Két kézzel osztogatják az ösztöndíjakat, csupán annyira van szükség, hogy beállj a pénzeső alá!


Fokozatosan közeledik az új félév a felsőoktatási intézményekben, ami remek alkalmat kínál a hallgatók számára, hogy felfedezzék, mivel növelhetik zsebpénzüket. Számos szociális és teljesítményalapú ösztöndíj áll a diákok rendelkezésére, ha extra támogatásra vágynak. Bár minden ösztöndíjnak megvannak a saját feltételei, nem olyan nehéz egy kis részesedést elnyerni az állami vagy intézményi támogatások bővülő kínálatából. Érdemes körülnézni és kihasználni a lehetőségeket, hiszen egy kis extra anyagi forrás mindig jól jöhet a tanulmányok mellett.

Ahogy a 2024-2025-ös tanév első szemesztere lassan a végéhez közelít, az egyetemisták számára elérkezik a vizsgaidőszak, amelynek sikere vagy kudarca meghatározza a következő félév kihívásait. A reménykedők a második félév felé fordulhatnak, míg a pesszimistábbak több tantárgy nyomását érezhetik a vállukon. Az egyetemi élet azonban nem mentes a költségektől: a kollégiumi díjak, az albérleti költségek, a közlekedés, a mindennapi szükségletek és nem utolsósorban a megérdemelt esti kikapcsolódások mind jelentős összegeket emésztenek fel a hallgatók - és szüleik - pénztárcájából. Ezért érdemes körülnézni, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre ahhoz, hogy a diákok valamilyen formában anyagi támogatást kapjanak.

Az anyagi támogatásokhoz szociális és teljesítményalapú lehetőségeken keresztül is hozzáférhetünk, így érdemes figyelmesen körülnézni és alaposan tanulmányozni a kínálkozó lehetőségeket. Minél több irányból érkezik a támogatás, annál könnyebb helyzetben vagyunk. Ha azonban valaki nem szeretné végigkutatni az internetet a lehetőségek után, akkor segítünk összegyűjteni a legfontosabb információkat, amelyekre a hallgatók támaszkodhatnak az egyetemista éveik alatt.

Fontos hangsúlyozni, hogy az ösztöndíjak elsődlegesen azoknak a hallgatóknak szólnak, akik állami támogatású képzés keretében, nappali tagozatos formában tanulnak. Ugyanakkor nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy a saját költségen tanuló diákok számára is elérhetők bizonyos pályázati lehetőségek. Továbbá, ha valakinek váratlanul megromlik a szociális helyzete, arra is van lehetőség, hogy segítséget kérjen, hiszen léteznek olyan pályázatok, amelyek kifejezetten a családi nehézségek miatt veszélyeztetett továbbtanulást hivatottak támogatni.

Indítsuk a beszélgetést az alaptámogatással, amely különösen fontos a "gólyák", vagyis az elsőéves hallgatók számára, hiszen ez segíti őket a kezdeti lépésekben és a beilleszkedés folyamatában. Az államilag támogatott szakokra történt felvétel során a szociálisan rászoruló diákok pályázhatnak erre a támogatásra, de csak abban az esetben, ha első alkalommal alakítanak ki hallgatói jogviszonyt, az őszi félévben és nappali tagozaton. Ahhoz, hogy valaki részt vehessen a pályázaton, az alábbi kategóriák egyikébe kell tartoznia:

A támogatás összege az alap- és osztatlan képzéseknél a hallgatói normatíva felét, vagyis 83 ezer forintot tesz ki, míg a mesterképzések esetében ez a normatíva 75 százalékára, azaz 124 ezer forintra emelkedik. A pályázat benyújtása a Neptun rendszerén keresztül történik.

Egy különleges ösztöndíj, amely gyakran a hallgatók figyelmének homályába merül, a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj. Ezt az ösztöndíjat a helyi önkormányzatok ítélik oda, s a vármegyei hatóságok még tovább bővíthetik a támogatás mértékét. A településen állandó lakcímmel rendelkező, hátrányos helyzetű hallgatók számára elérhető lehetőség számos előnnyel jár. Az egyik legnagyobb előny, hogy a legtöbb jelentkező számára sikerül elnyerni a támogatást, mivel sokan elfelejtenek pályázni, így a verseny viszonylag alacsony. Érdemes megemlíteni, hogy az önköltséges képzésben részt vevő hallgatók is jogosultak a pályázatra, sőt, még a középiskola utolsó évében is leadhatják a támogatás iránti igényüket.

