Ki biztosítja az igazságot az MBH Bank ügyfelei számára? A kormány reagált, és...

2025. június 11-ig az MBH Bank károsultjainak ügyeiben összesen 757 nyomozás indult az ország területén. Ezt az információt Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész osztotta meg Arató Gergely kérdésére adott válaszában. Az eddigi nyomozások során 27 személyt hallgattak ki gyanúsítottként. A DK politikai képviselője Orbán Viktor és Varga Mihály felé is megfogalmazta kérdését, miszerint ki fogja biztosítani az igazságot az MBH Bank ügyfelei számára?
Vizsgálják-e, hogy hozzájárult-e a zavarokat lehetővé tevő laza ellenőrzési gyakolathoz az MBH Banknál, hogy az MNB korábbi elnöke, Matolcsy György családjának cégei is érdekeltek a bankban, illetve, hogy nem állt és áll-e fenn összeférhetetlenség?
Varga Mihály helyett alelnöke, Virág Barnabás válaszolt a kérdésekre. Kifejtette, hogy a magyar bankok informatikai rendszereinek működését az MNB folyamatosan figyelemmel kíséri. Ha bármely bank szűrőrendszerében hiányosságokat vagy fejlesztési lehetőségeket észlel, az MNB kötelező intézkedéseket írhat elő, és szükség esetén bírságot is kiszabhat. Az MBH Bank ügyében jelenleg információgyűjtés és elemzés folyik. A pénzügyi kibercsalások számának növekedése miatt a jegybank, figyelembe véve a pénzügyi piacok védelmét célzó feladatát, határozott intézkedéseket hoz a csalások megelőzésére. Ennek szellemében Varga Mihály bejelentette, hogy az MNB öt konkrét lépéssel csatlakozik a pénzügyi visszaélések elleni harchoz.
Virág Barnabás egykori felettese, Matolcsy György szerepéről nem esett szó, csupán annyit említett, hogy a jövőben határozott válaszokkal fognak reagálni minden olyan kockázatra, amely a pénzügyi rendszert és annak felhasználóit érintheti.
Arató képviselő véleménye szerint a miniszterelnök eddig csupán egy ukrános videóval "támogatta" a csalás áldozatait. Ennek kapcsán arra kérdezett rá Orbán Viktorra, aki nem foglalkozik üzleti ügyekkel:
Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára nem adott választ a felmerült kérdésekre, csupán megerősítette az MNB-alelnök által megfogalmazottakat. Ezen kívül hangsúlyozta a tudatos és körültekintő bankolás fontosságát, felhívva ezzel a figyelmet a pénzügyi tudatosság szerepére.
A kormány határozata alapján a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok közösen alakítanak egy munkacsoportot, amelynek célja a kibertámadások és az ukrán maffiatevékenységek visszaszorítása. Az együttműködés révén erősítik a védekezést a digitális fenyegetésekkel és a szervezett bűnözéssel szemben.
- zárta le végül. Az MBH Bank szerint a csalók nem a pénzintézet rendszereit célozták meg, hanem az ügyfelekre összpontosítottak, hogy hozzáférjenek a bizalmas személyes és banki információkhoz.