Magyarország megvétózta, hogy az Európai Unió közösen állást foglaljon a fehérorosz elnökválasztás ügyében.


Szlovákia kezdetben vonakodott a nyilatkozat támogatásától, végül azonban mégis hozzájárult annak aláírásához.

A magyar képviselők megakadályozták az Európai Unió országainak közös nyilatkozatát, amelyben elutasítják a vasárnapi fehéroroszországi elnökválasztás eredményét, írja a Szabad Európa Rádió (RFE/RL).

Megemlítették, hogy nem csupán Magyarország volt az a tagállam, amely visszautasította a 27 uniós ország nevében a fehéroroszországi "nem demokratikus elnökválasztásokra" vonatkozó nyilatkozattervezet aláírását; Szlovákia is kifejezte ellenállását. Azonban a szomszédos ország képviselői idővel változtattak álláspontjukon, és másként döntöttek.

Kaia Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője - mind a 27 uniós ország képviselőinek aláírásának hiányában - saját nyilatkozatot adott ki, amelyben azt állította, hogy a január 26-i szavazás nem volt szabad és tisztességes, és felszólította a fehérorosz hatóságokat, hogy engedjék szabadon az összes politikai foglyot.

Hozzátette, hogy ezen okok miatt és annak fényében, hogy a rezsim részt vesz Oroszország Ukrajna elleni háborújában és a szomszédai elleni hibrid támadásokban, "az EU továbbra is korlátozásokat és szankciókat fog bevezetni, és pénzügyi támogatást nyújt a civil társadalomnak, a száműzetésben élő belarusz demokratikus erőknek és a belarusz kultúrának". Megjegyezte, az Európai Unió készen áll arra, hogy támogassa az országot gazdaságának stabilizálásában és intézményeinek reformjában, amint Fehéroroszország megkezdi a demokratikus átmenetet.

A RFE/RL által megszerzett dokumentum szerint Fehéroroszországban "példátlan és könyörtelen elnyomás" zajlik, amely az emberi jogok megsértésével, az ellenzék elnyomásával és a független média hozzáférésének korlátozásával párosul. Ennek következtében a választási folyamat teljes mértékben elvesztette legitimitását.

Ahogy már korábban említettük, a vasárnap este közzétett exit poll adatok alapján Aljakszandr Lukasenka, aki 1994 óta irányítja Belorussziát, a szavazatok lenyűgöző 87,6%-át megnyerve biztosította be hetedik ötéves ciklusát.

Related posts