Megdöbbentő, hogy Magyarország miben élen jár az EU-tagállamok között: friss kutatás látott napvilágot.
Csak gyertyát szeretnél, koszorút pedig nem? Fedezd fel velünk a 13 lenyűgöző adventi dekorációt!
Az Európai Unió tagállamai közül Magyarország kiemelkedik abban a szempontból, hogy itt a nők a legnagyobb mértékben tapasztalják meg a pszichológiai, fizikai és szexuális erőszakot, főként azok részéről, akikkel szoros, intim kapcsolatban állnak. Ezt a megrázó tényt egy átfogó kutatás tette nyilvánvalóvá, amely a családon belüli erőszakot, valamint a fizikai, szexuális és pszichológiai bántalmazás jelenségét vizsgálta az EU területén élő, 18 és 74 év közötti nők körében.
Bár az Európai Unió egész területén a nőket érintő zaklatás és erőszak rendkívül elterjedt, a legfrissebb felmérés rávilágít, hogy az áldozatok csupán egyötöde keresett fel egészségügyi intézményeket vagy szociális segítő szolgálatokat. Ráadásul, a nőknek mindössze egy nyolcadika merte bejelenteni az erőszakos incidenst a rendőrségen. A tapasztalatok alapján az érintettek gyakran inkább a közeli barátaikkal és családtagjaikkal osztják meg traumatikus élményeiket, mintsem hivatalos segítséget kérnének.
Magyarországon sajnálatos módon heti egy nő életét oltja ki a családon belüli erőszak, ahogyan korábbi írásunkban is említettük. Ez a szám rendkívül aggasztó, és a helyzet súlyosságát az Eurostat, az EU Alapjogi Ügynöksége (FRA) és a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) által végzett kutatások is megerősítik.
A 2020 szeptemberétől 2024 márciusáig terjedő időszakban készült tanulmány, amely idén november végén látott napvilágot, rámutat arra, hogy Magyarországon a nők a legnagyobb arányban tapasztalják meg intim partnereik által elkövetett erőszak különböző formáit. Ezen erőszakformák közé tartozik a szexuális bántalmazás, valamint a pszichológiai és fizikai erőszak, amely magában foglalja a szóbeli fenyegetéseket is.
Intim partnereknek azokat a személyeket nevezi a tanulmány, akikkel az áldozat kapcsolata intim, vagy az volt. Ez lehet házastárs, élettárs, vagy partner, akivel az érintett együtt él vagy élt, továbbá randevúpartner, vagy olyan személy, akivel informális kapcsolatot ápol vagy ápolt.
A családon belüli erőszak nem csupán intim kapcsolatokban, hanem rokonok vagy a közvetlen háztartásban élő személyek részéről is megjelenhet. Az elkövetők köre tehát széleskörű, és sajnos sok esetben a közeli hozzátartozók is érintettek. Míg az Európai Unió más részein gyakran a fiatalabb generációk tapasztalják meg ezt a tragikus jelenséget, Magyarországon a legnagyobb arányban a 45-60 éves korosztályhoz tartozó áldozatok kerülnek a figyelem középpontjába.
Az Európai Unió női lakosságának körében megdöbbentő statisztikák látnak napvilágot: minden harmadik nő felnőtt korában már szembesült fizikai erőszakkal vagy annak fenyegetésével, míg minden hatodik nő tapasztalt szexuális erőszakot. Az EU-ban élő nők ötöde már átélt olyan bántalmazást, amelyet intim partner, rokon vagy háztartásbeli személy követett el, legyen szó akár fizikai, akár szexuális erőszakról.
A munkahelyi szexuális zaklatás sajnos sok nő életét érinti, hiszen a statisztikák szerint három nőből egyet már ért ilyen jellegű támadás. Különösen aggasztó, hogy a fiatalabb nők körében ez az arány még ennél is magasabb: öt nőből kettő tapasztalt hasonlót. Érdekes megjegyezni, hogy Magyarországon az idegenek által elkövetett zaklatás és erőszak előfordulása valamivel alacsonyabb, mint az Európai Unió átlagában.
Sirpa Rautio, a finn jogász és az FRA igazgatója, az eredmények kapcsán így nyilatkozott: "Nincsen olyan hely, ahol a nők biztonságban érezhetnék magukat az erőszakkal és zaklatással szemben. A 2014-es, az EU területén végzett első átfogó felmérés során, amely a nemi alapú bántalmazásra összpontosított, az FRA feltárta, hogy a nők milyen mértékben szenvednek el erőszakot a mindennapjaikban, bármilyen környezetben."
Egy évtized elteltével is szembesülünk az erőszaknak azokkal a megdöbbentő szintjeivel, amelyek három nőből egyet érintenek. A nők ellen elkövetett erőszak mértéke továbbra is aggasztóan magas. A törvényhozóknak, a civil társadalom tagjainak és a frontvonalban dolgozó szakembereknek sürgősen cselekedniük kell: támogatniuk kell a nemi alapú és a családon belüli erőszak áldozatait, és biztosítaniuk kell jogainak védelmét, függetlenül attól, hogy hol történik a bántalmazás.