Ha ez a program életbe lép, az komoly következményekkel járhat az Európai Unió és az eurózóna stabilitására nézve, akár a teljes szétesésükhöz is vezethet.
A tervezet alapján az AfD úgy véli, hogy Németországnak el kellene hagynia az Európai Uniót, és helyette egy új típusú európai közösség létrehozását javasolja. Ezt a közösséget "Gazdasági és Érdekvédelmi Közösségnek" (WIG) neveznék, amely az EU-t hivatott helyettesíteni.
Ennek eléréséhez népszavazást tartanának az alaptörvény Európára vonatkozó cikkelyeinek módosításáról.
A párt ugyanakkor hangsúlyozza, hogy "a hirtelen szakítás kontraproduktív lenne". Az új közösségbe való átmenetet konszenzusos alapon kellene megtárgyalni mind a régi EU-tagállamokkal, mind az új érdeklődőkkel.
A dokumentum alapján Németország számára javasolt, hogy hagyja el az eurózónát, és vezessen be egy stabil nemzeti valutát, lehetőség szerint megtartva az eurót párhuzamosan. A párt tudomásul veszi, hogy ez a lépés bizonyos nehézségekkel járna, ám véleményük szerint ezek a kihívások elhanyagolhatóbbak lennének, mint az eurózónában való tartós tartózkodás hosszú távú költségei.
Az AfD korábban hasonló nézeteket vallott a 2021-es szövetségi választási kampány során, de azóta visszavonult a "Dexit" gondolatától. Tino Chrupalla, az AfD frakcióvezetője februárban úgy nyilatkozott, hogy a "Dexit" lehetősége már elúszott, és ezt az álláspontot osztja Alice Weidel, a párt társelnöke is. E helyett az EU reformját helyezik előtérbe.
A tervezetben további radikális programpontok szerepelnek.
Az AfD álláspontja szerint az abortuszt kizárólag "bűnügyi vagy orvosi okok" alapján lenne szabad engedélyezni. A párt aggodalmának ad hangot a Németországban évente regisztrált terhességmegszakítások magas számával kapcsolatban, amelyet túlzottan aggasztónak tartanak.
A párt vissza akarja vonni az jelenlegi koalíció által elfogadott önrendelkezési törvényt, amely lehetővé teszi a transznemű személyek számára nemük és nevük megváltoztatását a személyi igazolványban.
Gazdaságpolitikájában az AfD a "piacgazdaság, nemzeti felelősségvállalás és az európai államok baráti együttműködése" elveit követné. Ez magában foglalja az eurózónából való kilépést is. Ugyanakkor a párt ragaszkodik a készpénzhez mint "polgári szabadságjoghoz".
A bitcoint számos elismerő kifejezéssel illetik, miközben a deregulációs lépések irányába haladnak.
Oroszországot a biztonságpolitikai diskurzusban gyakran olcsó gázszállítóként emlegetik, ami arra utal, hogy érdemes lenne újraindítani a kereskedelmi kapcsolatokat. Ukrajna jövőjét pedig egy semleges állam formájában képzelik el, amely kívül helyezkedik el mind az EU, mind a NATO keretein.
Németországban a következő év elején sor kerül az előrehozott parlamenti választásokra, ahol a CDU, Friedrich Merz vezetésével, jelentős eséllyel pályázik a győzelemre. Érdekes fejlemény, hogy az AfD akár a második helyet is megszerezheti, azonban a kormányra kerülésük valószínűsége rendkívül alacsony, mivel a többi politikai alakulat távolságot tart a szélsőséges irányzatokkal való együttműködéstől.