Az Egyesült Államok államadós-besorolását az egyik vezető hitelminősítő szervezet leminősítette.

A Moody's Ratings megvonta az Egyesült Államoktól a legmagasabb, "Aaa" minősítést, amelyet eddig birtokolt. A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta döntését, hogy az amerikai államadósságráta és a kamatterhek több mint egy évtizede folyamatosan emelkednek, és jelenleg mindkét mutató jelentősen túllépi a hasonló kategóriába sorolt szuverén adósokra jellemző értékeket.
A Moody's péntek este Londonban bejelentette, hogy az Egyesült Államok hosszú távú hitelminősítése az "Aaa" szintről egy fokozattal lejjebb, "Aa1"-re csökkent. Ezzel párhuzamosan a hitelminősítő a besorolás jövőbeni kilátásait is megváltoztatta, a korábbi negatív állapotot stabilra állítva.
A Moody's döntése következtében a három vezető globális hitelminősítő közül már egyik sem ítéli meg az amerikai államadósság-kötelezettségeket a legmagasabb kategóriákban.
A Londonban péntek éjjel bejelentett leminősítést a Moody's Ratings azzal indokolta, hogy az amerikai kormányok és a kongresszus tagjai sorozatosan képtelenek voltak konszenzusra jutni olyan lépésekről, melyek révén meg lehetne állítani a számottevő éves államháztartási hiányok és a folyamatosan emelkedő kamatköltségek trendjét.
A Moody's előrejelzése szerint a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított amerikai államháztartási hiány 2035-re a 9 százalékos szintet is elérheti. A hitelminősítő kiemeli, hogy a tavalyi évben a GDP-arányos deficit 6,4 százalék volt.
A vállalat előrejelzése szerint a jelenlegi gazdasági körülmények között az Egyesült Államok államadóssága a hazai össztermékhez képest 2035-re 134 százalékra emelkedik, ami jelentős növekedést jelent a tavalyi 98 százalékhoz képest.
A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy az amerikai gazdaság egyedülálló pozícióban van a Moody's minősítési listáján szereplő szuverén adósok között.
Ennek egyik fő tényezője az, hogy a dollár a világgazdaság domináns tartalékvalutája, és ez számos előnnyel jár, mindenekelőtt azzal, hogy rendkívüli finanszírozási kapacitást nyújt a kormány számára.
Mindez elősegíti a nagy államháztartási hiányok finanszírozását és a jelentős adósságteher refinanszírozását mérsékelt és viszonylag kiszámítható költségek mellett, áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy a közeljövőben is várhatóan a dollár megőrzi vezető szerepét mint globális tartalékvaluta. Ez a tendencia, még akkor is, ha az utóbbi két évtizedben a világ központi bankjai a tartalékaik diverzifikálására törekedtek. (MTI)