Az összeg nem túl nagy, hiszen mindössze körülbelül ötezer forintról beszélünk, viszont az állam annyival segít, hogy ezt megduplázza. Vagyis ha az önkormányzat ötezer forintos vagy annál kevesebb támogatást ítél meg, abban az esetben duplázza meg, viszont ha ennél többet, akkor "csak" ötezer forinttal megtoldja a kiutalandó összeget. Így havonta tízezer forint körüli zsebpénz érkezik a diákok számlájára.

A rendszeres szociális ösztöndíj egy kicsit bonyolultabb, de nem lehetetlen feladat vele foglalkozni. A lényeg, hogy az ösztöndíj összegét az egyetemek határozzák meg, és nem egy egész tanévre, hanem csupán egy félévre, azaz öt hónapra vonatkozik. A pénzért szociális alapon lehet pályázni a Neptun rendszerén keresztül, ahol a jelentkezéseket egy pontrendszer alapján értékelik. Itt különböző tényezőket vesznek figyelembe, mint például a családi körülmények, jövedelmi helyzet és egyéb szociális aspektusok.

Mivel az intézmények között jelentős eltérések vannak a feltételek és a megpályázható összegek tekintetében, fontos, hogy alaposan tájékozódjunk a részletekről. Egy dolog azonban mindenhol közös: a rendszeres szociális ösztöndíjak általában két különböző kategóriára oszthatók, amelyek az A és B jelzőt viselik.

Az A kategória esetében az éves hallgatói normatíva 20%-a jelenti a legkisebb juttatást, ami 33 320 forintot tesz ki. Ezt a támogatást azok a hallgatók vehetik igénybe, akik teljesítik a Bizottság által meghatározott minimum ponthatárt. Különösen fontos szempont, hogy a pályázó teljesítménye milyen mértékben befolyásolja a juttatás összegét.

A B kategória esetében a kifizetés valamivel alacsonyabb, hiszen itt a normatíva minimuma 10 százalék, ami 16 660 forintot jelent. A követelmények lényegében hasonlóak az A kategóriához, de emellett az alábbi feltételek közül legalább egynek teljesülnie kell:

Amennyiben valaki egyik kategóriába sem tartozik, akkor is van lehetősége az évi hallgatói normatíva 5 százalékának megfelelő ösztöndíjra (8330 forint), amennyiben igazolni tudja a jogosultságait.

Emellett létezik még egy rendkívüli szociális támogatás is - erre fentebb már utaltunk -, amely mértékét szintén az egyetemek egyénileg határozzák meg, benyújtani pedig a hallgató életkörülményeit megváltoztató változás esetén lehet:

A havonta kiutalt összeg teljesen eltérő lehet egyetemenként és körülményenként is, viszont bizonyos esetekben akár a 100 ezer forintot is elérheti.

Ugyanakkor, ahogy már korábban említettük, a felsőoktatási intézményekben nem csupán szociális alapon lehet anyagi támogatáshoz jutni. Léteznek intézményenként eltérő, teljesítményalapú ösztöndíjak is, ezért érdemes alaposan átnézni egyetemünk specifikus feltételeit és lehetőségeit. Most azonban inkább az általánosan elérhető teljesítményalapú ösztöndíjformákra koncentrálunk.

Az első mindjárt a tanulmányi ösztöndíj, ami pontosan az, aminek hangzik: ha valaki jól tanul, akkor ösztöndíjat kaphat érte. Persze azért nem ennyire egyszerű a szituáció, hiszen itt is az államilag támogatott, nappali szakon tanuló hallgatók játszanak csak, a költségtérítéses és levelezős formában tanulók kiesnek a versenyből. Ráadásul hiába tanulunk jól, ha a hallgatók fele még nálunk is jobb, hiszen csak a diákok legjobb 50 százaléka részesülhet maximum ebben a támogatási formában, ráadásul azt is csak egy félévre kaphatja. Emellett rendelkezniük kell minimum egy lezárt, sikeres félévvel is.

Az éves hallgatói normatíva 5 százalékánál alacsonyabb juttatás nem adható, ami jelen esetben 8 330 forintot jelent. Ezen felül a kifizetett támogatások mértékét befolyásolja az ösztöndíjas hallgatók létszáma, valamint az előző félévben elért tanulmányi eredmények is.

