Az ipar továbbra is nehezen találja meg a kiutat a mélypontból, hiszen az utóbbi hónap során 1,3 százalékkal zsugorodott a termelés.

Egy hónappal ezelőtt még a hurráoptimizmus uralkodott az ipari termelési adatok láttán, de a KSH pénteki legújabb jelentése egyértelműen véget vetett ennek a hangulatnak. A statisztikai hivatal előzetes adatai szerint májusban 2,6 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva, a nyers adatok és a munkanaphatással kiigazított adatok megegyeznek. Ez a csökkenés az áprilisi 2,3 százalékos zsugorodás után következett be, és továbbra is azt mutatja, hogy a szektor már több mint két éve lejtmenetben van. Éves összehasonlításban 2023 januárja óta csupán egyetlen hónapban, 2024 februárjában tapasztalhattunk növekedést az ágazat teljesítményében.
Idén májusban, áprilishoz viszonyítva, ismét csökkent a kibocsátás, pontosan 1,3 százalékkal. Ez az adat azonban árnyalja az egy hónappal ezelőtti hurráoptimizmust, amelyet túl korai örömködésnek tűnik. Akkoriban arról írhattunk, hogy rég nem látott már példa arra, hogy két egymást követő hónapban növekedést mutasson az ipari termelés, ami némi reménysugarat adott. A májusi havi visszaesés azonban egyértelműen azt jelzi, hogy az ágazat még mindig nem lépett ki a nehézségekből, sőt, a helyzet továbbra is aggasztóan stagnál.
A 2021-es év havi átlagához viszonyítva az ágazat teljesítménye ismét 6,7 százalékkal elmarad. Csak két hónapban volt ennél jelentősebb a visszaesés: februárban és márciusban, amikor a lemaradás mértéke 6,9 százalékra rúgott mindkét hónapban.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a feldolgozóipari ágazatok többségében csökkenés figyelhető meg a termelési volumenben az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb súlyú szegmensek közül a járműgyártás, valamint a számítógépek, elektronikai és optikai termékek előállítása tapasztalt növekedést. Ezzel szemben a villamos berendezések gyártása, továbbá az élelmiszer, ital és dohánytermékek előállítása terén visszaesés történt.
Az ipari termelés az év első öt hónapjában 4,1%-kal elmaradt a 2024-es év azonos időszakától, ami jól szemlélteti, hogy az ágazat idén mennyivel nehezebb helyzetben van. Érdemes megjegyezni, hogy egy évvel korábban ez a csökkenés csupán 2,4%-os volt.