A száraz levegő elleni küzdelem a lakásban: Tippek és trükkök az egészséges otthonért A száraz levegő sok kellemetlenséget okozhat otthonunkban, különösen a téli hónapokban, amikor a fűtés folyamatosan működik. Az alacsony páratartalom bőrszárazságot, lé
A száraz levegő nemcsak kellemetlen, hanem különféle problémákat is okozhat, mint például a szem irritációja, a bőr kiszáradása és viszketése, sőt, még orrvérzés is előfordulhat emiatt. Ahhoz, hogy elkerüljük ezeket a zavaró tüneteket, érdemes párásítani a környezetünket. Összegyűjtöttük a leghasznosabb praktikákat, amelyek segíthetnek a levegő nedvességtartalmának növelésében!
A száraz, hideg időjárás és a folyamatos fűtés könnyen kiszáríthatja a levegőt a lakásunkban. Nem is gondolnánk, ez mekkora probléma. A páratartalom a hűvösebb hónapokban akár 20 százalékra is visszaeshet, ami a bőr, a szem és a nyálkahártyák kiszáradásához vezethet. A kiszáradt nyálkahártya nehezebben veszi fel a versenyt a kórokozókkal, főleg a hidegebb időszakban, amikor ki vagyunk téve a vírusos megbetegedéseknek is. Az immunrendszer ilyenkor kevésbé tud helytállni.
A túlzottan párás levegő nemcsak kellemetlen, de egészségügyi problémákat is okozhat, ugyanakkor a túlságosan száraz levegő sem kedvez a légutak egészségének. A fűtés következtében kialakuló száraz levegő problémájára azonban több megoldás is létezik. A párásítás és a párologtatás remek alternatíva lehet a kellemetlen tünetek enyhítésére. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan érdemes ezeket a módszereket alkalmazni!
Az ideális páratartalom egy helyiségben 40-60 százalék közötti, de igazán kellemesen 50 százalékos páratartalom mellett érzi jól magát az ember. Emellett természetesen a helyiség hőmérsékletét is figyelni kell, a legjobb a 20-22 fok, hisz ez a kettő együtt befolyásolja a közérzetet. Fontos, hogy megtaláljuk az arany középutat a megfelelő páratartalom kialakításához. Érdemes beszerezni egy páratartalmat mérő műszert, amelynek segítségével be tudjuk lőni az ideális körülményeket.
Kipróbálhatunk természetes megoldásokat is.
Az egészségügyi problémák elkerülésére hidegpárásítót is be lehet szerezni. Olyan készüléket kell választani, ami a folyadékot apró cseppekké bontja, s páraszerű formában juttatja a szoba levegőjébe. A modernebb párásító készülékek egyenletesen oszlatják el a nedvességet, sőt, olyan párásító is létezik, amelybe illóolajat csepegtethetünk.
Ugyanakkor a párásítást sem szabad túlzásba vinni. A 60-70 százalék fölötti páratartalom kedvez a penészgombák és házi poratkák szaporodásának, amelyek fokozzák az allergia kialakulásának valószínűségét.
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával jött létre.