Azok számára sem érdemes szomorkodni, akik a tudományos munkájukra összpontosítanak, hiszen két nemzeti ösztöndíj is segíti őket ebben a törekvésben – ráadásul az egyik jelentős anyagi támogatást nyújt. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy ezek elnyerése nem éppen könnyű feladat. Az első ösztöndíj a nemzeti felsőoktatási ösztöndíj, amely a kiemelkedő tanulmányi és tudományos teljesítményekkel rendelkező hallgatókat támogatja egy éven keresztül havi 40 000 forinttal. A pályázás feltétele, hogy a hallgatónak legalább 55 kreditet teljesítenie kell és két egymást követő aktív félévre be kell iratkoznia.

A pénzügyi támogatásra legfeljebb a tanulók 0,8%-a pályázhat, és az intézmények által kidolgozott szabályoknak megfelelően, így a sikeres ösztöndíj elnyerése érdekében a legfontosabb, hogy bemutassuk az elért eredményeinket. Azonban jó hír, hogy a költségvetési törvény világosan rögzíti az elérhető összeget, amely jelenleg havi negyvenezer forint. Emellett a pályázók köre is széles: a költségtérítéses, államilag támogatott, teljes idejű képzésen részt vevő alap- és mesterszakos hallgatók is részt vehetnek a pályázati folyamatban.

Egy másik, szintén tudományos területen elérhető ösztöndíj az Új Nemzeti Kiválósági Program ösztönző rendszere, amely a tudományos utánpótlás biztosítását, valamint az oktatók és kutatók pályájának fenntartását tűzte ki célul. A pályázatra az alapképzésben, mesterszakon, valamint a doktori képzésben részt vevő hallgatók és doktorjelöltek egyaránt jelentkezhetnek. Ezen kívül fiatal oktatók és kutatók is esélyt kapnak, hiszen havi 50 ezer és 350 ezer forint közötti támogatásra pályázhatnak.

A juttatást öt vagy tíz hónapra ítélheti oda az oktatásért felelős miniszter, és a fogadó felsőoktatási intézmények a nyertes pályázók ösztöndíjainak 40 százalékát kitevő kutatási-működési támogatást kapnak.

Ez még korántsem a végállomás, hiszen ha a sport világában kiemelkedő teljesítményt nyújtunk, akkor számíthatunk a Jó tanuló, jó sportoló sportösztöndíjra is. Az, hogy kik és milyen formában részesülnek támogatásban, egyetemenként eltérő lehet. A pályázat keretében a sporttevékenységet folytató, szervező vagy abban aktívan részt vevő hallgatók kapnak lehetőséget a támogatásra. A legjobb 100 hallgató, akik a legtöbb pontot gyűjtik össze, jogosult lehet az egyszeri 100 ezer forintos támogatásra. A pályázat elnyeréséhez általában szükséges egy minimum 4.0-s súlyozott átlag a megelőző félévben, valamint részvétel egy országos vagy nemzetközi versenyen, mint például Európa- vagy világkupa, esetleg olimpia, amelyet magyar szövetség vagy bejegyzett egyesület szervez. Emellett a tudományos tevékenységben való aktív részvétel is hozzájárulhat a sikerhez.

létezik egy olyan szakmai ösztöndíj is, amelyet a kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatók számára kínálnak. Ezt általában azok kapják, akik nemcsak a tanulmányi követelményeket teljesítik, hanem azon felül is aktívan részt vesznek szakmai tevékenységekben. Bár nem minden egyetem kínál ilyen lehetőséget, az ELTE, a Debreceni Egyetem és a Corvinus például elismeri a kiváló teljesítményt. Az első kettő esetében egy egyszeri, 50 ezer forintos ösztöndíjat kapnak a hallgatók, míg a Corvinus másféle formában is jutalmazza az eredményeket.

Létezik még egy közéleti ösztöndíj is, aminek a politikához ugyan nincs köze, viszont azokat a hallgatókat célozzák meg vele, akik a tanulmányaik mellett kiemelt közösségi tevékenységet végeztek az egyetemen.

A jutalom összege és a lista egyetemek szerint eltérő, ráadásul nem minden intézmény kínál lehetőséget a díj elnyerésére. Azonban az ELTE, a BME és a Semmelweis Egyetem mindenképpen rendelkezik olyan forrásokkal, amelyek a közösségi kiemelkedőségek támogatását célozzák.

Végezetül itt van még a művészeti ösztöndíj, amely nevéhez mérten, a kiemelkedő művészeti teljesítményt nyújtó hallgatókat segíti kis pénzmaggal. Ennek összege 5 és 30 ezer forint között van havonta például a Debreceni Egyetemen, de az ELTE is különít el forrásokat ilyen juttatásra. Viszont a kifizetett összegek és a feltételek is intézményenként változnak, tehát nincs központi minimum vagy maximum.

Related posts