Újabb fejlemény a Mátrai Erőmű adásvételi ügyében: újabb feljelentés érkezett. | 24.hu


Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, aggodalmát fejezte ki a hűtlen kezelés gyanúja kapcsán, és bírálta a Fidesz vezetését, amelyet szerinte rablógazdálkodás jellemez.

Tóth Bertalan szerint az MVM a Mátrai Erőmű megvásárlásakor engedély nélkül fizethetett ki hitelkiváltásként 5 milliárd forintot Mészáros Lőrinc egyik érdekeltségenek. A Népszava azt írja, az MSZP politikusa azt követően fordult a rendőrséghez, hogy az Energiaügyi Minisztériumtól kiperelt egyetlen tulajdonosi határozat között sem talált ilyen hozzájárulást, noha az állami cég akkori alapszabálya ezt már 3 milliárd forint felett kötelezően előírta.

Tóth Bertalan megítélése szerint az ügy komoly kérdéseket vet fel, amelyek a jelentős értékű sikkasztás és a lényeges vagyoni hátrányt okozó hűtlenség, valamint hanyag kezelés gyanújával kapcsolatosak. Ennek megfelelően feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. Az üggyel kapcsolatos részleteket 2020 tavaszán Gulyás Gergely kancelláriaminiszter annyira titokzatosan kezelte, hogy mindössze annyit árult el, hogy az MVM 17,44 milliárd forintért szerezte meg a Mátrai Erőmű többségi részesedését.

Az adásvétellel kapcsolatos, korábban készült MVM-es javaslatban szerepelt egy 5 milliárdos hitelkiváltási terv, azonban a képviselő a tulajdonosi iratok átvizsgálása során nem bukkant rá az ehhez szükséges engedélyre. Ennek kapcsán a lapnak nyilatkozva megjegyezte, hogy a helyzet ennek következtében bonyolultnak mondható.

Egy újabb példa arra, hogyan vonják el a közpénzeket az állami vállalatoktól Orbán körének érdekeltségei.

Tóth Bertalan jó néhány évvel ezelőtt kezdett el mélyebben foglalkozni a Mátrai Erőmű tulajdonosváltásának kérdésével, mivel úgy véli, hogy ez a lépés kulcsfontosságú a regionális energiaellátás jövője szempontjából.

Az ügylet világosan megmutatja, hogyan működik a fideszes rablógazdálkodás.

A jogállamokban a közpénzek törvénytelen kezelésének következményei elkerülhetetlenek, és a felelősségvállalás alapvető elvárás. Az ellenzéki politikus abban bízik, hogy a nyomozó hatóság ezúttal megőrzi függetlenségét és szakmai integritását, és nem csupán formalitásként végzi el a munkáját.

Szél Bernadett független képviselőként a Mátrai Erőmű adásvétele ügyében 2020-ban tett feljelentést különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt. Akkor azt írta, hogy az Orbán-kormány egy pénzügyileg kivéreztetett, veszteséges, azonnali tőkepótlásra szorult, jelentős környezetvédelmi kötelezettségekkel terhelt erőmű-roncsot vett meg, amivel súlyos kárt okozott az adófizetőknek. A Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya akkor bűncselekmény hiányában szüntette meg az eljárást. Azt írták, alapos nyomozást végeztek, adatokat gyűjtöttek, anyagokat kértek be és foglaltak le, majd arra jutottak, hogy az MVM Zrt. teljesen felelősen járt el, amikor megvette a Mátrai Erőművet.

Related posts