Lázár János: Jelentős előrelépést tettünk a nyugati életminőség irányába.


Lázár János kifejtette, hogy a magyar építészet napján nem csupán az építészeket tiszteljük, hanem az ország és a nemzet formálóit is. A tárcavezető rámutatott, hogy minden magyar építésznek feladata, hogy hozzájáruljon a haza és az ország építéséhez. "Ezzel a szolgálattal szeretnénk kifejezni hálánkat a díjak átadásával, és ehhez a munkához kívánok mindenkinek rengeteg erőt" - emelte ki.

Lázár János elmondta: a kommunizmus utáni 20 év pangást követően az elmúlt 14 évben nagyot léptünk előre a nyugat-európai életminőséghez, de még sok munka, küzdelem és építeni való maradt hátra. A felzárkóztató munkában most már sokkal inkább az épített környezet minőségére kell a fókuszt helyezni, és ezt szolgálja az új építészeti törvény is - tette hozzá.

Zászlónkra tűztük három korszakalkotó magyar építész életművét: Lechner Ödön, Kós Károly és Makovecz keretezi azt a munkát, amely mentén szeretnék az országot újjáépíteni

- hívta fel a figyelmet.

A tárcavezető véleménye szerint e három életmű közös jellemzője az a képesség, hogy nem csupán a fizikai térbe és helyszínekbe illeszkedik, hanem képes integrálódni Európa és a világ szövetébe is.

Lázár János azt mondta, hogy magyarnak lenni a 21. században nagy feladat, kihívás, felelősség és azok, akik alkotnak szembesülnek a legnehezebb feladattal, megértetni azt a világgal. "Lechner, Kós és Makovecz képes volt megragadni a haza és haladás felelősségét, képesek voltak összeegyeztetni a haza kötelességét és a haladás felelősségét" - hívta fel a figyelmet.

Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke hangsúlyozta, hogy az építészet mindenki ügye. Az építészek feladata nem csupán az anyagok összerakása, hanem egy olyan környezet megteremtése, amely otthont ad az embereknek. A magyar építészet napján Kós Károly, az építész, író és polihisztor gazdag életművét idézik fel, egyúttal felhívják a figyelmet a kortárs alkotók pályafutására és jelentős munkáira is.

Az MMA elnöke kifejtette, hogy a közelgő Magyar Építészeti Központ és Múzeum nem csupán az építészet otthonává válik, hanem a társművészetek találkozóhelyévé is. E múzeum létrehozása mellett az MMA célja a kulturális hálózat kiépítése: össze kell kapcsolni a hazai és határon túli építészeti központokat, hogy egy szerves, együttműködő közösség alakulhasson ki.

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke is arra emlékezetet, hogy december 16-án Kós Károly születésnapját is ünnepeljük. Az RMDSZ elnöke kivételes tehetségű embernek nevezte az építészt, aki a magyar kultúra, közösség és szellemiség "őrzőjeként is maradandót alkotott". Közösségépítő, nemzetépítő polihisztor volt, aki mindig a cselekvést választotta - méltatta Kós Károlyt Kelemen Hunor.

Idén a Kós Károly-életműdíjat Ferencz István, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett és Kossuth-díjas építész kapta meg. Ez a díj a Kárpát-medencei építészet hagyományainak megőrzésére és fejlődésére irányuló elkötelezett munkát ismeri el, és Ferencz István példamutató életműve méltó elismerésként szolgál. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanáraként tevékenykedve, Ferencz István hozzájárulása jelentős hatással van a kortárs építészeti diskurzusra.

A régészeti örökségvédelem érdekében kimagasló, a feltáró és tudományos munkásságon túlmutató, széles körű régészeti szakmai tevékenység elismeréseként vehette át a Schönvisner István-díjat Hadházy Aba Gézáné Vaday Andrea.

A műemlékvédelem terén végzett kivételes szakmai munkájának elismeréseként Bartos György József művészettörténész megkapta a Forster Gyula-díjat.

Szikra Éva a tájépítészet terén kifejtett egyéni alkotói munkássága, valamint oktatói és szakpolitikai szemléletformáló tevékenysége elismeréseként Mőcsényi Mihály-díjat kapott, amely az életműdíjak közé tartozik.

Idén a Pro Architectura elismerésben az alábbi figyelemre méltó projekteket és alkotókat tüntették ki: A csend kolostora Oroszlány - Majkpusztán című projektért Steffler István, Szloszjár György és Bőhm Gábor kapták meg a díjat. A Vertfalú ház felújításáért és bővítéséért Bordás Mónika érdemelte ki az elismerést, míg a Bazalt Iskola kivitelezéséért a CAN Architects csapata – Köninger Szilárd, Cseh András, Élő József, Tátrai Ádám és Németh Dávid – részesült a megtiszteltetésben. Továbbá, a Normafa Síház rekonstrukciójáért és bővítéséért Szabó Levente és Bartha András is Pro Architectura-díjat vehetett át.

Az építészeti területen végzett kiemelkedő alkotói és oktatói munkájuk elismeréseként Paulinyi Gergely, Király Zoltán és Fajcsák Dénes büszkén fogadhatták el az Ybl Miklós-díjat.

Related posts