Lánczi Tamás számára rejtély, hogy miért aggódik valaki, aki tiszta lelkiismerettel bír, az új törvény által bevezetett retorziók miatt.


A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője hangsúlyozta, hogy az átláthatóság alapvetően mindenki számára előnyös.

"Akinek nincs rejtegetnivalója, az miért fantáziálna a következményekről, miközben arról van szó, hogy minden érintett félnek nyíltan be kell számolnia arról, hogy milyen forrásokból és milyen támogatásokkal működteti a saját szervezetét? Legyen szó egy civil szervezetről, egy médiumnak minősülő intézményről, vagy bármilyen más típusú szervezetről" - hívta fel a figyelmet Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke egy Kossuth Rádióban adott interjú során, amelyet a Telex is megörökített.

Szerinte a javaslat célja pont az, hogy föltárja, hogy az egyes szereplők kinek a megbízásából járnak el.

Ha a parlament honlapjára felkerült tervezetet elfogadják, akkor büntethetővé válnak azok a "közéletet befolyásoló" magyar cégek, civil szervezetek, sajtótermékek, amelyek külföldről is kapnak "támogatást", és "veszélyeztetik Magyarország szuverenitását". A szuverenitást pedig az veszélyezteti a javaslat szerint, aki megkérdőjelezi vagy negatív színben tünteti fel a tervezet által alkotmányos alapértékként meghatározott elemeket: ilyen például a demokratikus jogállamiság, az önazonossághoz való jog, a család és a házasság védelme, a keresztény értékek védelme, valamint a más országokkal való békés együttélésre való törekvés.

Lánczi Tamás arra a kérdésre, hogy mi lehet a heves médiavisszhang és kritika hátterében, azt mondta, hogy ő nem teljesen érti "az elkeseredett és hisztérizált hangulatot", mert szerinte az átláthatóság mindenkinek az érdeke.

Úgy vélte, ha valaki veszi a fáradtságot, hogy megnézze az érintett törvényeket, törvényjavaslatokat, akkor világosan látszik, hogy az az 1938-as, a külföldi ügynökökről szóló amerikai törvénnyel állítható párhuzamba. "Ott is ugye jegyzékbe kell venni azokat a szervezeteket, amelyeknél, sőt otthon maguknak kell jelentkezni, hogy regisztrálják őket, (...) amelyeket külföldről finanszíroznak, majd idegen hatalom irányítása alatt állnak. (...) A magyar törvény az erre hasonlít, az amerikai törvényre, úgyhogy nem Moszkvára kell tekinteni, hanem Washingtonra kell tekinteni, mert ott lehet megtalálni a magyar törvénynek a mintáját."

Lánczi Tamás korábban a külföldi tulajdonú sörgyárak szövetségétől részesült juttatásban.

Related posts