Laosz lesz a következő ország, amelyet Moszkva belekever az ukrajnai konfliktusba.

A laoszi katonákra főként aknamentesítőként számítana az orosz hadvezetés. A dél-kelet ázsiai országnak vannak ilyen tapasztalatai még a polgárháborúból, majd a vietnámi háborúból, amely rá is kiterjedt 65 évvel ezelőtt.
A legfrissebb információk alapján a Kreml első lépésként 50 laoszi utász katonát küld Oroszország Kurszk régiójába, hogy elvégezzék a felderíthető aknák eltávolítását. A bevetést hivatalosan humanitárius segítségnyújtás keretein belül tervezik.
Kijev álláspontja szerint a lépés célja, hogy jogi keretet biztosítson a külföldi harci támogatók orosz területen való jelenlétének - olvasható az ukrán Katonai Hírszerző Igazgatóság (HUR) legújabb jelentésében.
"Oroszország a humanitárius retorika mögé rejtőzve próbálja legitimálni egy külföldi katonai kontingens jelenlétét a területén, amelyet lényegében Ukrajna elleni hadműveletek támogatására kíván felhasználni" - nyilatkozta a hírszerző ügynökség.
Az afrikai és ázsiai országokból érkező zsoldosok és önkéntesek, valamint az észak-koreai egységek nagyszabású toborzása mellett a Kreml a "partneri együttműködés" lehetőségeit is mérlegeli. Ezt a lépést a humanitárius projektek végrehajtásának álcájával indokolják, amelyek célja Oroszország Ukrajnával határos területein történő megvalósítás.
Moszkva jelenleg egy új, egyesített műszaki egységet alakít ki a Laoszi Néphadsereg keretein belül, hogy aknamentesítő műveleteket végezzen a Kurszki régióban. A laoszi vezetés, amely jelentős mértékben támaszkodik külső támogatásokra, készen áll arra, hogy akár 50 katona és speciális felszerelések bevetését is vállalja. Továbbá, ígéretet tettek arra, hogy ingyenes rehabilitációs szolgáltatásokat nyújtanak az Ukrajnában megsérült orosz katonák számára.
Közben Szergej Sojgu, az orosz Biztonsági Tanács titkára, aki nemrégiben Kim Dzsongun észak-koreai vezető vendége volt, bejelentette, hogy Phenjan 1000 katonai aknamentesítőt és 5000 építőmunkást küld a Kurszki régióba. A feladatokat az orosz elnök "különleges utasításai" szerint fogják meghatározni, ezzel tovább fokozva Moszkva függőségét a külföldi munkaerőtől.
Korábban az ukrán hírszerzés és a CNN közreadta, hogy Észak-Korea újabb 25 000-30 000 katonát kíván a frontvonalra küldeni az orosz erők oldalán. Ezzel a lépéssel a jelenlegi katonai létszám háromszorosára nőne, miután 2024 novemberében már 11 000 katonát bevetettek.
A korai hadműveletek során elszenvedett veszteségek komoly hatással voltak a helyzetre, így Moszkva kénytelen volt fokozottan aktiválni Phenjan erőit a nyári offenzívák során.
A történelmi emlékezet szerint a laoszi polgárháború a kommunista Patet Lao és a Laoszi Királyi Kormány között dúlt 1959. május 23. és 1975. december 2. között. Laosz Királysága titkos hadszíntér volt a vietnami háború alatt, és mindkét fél jelentős külső támogatást kapott a globális hidegháborús nagyhatalmak közötti proxy háborúban.
A harcok során részt vettek az észak-vietnami és a dél-vietnami hadsereg, valamint az amerikai és a thai katonai erők is, mind közvetlenül, mind pedig titkos ügynökök révén. A CIA Különleges Tevékenységi Központja ezt a hosszadalmas konfliktust titkos háborúként kezeli, amely a hmong és mien veteránok között zajlik.