A világ még sosem találkozott olyan lenyűgöző mézeskaláccsal, mint amit most bemutatunk! | Sokszínű vidék
Amikor a mézeskalács kerül terítékre, sokan hajlamosak azt gondolni, hogy már minden titkát felfedtük. Hiszen ismerjük a történelmét, a fűszerek varázslatos keverékét, sőt, még a lenyűgöző mézeskalács kastélyokat és városokat is. A recepteket pedig szinte mindenki elérheti, így úgy tűnik, hogy a mézeskalács világában nem maradtak rejtélyek. De vajon tényleg nincs már új a nap alatt, vagy talán akad még felfedezni való a mézeskalács édességének univerzális vonzerejében?
Egyszer csak felfedezzük, hogy a mézeskalács világában is vannak izgalmas újítások, hiszen Békés vármegye Nagyszénás nevű településén egy tehetséges fiatal lány, Kovács Panni, mézeskalácsból varázsolja meg a Mengyelejev-féle periódusos rendszert.
Panni lányom 19 éves, első éves vegyészmérnök hallgató, vele két éves kora óta sütjük együtt anya-lánya programként a mézeskalácsokat. A napokban mosolyogva közölte, hogy a családi mézesek után gyúr egy új adag tésztát, mert kiszaggat 103 lapot - régi gyurmakészletből volt a szaggató -, és megalkotja a periódusos rendszert. Azt hittem viccel, de megcsinálta, mi pedig nagyon büszkék vagyunk rá
„Tedd különlegessé a szöveged!” - emelte ki Kovácsné Tóth Hajnalka, a boldog édesanya, a Sokszínű vidéknek adott interjújában.
Ahogy kiderült, az édes és mézes periódusos rendszer elkészítése – a gyúrástól kezdve a tésztaszeletelésen át a írókák formázásáig és végül a sütésig – körülbelül három és fél órát igényelt.
A mézeskalács készítésének tudományát még nagymamámtól lestem el, aki minden részletre figyelmet szentelt. Ezt a gyönyörű hagyományt szívvel-lélekkel ápoljuk, de Panni most új színt vitt a dologba, és kreatív ötleteivel még különlegesebbé tette a folyamatot.
- tette hozzá az édesanya.
A történet ismeretében mi mást tehetne az ember, minthogy felfrissíti kémiai ismereteit a periódusos rendszerről.
Ezt követően a kíváncsi felfedező alaposan szemügyre veszi a Mengyelejev-táblázatot, hogy felfedezze, milyen párhuzamok rejlenek az édes-mézes variációval!