Újabb lépést tettek a brexit visszafordításának irányába, a britek egyre inkább közelednek Brüsszelhez.

Az Egyesült Királyság ismét fontos szereplővé válik az európai védelmi együttműködés színterén. Az EU és London közötti közelgő csúcstalálkozó során várhatóan aláírják a közös védelmi és biztonsági megállapodást, amely lehetőséget teremt a brit védelmi ipar számára, hogy részt vegyen az uniós fegyverbeszerzési folyamatokban. Ezzel párhuzamosan Donald Trump NATO-ellenes megnyilvánulásai és Oroszországhoz való közeledése jelentős stratégiai változásokat generáltak Európában. Ez az esemény a brexit utáni időszak első komoly közeledése a két fél között.
A megállapodás előkészítését egy francia-brit vezetésű "hajlandók koalíciója" végezte, és várhatóan a brit miniszterelnök, Keir Starmer által összehívott uniós csúcstalálkozón kerül majd aláírásra. A háttérben zajló tárgyalások során az uniós nagykövetek is többségi támogatásukat fejezték ki a dokumentum iránt, amely kulcsfontosságú ahhoz, hogy az Egyesült Királyság részesedhessen az EU által tervezett 150 milliárd eurós védelmi hitelprogramban - adta hírül a Financial Times.
A brit védelmi miniszter, John Healey, az utóbbi napok során számos magas rangú megbeszélés keretében konzultált francia és német kollégáival az Ukrajna melletti támogatás kérdéséről.
A védelmi megállapodás mellett a brit és az EU-s felek még két fontos egyezményen dolgoznak, amelyek az energia, a migráció és a halászat területeit érintik. Különösen kényes téma ez Franciaország és Dánia számára, hiszen a 2026-ban lejáró halászati megállapodás után is meg kívánják őrizni a brit vizekhez való hozzáférésüket.
A francia delegáció kifejezte, hogy amennyiben London engedményeket kíván tenni ebben a kérdésben, az komoly kockázatot jelenthet a védelmi együttműködés megállapodásának sikerességére nézve is.
Brüsszelben egyre többen hangoztatják, hogy nem célszerű egy alacsony gazdasági jelentőséggel bíró, ugyanakkor politikailag kényes halászati kérdést felhasználni a kontinens biztonsági együttműködésének megakadályozására. "A franciák ezt a problémát túlzottan felnagyítják, miközben a többi ország már a stratégiai előnyökben gondolkodik" - mondta egy uniós diplomata.