Akár sikerül, akár nem, súlyos árat fogunk fizetni azért, hogy a Fidesz-kormány folyamatosan figyelmen kívül hagyja az uniós jogszabályokat.


Ahogy az Orbán-kormány egyre több területen küzd a jogi csatározásokban az EU Bíróságán, úgy egyre nyilvánvalóbbá válik a mögöttük meghúzódó taktika: ha vereséget szenvednek el, akkor is nyerhetnek, mivel az ítéletek végrehajtását vagy teljesen figyelmen kívül hagyják, vagy csupán részben valósítják meg. Egy új kormány számára ez jogi csapdák sorozatát jelentheti, amelyben könnyen elakadhat.

Bár a keresztes háborúkról szóló hirdetések időről időre felbukkannak, az Európai Unió Bíróságának döntéseit eddig mindig végrehajtották - ez a nézet gyakran felmerült háttérbeszélgetések során, amikor a magyar kormány Brüsszellel folytatott "szabadságharcát" értékelték. Azonban úgy tűnik, hogy a helyzet mostanra megváltozott. Magyarország odáig jutott, hogy nyíltan figyelmen kívül hagyja a bírósági ítéleteket, miközben számos olyan jogszabályt is bevezet, amelyek végül kötelezettségszegési eljárásokhoz és potenciális büntetésekhez vezethetnek.

Nincs is szükség erősebb bizonyítékra, mint a parlamentnek a múlt héten benyújtott úgynevezett átláthatósági törvényjavaslata. A Fidesz valószínűleg tisztában van vele, hogy egy esetleges kötelezettségszegési eljárás során nehezen tudná megvédeni ezt a jogszabályt. Különösen azért, mert a javaslat éppen azt a Szuverenitásvédelmi Hivatalt igyekszik megerősíteni, amelyet egy hasonlóan vitatható törvény alapított, és amelynek ügye már tavaly óta az Európai Unió Bírósága előtt szerepel.

Mivel jelenleg csupán egy tervezet áll rendelkezésre, Brüsszel egyelőre tartózkodik annak kommentálásától. Az EUrológus kérdésére azonban elmondták, hogy figyelemmel kísérik a folyamat alakulását, és továbbra is elkötelezettek az egyesülési szabadság védelme mellett, valamint a civilek munkáját támogató környezet megteremtésére az egész Európai Unió területén, "beleértve a finanszírozási lehetőségekhez való hozzáférést is". Ez pedig még az uniós szaknyelvben is aggasztó jelnek számít.

Felismerhető kérdés, hogy rendelkezik-e az Európai Bizottság hatáskörrel vagy szándékkal cselekedni, mielőtt a jogszabályok teljes mértékben ellehetetlenítenék a civil szervezeteket és a független médiát. Az újabb kötelezettségszegési eljárás elindítása szinte elkerülhetetlenné válik, de a hosszú levelezési folyamat és az EU Bíróság esetleges döntése olyan távoli kilátás, hogy addigra akár a magyar média jelentős része is végleg bezárhatja kapuit.

Related posts