Két méter mély zuhanás, fagyasztó hőmérséklet és erőteljes ütések: teszteltük, milyen határokat képes átlépni az új Honor telefon.
Elképesztően kalandos évet zártunk le a mobiltechnológia világában!
Alig tudjuk felfogni, hogy már 2025-öt írunk, a Honor azonban máris egy igazán figyelemfelkeltő új készülékkel rukkolt elő a magyar piacon. Az idei csúcskategóriás telefoncsalád megfizethetőbb verzióját január 2-án mutatták be. Ahogyan tavaly, úgy idén is a "Lite" modell lesz az első, amely elérhetővé válik az aktuális Magic szériából, amelynek hivatalos bemutatójára várhatóan a barcelonai MWC-n kerül sor. A Honor Magic7 Lite, az új középkategóriás telefon, amely ígéretesnek tűnik, amíg csak rá nem jövünk, hogy a 160 ezer forintos ajánlott árért sokkal erősebb alternatívák is elérhetőek - még a Honor saját kínálatán belül is.
A Magic7 Lite, akárcsak a Honor márka többi modellje, egy meglehetősen egyszerű, de funkcionális csomagolásban érkezik. A dobozban, amely a telefon mellett egy SIM-tűt és egy USB-A-USB-C adatkábelt tartalmaz, nem találunk hálózati adaptert vagy tokot; viszont az előre felhelyezett fólia szép kis extra. Ugyanakkor nehéz figyelmen kívül hagyni, hogy a cég 2025-ben még mindig USB-A-s töltőkábelt mellékel, amit érdemes lenne sürgősen frissíteni. Az összeszerelési minőség kiváló, a készülék sokkal robusztusabb, mint elődje, és már IP64-es por- és vízállósági tanúsítvánnyal is rendelkezik. A kijelző és a hátlap harmonikusan hajlított, a találkozásuknál pedig egy elegáns, fényes keret fogja össze őket.
A telefon nagyobb mérete ellenére kényelmesen illeszkedik a kézbe és a méretesebb hátlapi kamerasziget ellenére is jó a súlyelosztása. Tokot azonban mindenképp érdemes lesz hozzá beszereznie, matt felületű hátlapja ugyanis brutálisan csúszik - akár kezünkben, akár a zsebünkben tartjuk a telefont. Ami még fejlődött a Magic6 Lite-hoz képest, az a hangzás: az utód végre sztereó hangszórókat kapott, és bár ezek minősége nem üti meg a csúcskategóriás mobilokét, az előző szériával összehasonlítva ég és föld a különbség azok teljesítménye között.
A Magic7 Lite előlapján egy lenyűgöző, 6,78 hüvelykes AMOLED panel található, amely 1224 x 2700 pixel felbontásra, 120 Hz-es képfrissítésre és akár 4000 nites csúcsfényerőre képes. Ennek a kijelzőnek a színhűsége és betekintési szögei kiemelkedőek, amit a Honor nem véletlenül tart a középpontban, hiszen még a megfizethetőbb modellekbe is csúcstechnológiás paneleket integrál. Az oldalsó lekerekítések a kijelző eleganciáját emelik ki, míg a szimmetrikus keret minden irányból harmonikus megjelenést biztosít. A beépített optikai ujjlenyomat-olvasó gyorsasága és precizitása szintén megérdemel egy említést, hiszen ez a funkció a felhasználói élményt még gördülékenyebbé teszi. Az elődhöz képest a Magic7 Lite egy kapszula alakú előlapi kamerát kapott, ami azt jelenti, hogy a készülék kompatibilis a MagicOS 8 Magic Capsule funkciójával. Ez a lehetőség hasonlít az Apple Dynamic Island megoldásához, lehetővé téve, hogy bizonyos interaktív értesítéseket, mint például az időzítőt vagy a zenelejátszót, könnyedén vezéreljünk.
A készülék belsejében egy Snapdragon 6 Gen 1-es chip található, amely már a tavalyi Magic6 Lite-ot is hajtotta. Bár az újrahasznosított lapka használata önmagában nem problémás, aggasztóbb, hogy a tavalyi modell teljesítménye csak éppen hogy kielégítette a felhasználói igényeket. Így a Magic7 Lite esetében is hasonló a helyzet: mindennapi feladatokhoz, internetes böngészéshez és közösségi média használathoz elegendő a mobil ereje, de szomorú tény, hogy egy év alatt a Honor nem tudott lényeges fejlődést felmutatni ezen a téren. A memória továbbra is nyolc gigabájt, míg a tárhely 256 vagy 512 gigabájt formájában érkezik, ám bővítési lehetőség nincs.
A MagicOS 8, amely az Android 14 alapjaira épül, lenyűgöző gyorsaságot és reszponzivitást kínál. A gyártó ígérete szerint a Magic7 Lite hat éven át biztosítja az újabb androidos főverziókra való frissítések lehetőségét, így a készülék hosszú távon is megállja a helyét. A kérdés csupán az, hogy a benne lévő chip mennyire bírja majd ezt a terhelést. Melegedési problémákra nem kell számítani, viszont az üzemidő tekintetében fontos előnyökkel rendelkezik. A Magic7 Lite-ban található új, 6600 milliamperórás szilícium-szén akkumulátor révén kiemelkedően hosszú üzemidőt élvezhetnek a felhasználók.
