Szegeden egy innovatív sebészeti robotot próbálnak ki, amely új lehetőségeket nyithat meg a műtéti eljárások terén. A robottechnológia fejlődése lehetővé teszi a precízebb beavatkozásokat, amelyek javíthatják a betegek gyógyulási idejét és csökkenthetik a
Egy sebészeti robot segítségével hajtanak végre egy műtétet. Képünk csupán illusztrációs célokat szolgál.
A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) nemrégiben egy innovatív precíziós robotsebészeti rendszert teszteltek, amely jelentős mértékben hozzájárulhat a térdprotézisműtétek pontosságának és biztonságának növeléséhez - áll a felsőoktatási intézmény hivatalos közleményében, amelyet az MTI idézett.
Varga Endre, az SZTE traumatológiai és ortopédiai klinikájának elismert professzora rámutatott, hogy a modern mozgásszervi sebészetben már több mint két évtizede alkalmaznak fejlett technológiai megoldásokat. Különösen figyelemreméltó a navigációs módszer, amely során a sebész nem röntgenképek, hanem infravörös kamerák és számítógépes rendszerek segítségével, valós időben tájékozódik a műtéti területen. Ez a megközelítés jelentősen javítja a precizitást és a beavatkozások biztonságát.
A csontsebészet területén egyre inkább elterjedté válik a páciens igényeire szabott, 3D-nyomtatott sablonok alkalmazása. Ezek a sablonok rendkívül precízen irányítják az eszközöket, mint például a fúrókat, így biztosítva a műtétek pontos végrehajtását. A világ különböző részein ez az innovatív eljárás egyre népszerűbbé válik, különösen a csípőízületi és csontelvágásos beavatkozások során, de a fogászat és a protetika terén is jelentős szerepet játszik. A következő lépés a technológiai fejlődés útján a robotika integrálása, amely új dimenziókat nyithat meg a sebészeti gyakorlatban.
A decemberi hónapban az SZTE-n végzett tesztelés során a sebész irányítja az eszközt, miközben a robottechnológia garantálja, hogy az kizárólag a kijelölt területen belül végezze a munkáját. Az eljárás során egy digitális térkép készül a térdízületről, és az infravörös kamerák folyamatosan figyelemmel kísérik a sebész kezében lévő eszköz mozgását.
Az eszköz precízen szinkronban működik a térképpel, és a rendszer megakadályozza, hogy a sebész véletlenül túllépje a kijelölt határokat. Ennek köszönhetően ez a technológia jelentősen növeli a munkafolyamat pontosságát, messze felülmúlva a hagyományos, emberi kéz által végzett eljárások eredményeit.
- magyarázta a professzor.
A megoldás gyorsan terjed a világ minden táján, különösen a térd- és vállprotézisek beültetése terén. A kipróbált rendszer nem csupán a protézisek precíz elhelyezésére alkalmas, hanem a térdízület nyomásviszonyainak alaposabb vizsgálatát is lehetővé teszi. Ezáltal biztosítható, hogy a térd körüli lágyszövetek feszessége optimális legyen, ami jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy a páciensek elégedettségi aránya a beavatkozások után meghaladja a 80 százalékot.
Az SZTE traumatológiai klinikája már hosszú évek óta élen jár a navigációs technológiák és a műtéti tervezési megoldások alkalmazásában. E téma körében számos kutatás és tudományos publikáció is napvilágot látott. A legújabb technológiák is részei a graduális és posztgraduális képzéseknek, így a jövő orvosai és a már praktizáló szakemberek is megismerkedhetnek ezekkel az innovatív megoldásokkal. Jelenleg Magyarországon állami egészségügyi intézményben még nem található meg a klinikán tesztelt rendszer, de Varga Endre tájékoztatása szerint, ha sikerül megfelelő forrásokat biztosítani, az egyetem nyitott a rendszer bevezetésére. (MTI)