Egy év leforgása alatt kétezer olyan veszélyes tárgyat próbáltak meg csempészni a Parlament területére.


Rendbontó országgyűlési képviselőt ugyan még nem kellett erőszakkal kivezetniük a parlamenti ülésteremből, de ezen kívül minden elképzelhető éles helyzettel találkoznak az Országgyűlési Őrség tagjai a robbanásgyanús küldeményektől a tűzriasztáson és az életmentési feladaton át a drónos légtérsértésig.

A testületről sokaknak talán csupán a Parlament impozáns épületében, a koronázási jelvények mellett felvonuló díszőrség jut eszébe, vagy az érkező külföldi államfők fogadásakor megjelenő ünnepi alakulat. Azonban az őrség tagjai nem csupán ezekben a látványos pillanatokban jeleskednek; számos más, nem kevésbé lényeges feladatot is ellátnak, amelyek túllépnek az őrzés-védelmi kötelezettségeken. Ráadásul tevékenységeik nem korlátozódnak csupán a Parlament falaira, hanem azon kívül is szerves részét képezik a közbiztonság fenntartásának.

Az Országgyűlési Őrség évente elkészíti a feladatai teljesítéséről szóló beszámolóját, amelyet a következő év tavaszán vizsgál meg az illetékes parlamenti bizottság. A legfrissebb, 2023-as évre vonatkozó részletes jelentés ugyan időben készült el, de a megvitatására jelentős késlekedés történt: csupán tavaly december 10-én hagyta jóvá a honvédelmi és rendészeti bizottság.

Lisoczki László dandártábornok, az Országgyűlési Őrség parancsnoka, éves jelentését ugyan nem hozták nyilvánosságra - ellentétben az azt megvitató bizottsági üléssel, amelynek jegyzőkönyve itt elérhető -, azonban a 2023-as évről készült beszámoló a HVG-hez eljutott, és számos érdekfeszítő információt oszt meg a szervezet tevékenységéről.

A 2023-as évben az Országház védettsége a "fokozott" szintet érte el, ami kiemelten fontos az őrség védelmi és rendfenntartó feladatai szempontjából. Az őrség tagjai felelősek a beléptetés lebonyolításáért az ország egyik legnagyobb középületébe, a Parlamentbe, amelynek alapterülete 17 745 négyzetméter. Ezen a grandiózus helyszínen 2023-ban összesen 723 934 belépést regisztráltak. Mindazonáltal ennek a számnak a növekedése...

ennek csak kisebb részét, 146 597 belépést tettek ki a munkába igyekvő képviselők, vendégek és szakértők, mert a többség, 577 337 fő "idegenforgalmi céllal" - magyarán turistaként - érkezett az épületbe az Országház Látogatóközpontján keresztül.

Az Országgyűlési Őrség 2023-ban kiemelkedő teljesítményt nyújtott, hiszen összesen csaknem 1,2 millió beléptetést végeztek el. A Parlament védelme mellett három másik fontos épület biztonságáért is felelnek, ahol szintén jelentős látogatottságot tapasztaltak.

Ilyen mértékű forgalom hatékony és biztonságos kezeléséhez elengedhetetlen a szakszerű ellenőrzés. Ennek részeként fémdetektoros kapuk, csomagvizsgáló röntgengépek, valamint kézi átvizsgálások alkalmazása is szükséges. Fontos megjegyezni, hogy ezek a folyamatok gyakran feltárják azokat az eszközöket is, amelyeket a látogatók nem vihetnek be a területre.

Nem kevés ilyen tárgy került elő 2023-ban: a négy épületbe érkezőktől a biztonsági átvizsgálásnál 2031 db, jogszerűen tartott, de veszélyesnek minősülő eszközt vettek el átmenetileg az őrség tagjai - messze a legtöbbet, 1994-et az Országházba belépőktől. (Szemben a 2022-es 5 esettel, jogszerűen nem birtokolható eszközt nem találtak, így emiatt feljelenteni sem kellett senkit.)

Az Országgyűlési Őrség feladatai közé tartozik nem csupán a személyek védelme, hanem a négy épületbe érkező levél- és csomagküldemények gondos ellenőrzése is. 2023-ban ez a munka összesen 552 030 küldemény alapos "biztonságtechnikai átvizsgálását" foglalta magában. E küldemények közül tíz esetében merült fel, hogy "kockázatot jelenthetnek", és egy alkalommal tűzszerész bevonására is szükség volt.

Az őrséghez 2023-ban 658 hibás, vagy beavatkozást nem igénylő riasztás érkezett, de volt 146 éles jelzésük is, ebből 3 éles tűzeset volt, amiket külső segítség nélkül elhárítottak, átlag 2,92 perces kiérkezési és beavatkozási szintidő mellett. Az őrség tagjai 23 esetben vonultak elsősegélynyújtásra, 7 esetben életmentést is végeztek.

A 426 fős állomány, amelynek átlagéletkora 41,85 év, folyamatosan figyelemmel kíséri a Kossuth tér rendjét. 2023 során összesen 2192 alkalommal kellett intézkedniük. Leggyakrabban a tiltott, jogellenes cselekményekkel szemben léptek fel, mint például a kerékpárútról való letérés, az állatok sétáltatása, a parkosított területek megsértése vagy éppen a szobrokra való felmászás.

A 2023-as év során a járőröző állomány tagjai már testkamerákat használtak, és a nyári hónapokban saját drónjaik is érkeztek a felszerelésükhöz. Ezekkel a drónokkal a Kossuth térnél jóval nagyobb területek, összesen négy védett objektum tiltott légtérben végezhetnek járőrözést. Ez a terület azonban nem mentes a külső drónos légtérsértésektől; az év folyamán 139 ilyen incidenst regisztráltak.

Az őrség feladatai közé tartozik az Országgyűlés működésének és a házelnök tevékenységének védelme, különös figyelmet fordítva az olyan jogellenes adat- és információszerzési próbálkozások megakadályozására, amelyek veszélyeztethetik az intézmény integritását. Ennek érdekében 2023-ban összesen 36 technikai átvizsgálást végeztek, valamint 14 alkalommal hajtottak végre elhárító intézkedéseket a Nemzetbiztonsági Bizottság érdekében.

Az őrség felelős a volt államfők otthonainak biztonságtechnikai távfelügyeletéért, valamint a házelnök személyi védelméért is. 2023 során Kövér László számára összesen 85 budapesti és 25 vidéki programot szerveztek meg. Ezt a számos feladatot a jelentés szerint a szervezet 5,7 milliárd forintos költségvetésből valósította meg az év folyamán.

A mintegy félezer fős szervezetnél 2023-ban egy méltatlansági eljárás indult, de az illető távozott a testülettől. Az őrök intézkedése ellen érkezett ugyan 3 panasz, de egyikből sem lett ügy. Volt 23 fegyelemsértés is: ezekből 6 figyelmeztetéssel, 9 feddéssel, 4 megrovással, 2 fizetéscsökkentéssel, 1 pénzbírsággal, 1 pedig fegyelmivel zárult.

Related posts