Az online világban sokkal egyszerűbb átverni a férfiakat, mint a nőket - és ezt a jelenséget érdemes alaposabban megvizsgálni.

Egy friss magyar kutatás, amely az online visszaélésekkel foglalkozik, arra világít rá, hogy a férfiak lényegesen nagyobb arányban esnek áldozatul ilyen eseteknek, mint a nők – számol be róla a G7 vasárnapi cikkében.
Mint írják, a Médiaunió és az Ipsos közös felmérésében a megkérdezett férfiak közel 90 százaléka nyilatkozott úgy, hogy közepesen vagy nagyon tájékozott a kiberbiztonsági kockázatokkal kapcsolatban, ennek ellenére az elmúlt másfél évben 20-ról 39 százalékra nőtt a célponttá vált férfiak száma.
Az adatok szerint gyakorlatilag naponta csalnak ki pénzt a bűnözők a magyar férfiaktól. A felmérés alapján a férfiakra a hamis biztonságérzet miatt leselkedik nagyobb veszély. Ez azt jelenti, hogy a férfi felhasználó felismeri a fenyegetést, és magabiztosabban reagál, csakhogy az egyre kifinomultabb támadási módszerek miatt egyetlen meggondolatlan reakció is elég ahhoz, hogy a csalók megszerezzék, amit akarnak.
Fontos, hogy mindig szem előtt tartsuk: a digitális csalók folyamatosan új módszereket és technológiákat fejlesztenek ki, amelyek felismerése még a tapasztaltabb felhasználók számára is kihívást jelenthet.
- nyilatkozta a portálnak Kardos Ferenc, a Médiaunió vezetője.
A férfiaknál ráadásul további rizikót jelenthet a nagyobb kockázatvállalási hajlandóság, illetve a technológiai magabiztosság, amely pszichológiai okokból sebezhetőbbé teszi őket a kifinomult átverésekkel szemben. A G7 írása szerint - bár ellentmondásosnak tűnik - éppen azok válnak áldozattá, akik úgy érzik, hogy elég tudással rendelkeznek a témában. A csalók általában a felhasználók érzelmeire apellálnak, és nemes egyszerűséggel sürgető üzenetekkel késztetik őket gyors, kevésbé átgondolt döntésekre, amire a férfiak - akik gyorsabban döntenek online helyzetekben - könnyebben ráharapnak - derül ki a felmérésből, amely azt is kimutatta, hogy az online csalások áldozatainak száma ugyan nőtt, ám a kibercsalások okozta összesített anyagi kár valamelyest csökkent.
A csalások férfi dominanciája nemzetközi összehasonlításban is jellemző, az Egyesült Királyságban például a Financial Conduct Authority (FCA) legfrissebb jelentése szerint a férfiak szintén felülreprezentáltak bizonyos típusú kibercsalások áldozatai között, elsősorban a befektetési átverésekben. Az FCA szerint ennek fő oka hasonló a magyar tapasztalatokhoz: a férfiak jobban bíznak digitális és pénzügyi tudásukban, ami a csalók számára könnyen kihasználható pszichológiai rést teremt. Bár a csalások típusai és a támadási felületek országonként eltérőek, az azonban közös jellemző, hogy világviszonylatban több a férfi áldozat - írja cikkében a G7.