Magyar Péter hasonló módszereket alkalmazott, mint Gyurcsány Ferenc visszaszorításakor.


Orbán Viktor jelenleg nem ünnepelhet, hiszen Gyurcsány Ferenc távozása új fényt derít egy számára kényelmetlen helyzetre - véli Csizmadia Ervin, aki interjúnk során a volt miniszterelnök politikai pályafutásának kudarcaival foglalkozott. A politológus szerint Gyurcsány sokáig ambiciózus víziókkal és ambíciókkal rendelkezett, ám karrierje építkezési szakasza drámai módon véget ért az őszödi beszéd körüli botrány következtében, amelynek kezelése messze nem volt megfelelő. Felmerül a kérdés: vajon egy másik irányban folytathatta volna? Továbbá, érdeklődtünk Csizmadia Ervintől arról is, hogy van-e reális esély Gyurcsány politikai visszatérésére a jövőben.

Egy fontos találkozóra igyekeztem, amikor a földalatti megállójában kiszálltam. Éppen csak rápillantottam a telefonomra, amikor szembesültem a hírről, ami meglepett. Őszintén szólva, nem számítottam erre a fordulatra. Azonban eszembe jutott, hogy Gyurcsány Ferenc az utóbbi időszakban alig mutatkozott a nyilvánosság előtt. Úgy tűnik, hogy a lemondás valóban már hetek óta érlelődött.

Valóban, a helyzet meglehetősen bizarra sikeredett. Több évtizednyi politikai pályafutás után nem Gyurcsány Ferenc maga jelentette be távozását, és még csak egy búcsúzó videót sem készített, ami különös ellentmondásban áll azzal, hogy a Gyurcsány-Dobrev házaspár válása körüli események is fémjelzik a híreket. Vajon van ennek köze a távozásához? Egy másik lehetséges forgatókönyv az, hogy Gyurcsányt a saját pártja kényszerítette sarokba, és valójában nem akarta elhagyni a politikai színpadot, csupán a körülmények kényszerítették erre. Vagy esetleg egy ügyes stratégiai lépés zajlik a háttérben, amelynek célja, hogy Dobrev Klára révén erősödjön a DK pozíciója a 2026-os választások előtt? Mindezek tükrében érdemes elgondolkodni, hogy mit is látunk valójában. A politikai játszmák világában mindig ott rejlik a lehetőség, hogy a látszat mögött egészen más szándékok húzódnak meg. Ön mit gondol erről?

Vajon sokkal előrébb lennénk, ha tudnánk a pontos okát a lemondásnak? A politikai elemzésnek a mélyebb folyamatokkal van dolga, nem a machinációk találgatásával. Ami csütörtökön történt, az a Gyurcsány-történet szempontjából fontos, és a fő kérdés: vajon a korábbi miniszterelnök miért hozta meg ezt a döntést? Erre pedig, úgy gondolom, az a válasz, hogy minden, ami a politikai pályafutásához kötődik, az ma már gyakorlatilag a múlt. Kifolyt a kezei közül az, amiért beszállt a politikába. 1996 szeptemberében adott a Népszabadságnak egy interjút. Ebben visszatekint az 1990-es évek elejére, amikor a KISZ után kivonult a politikából és üzletember lett. Megkérdi tőle a riporter: "Ön mindig tulajdonos akart lenni?" Mire ő: "Nem, én vezető akartam lenni, azt akartam, hogy a világ kicsikét olyan legyen, mint amilyen én vagyok. Azt gondoltam, hogy belőlem nagyon jó politikus lesz, azt gondoltam, hogy egyszer miniszterelnök leszek. Ma már kinevetném magam, de akkor ezt komolyan hittem." Nagyon érdekes mondatok.

Gyurcsány Ferenc bukásának hátterét leginkább az adja, hogy a világ nem úgy alakult, ahogyan ő azt elképzelte.

A távozás egyértelmű jele lehet Gyurcsány bukásának elismerésének.

De legalábbis a megbékélés azzal, hogy a politika túlment rajta. Gyurcsány Ferencnek rengeteg elképzelése volt arról, hogy milyen irányba fejlessze a politikát, de miután lemondott a miniszterelnöki posztról 2009-ben, ezekből már nagyon keveset tudott megvalósítani. A '90-es évek végén úgy jött be a politikába, hogy lépésről lépésre formálta át az MSZP-t, és egy új közeget teremtett. A maga képére formálta a teljes baloldalt, ám Őszöd után erre már csak nagyon csekély mértékben volt módja. Ezért is hagyta el az MSZP-t 2011-ben.

Az a politikai figura, aki mindenáron a csúcsra tör, nem fogja elérni céljait, ha csupán a semmi szélén lézeng. Gyurcsány pedig mára - akár tetszik, akár nem - pontosan ebbe a helyzetbe került.

Ezt a helyzetet nevezhetjük bukásnak, de talán inkább annak a beismerésének tekinthető, hogy a magyar politikai színtéren már nem képes hatni. Az ő nézőpontjából, valamint eredeti céljaiból kiindulva, világos, hogy ebben a formában továbbra is felesleges erőfeszítéseket tennie. Olyan politikai környezet alakult ki, amelyben az általa képviselt értékek iránt nincs általános érdeklődés. Húsz-huszonöt évvel ezelőtt, a 2000-es évek közepén - amire talán már alig emlékszünk - még minden írás róla szólt. Ma viszont ki a középpontban? Magyar Péter. A jelenlegi politikai versenyben Gyurcsány már nem számít meghatározó szereplőnek. Az utóbbi években nem tudta megőrizni a 100%-os aktivitását, és a hibát ott vétette, hogy ezen a mostani 70-80%-os szinten nem lett volna szabad továbbra is aktívan részt vennie. Az utolsó időszakban az elképzeléseinek csupán töredékét tudta megvalósítani.

Related posts