júniusban gyakorlatilag stagnált az előző hónaphoz viszonyítva. Jelentős negatív elmozdulás csupán az építőipar területén tapasztalható, míg a többi szektor stabil maradt. A következő három hónapra vonatkozóan a cégek 8%-a tervez létszámfejlesztést, míg 12%-uk a létszám csökkentésére készül. E hónap adataihoz képest az előző hónapban ez a két mutató 9%-ra és 12%-ra rúgott.

Bár az elmozdulások nem jelentősek, a tendencia visszaigazolni látszik a munkaerőpiac lazulásáról szóló adatokat.

A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése júniusban sem változott lényegesen, a legrosszabb értékelés most is az építőiparból érkezett.

Június a hatodik olyan egymást követő hónap, amikor az ár indikátor, azaz az üzleti szféra ár-képzési terveit egyetlen számba sűrítő mutató, az előző hónaphoz képest csökkent. Ennek eredményeként ez a jelzőszám nyolchavi mélypontjára esett. A kereskedelem kivételével minden szektorban csökkentek az áremelési szándékok. A következő három hónapban a cégek 17%-a szeretne árat emelni, míg árcsökkentésre 8%-a készül. Egy hónappal ezelőtt ez a két arány 20 és 8% volt.

Júniusban a lakossági kilátások a májusi állapothoz képest némileg romlottak.

A GKI fogyasztói bizalmi index kétpontos csökkenése révén 19 havi mélypontra süllyedt.

A lakosság az elmúlt 12 hónapra vonatkozó pénzügyi helyzetét kissé romlónak, a következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátásait azonban enyhén javulónak értékelte az előző hónaphoz képest. Emellett az ország gazdasági helyzetét a következő egy évben romlónak gondolja, a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése nem változott. A lakosság inflációs várakozása enyhén emelkedett, a munkanélküliek számának várható alakulását illető kilátás érezhetően romlott.

Related posts