A magyar munkavállalók a kettős nyomás alatt állnak: a bérek növekedése lelassult, miközben az infláció egyre inkább érzékelhetően terheli a háztartásokat.

Február hónapban országos szinten a bérek emelkedésének üteme visszaesett, mind a magánszektor, mind a közszolgáltatások területén. Ezzel párhuzamosan az infláció is emelkedett, ami miatt a reálbérek növekedési üteme is csökkent.
Február hónapban a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a keresetek 9,3%-kal nőttek Magyarországon. Ez a szám az előző hónaphoz, januárhoz képest, amely 10,4%-os emelkedést mutatott, lassabb ütemű növekedést tükröz.
Ilyen alacsony béremelkedésre utoljára 2021-ben volt példa.
A vállalati szektorban 9%-os növekedést regisztrált a hivatal, ami visszaesést jelez az előző hónapban tapasztalt 9,9%-os ütemhez képest. Az alábbi ábra is tükrözi, hogy a növekedési ütem folyamatosan mérséklődik.
A bruttó átlagbér 667 ezer forint volt a cégeknél, ami nettóban 443 600 forint volt.
A folyamatosan emelkedő infláció és a mérsékeltebb bérnövekedés következtében a keresetek vásárlóereje már nem tapasztalható olyan dinamikus növekedésnek, mint régebben. Februárban a reálkeresetek 3,5%-kal emelkedtek, miközben a fogyasztói árak az előző év azonos időszakához képest 5,6%-os növekedést mutattak.
A fenti ábra tükrözi, hogy a korábbi, 8-10%-os reálbér-növekedés időszaka fokozatosan lezárul.
Azonban nagyon úgy tűnik, hogy a februári inflációs index volt az idei csúcs, a következő hónapok már kisebb áremelkedést hoznak, ami kissé feljebb tolhatja a reálbéreket.
További részletek hamarosan.