Az EU háborús készültségbe lépett Donald Trump döntése nyomán.


Az Európai Bizottság sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az amerikai elnök új, Mexikót, Kanadát és Kínát érintő vámokat vezetett be. Az Európai Unió figyelmezteti Donald Trump amerikai elnököt, hogy amennyiben az uniós árukra is vámot vet ki, az következményekkel fog járni.

Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve közölte, hogy "sajnálja" Trump szombaton hozott döntését, miszerint általános vámokat vet ki Kanadára, Mexikóra és Kínára. Az amerikai elnök fogadkozott, hogy hasonló intézkedéseket hoz az EU-val szemben - írja a Politico.

Az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi és befektetési kapcsolatunk a legnagyobb a világon. Sok forog kockán. A vámok szükségtelen gazdasági zavarokat okoznak és felhajtják az inflációt. Minden félnek fájdalmat okoznak

- mondta a Bizottság szóvivője vasárnap. A szóvivő hozzátette, hogy "az EU határozottan reagálna minden olyan kereskedelmi partnerre, amely tisztességtelenül vagy önkényesen vámokat vet ki az uniós árukra".

Olaf Scholz, Németország kancellárja, a nyitott kereskedelem jótékony hatásait emelte ki, miközben rámutatott, hogy az Európai Uniónak lehetősége van reagálni az Egyesült Államok lehetséges intézkedéseire.

"Fontos, hogy ne osszuk meg a világot vámkorlátozásokkal. Az EU erős gazdasági térség, és rendelkezik saját cselekvési irányokkal" - mondta Scholz.

Jörg Kukies, a német pénzügyminiszter, a helyzet nyugtatására és a párbeszéd folytatására ösztönözte az európaiakat. Kiemelte, hogy az első intézkedésekre nem szabad pánikreakcióval válaszolni, hanem inkább úgy kell őket felfogni, mint a tárgyalások kezdetét, nem pedig a végső döntések végét.

Marc Ferracci, a francia ipari miniszter, határozott választ követelt Brüsszel részéről, miután Donald Trump kereskedelmi tárgyalásainak "hatalmi dinamizmusát" hangsúlyozta. Vasárnapi nyilatkozatában Ferracci kifejtette, hogy Trump's vámfenyegetései az EU-val szemben világos jelzést adnak arra, hogy "reagálnunk kell". Ugyanakkor megjegyezte, hogy "figyelemmel kísérjük az amerikai kormány döntéseit, amelyek Európát érintik".

Ferracci véleménye alapján a hatékony ellenintézkedések kulcsa abban rejlik, hogy a válaszlépéseket olyan termékekre irányítsák, amelyek kiemelten fontosak az Egyesült Államok számára. Emellett arra figyelmeztette Brüsszelt, hogy ne legyen naiv, és sürgette egy "Buy European Act" kidolgozását, amely elősegítené az európai termékek vásárlását.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter óvatos hangnemet választott, az X-en azt írta: "A vámháború senkinek sem jó. [...] Vannak ötleteink és stratégiáink vállalataink védelmére, Olaszország pedig az EU legjobb nagykövete a Washingtonnal folytatott párbeszédben".

Bernd Lange, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi bizottságának vezetője éles szavakkal bírálta Trump vámintézkedéseit, amelyeket a nemzetközi jog megsértésének minősített. Hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak sürgősen fel kell készülnie arra, hogy "1:1 arányban megvédjük gazdasági érdekeinket". Emellett arra szólította fel Brüsszelt, hogy tegyen lépéseket a kereskedelmi kapcsolatok stabilizálására és gyors bővítésére más országokkal.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök szombaton egy videóüzenetben osztotta meg gondolatait a közönséggel, hangsúlyozva, hogy "bár aggodalomra van ok, félelemre viszont nincs szükség". A politikai vezető a közelmúlt eseményeit idézte fel, beleértve az illegális bevándorlás problémáját, Oroszország ukrajnai háborúját, valamint Trump vámfenyegetéseit, amelyek mind komoly kihívások elé állítják az országot.

Guy Verhofstadt, a korábbi belga miniszterelnök, határozottan bírálta az amerikai vámokat, amelyeket "a saját népe ellen irányuló nyílt támadásnak és a milliárdosok ajándékának" minősített. Rámutatott, hogy ezek a lépések nemcsak a kereskedelmi kapcsolatokat feszítik meg, hanem a legközelebbi szövetségesek közötti bizalmat is aláássák. Verhofstadt hangsúlyozta, hogy "az Európai Uniónak szilárdan ellen kell állnia a zsarnoki taktikának".

Related posts