És ha már töltés: a mobilt csak vezetékesen tudjuk tölteni, méghozzá akár 66 wattal, ha a Honor saját, külön megvásárolható hálózati adapterét használjuk. Ellenkező esetben kénytelenek leszünk 40 wattal beérni. A készülék visszafogott teljesítménye mellett tehát igazi üde folt annak üzemideje, a helyzet azonban nem ennyire egyszerű: a Magic7 Lite-nak sajnos van még egy olyan része, ami nem kapott kellő figyelmet a Honortól. Ez nem más, mint a kamerás szett. A telefonban szinte pontosan ugyanazokat a szenzorokat találjuk, mint a tavalyi Magic6 Lite-ban. Ennek függvényében egy 108 megapixeles (f/1.8, 1/1.67", PDAF, OIS) főegységet és egy öt megapixeles (f/2.2) ultranagy látószögű kamerát kapunk; két megapixeles makroszenzor hála az égnek ezúttal már nincs.
Az új algoritmusok, a mesterséges intelligencia és az optikai képstabilizáló mind hozzájárulnak a főkamera képes minőségének javításához, de az ultraszéles kamerát tavalyhoz hasonlóan idén is érdemes elkerülni. A 108 megapixeles főkamerával azonban még kedvezőtlen fényviszonyok között is elfogadható képek készíthetők, ráadásul az éjszakai fényekkel is megbirkózik valamilyen szinten. A Honornak külön dicséret jár a szenzorzoomért, hiszen telefotókamera hiányában a főkamerára kell támaszkodnunk, ha kétszeres vagy háromszoros zoomot szeretnénk alkalmazni – ez nem mindig a legoptimálisabb megoldás. Érdekes módon a Magic7 Lite-ban ez a funkció remekül működik; az MI bizonyos helyzetekben elképesztően jól képes feljavítani a felvételeket.
Az előlapi kamera ugyancsak maradt 16 megapixeles, ahogy a videók minőségében sem történt különösebb változás. A hátlapon továbbra is adott a 4K-s rögzítés 30 képkocka/másodperc mellett, míg az előlapon a FullHD a limit, szintén 30 képkocka/ másodperccel.
És akkor jöjjön az igazi feketeleves. "A vadonatúj Honor Magic7 Lite-tal új értelmet nyer a strapabíróság és a tartósság" - állítja a Honor egy a lapunknak küldött közleményében, amely láttán igencsak felkeltette érdeklődésünket a telefon, ez azonban még nem minden. Annak érdekében, hogy a mobil túlélőképességeiről mi magunk is meggyőződhessünk, a tesztpéldányt mobilos kínzóeszközök hadával juttatta el hozzánk a Honor. Többek között arra kértek minket, hogy nyugodtan ejtsük le két méterről a telefont, tegyük azt fagyasztóba, nézzünk rajta órákon át filmet, használjuk spatulaként, törjünk vele diót, vagy próbáljuk meg összekarcolni. Ezekhez kaptunk a csomagban mérőszalagot, hőmérőt, konyhai időzítőt, sörnyitót és egyéb nyalánkságokat, az eredmény pedig a következő lett:
Sajnos hiába állította a Honor, hogy a készülék probléma nélkül kibír egy kétméteres esést, hamar kiderült, hogy ez egyáltalán nem igaz: a megerősített összeszerelés ellenére már a második próbánál megrepedt a készülék hátlapja. Az azonban mindenképp a készülék javára szól, hogy sem az elő- sem hátlapot nem tudtuk megkarcolni a mellékelt sörnyitóval, de kijelzőt érő konkrét ütések sem tettek kárt a panelben. Szintén kiemelkedő a Magic7 Lite üzemideje, ahogy az is, hogy extrém körülmények között is üzemképes tud maradni. Azt azonban egyértelmű túlzásnak érezzük, hogy a telefon új értelmet ad a strapabíróság és a tartósság fogalmának; a Magic 7 Lite látszólag semmivel sem strapabíróbb, mint bármilyen más gyártó készülékei. Amennyiben tehát biztonságban szeretné tudni Magic7 Lite-ját, mindenképp vásároljon rá tokot.
Összességében elmondható, hogy a Honor legújabb középkategóriás készüléke kedvező áron kínálja a felhasználóknak a remek összeszerelési minőséget, kiváló kijelzőt és lenyűgöző üzemidőt. Azonban a teljesítménye és a kamerás képességei terén némi hiányosságot mutat, hiszen az adott árkategóriában már számos erősebb alternatíva is elérhető. Például a Honor saját portfóliójában található tavaly bemutatott Honor 200 szinte minden szempontból felülmúlja a Magic7 Lite-ot, és mindezt úgy, hogy az ára nem haladja meg az új modellét. Ráadásul, ha a konkurenciát is figyelembe vesszük, a tavalyi év egyik kiemelkedő gyártója, a Vivo, szintén figyelemre méltó ajánlatokkal érkezett: a V40-es modelljük komoly lehetőség, ha 200 ezer forint alatt keresünk okostelefont.
A Honor a Magic7 Lite-tal gyakorlatilag saját magának állított fel egy kihívást: olyan okostelefont mutattak be, amelynek áráért a saját kínálatukban is találhatóak jobb alternatívák. Ráadásul a marketingkampányukban hangsúlyozott jellemzők közül több nem is érvényes a készülékre. Ennek ellenére a Magic7 Lite nem mondható rossz választásnak; érdemes lehet pár hónap múlva újra megvizsgálni, amikor az ára várhatóan kedvezőbb lesz. Az új mobil február 3-tól érhető el itthon, 159 990 forintos bruttó ajánlott fogyasztói áron, titánfekete és titánlila színekben. Az elnevezés viszont ne tévesszen meg senkit: a telefon burkolata nem titánból készült.